Obilježava se godina dana otkako je Rusija započela svoju invaziju na Ukrajinu. Ruski predsjednik Vladimir Putin u svojim obraćanjima na taj se rat referira kao na "specijalnu vojnu operaciju", a kao posljedica ruske agresije, milijuni Ukrajinaca raseljeni su što iz zemlje što unutar same zemlje. Godina je ovo koja je odnijela stotine tisuća života, a donijela ogromno razaranje i svjetsku energetsku krizu. Godina koja je promijenila odnose u NATO-u, Europskoj uniji i cijelom svijetu.
TIJEK DOGAĐAJA
I Švedska šalje Leoparde Ukrajini
Švedska je obećala tenkove Leopard 2 Ukrajini, objavio je švedski premijer Ulf Kristersson.
Vojni paket uključuje i druge komponente za protuzračnu obranu, napisao je Kristersson na Twitteru.
Sweden is joining
the "Leopard family" in support of Ukraine, through
Swedish Leopard 2 tanks. Today's military package also includes
further air defence components. We will continue to help Ukraine win the
war.
Herson ostao bez grijanja
Sustav grijanja u južnom ukrajinskom gradu Hersonu oštećen je u ruskom raketiranju i građani će možda danima biti bez grijanja, rekao je šef regije u objavi na Telegramu i dodao:
"Kao rezultat raketiranja 23. veljače sustav grijanja u Hersonu je oštećen. Odsječen je dotok grijanja. Službe su odmah počele raditi na popravcima."
No, očekuje se da će radovi potrajati najmanje do 26. veljače.
Milanović: Rat u Ukrajini je počeo 2014., a ne 2022.
Hrvatski predsjednik Zoran Milanović odgovarao je na pitanja povodom godinu dana od izravne invazije Rusije na Ukrajinu stoji li i dalje na istim pozicijama o ratu u Ukrajini.
"Citirat ću glavnog tajnika NATO-a koji je prije nekoliko dana imao potrebu posebno naglasiti da je rat počeo 2014., a ne prošle godine", kazao je Milanović.
"Mene ovdje – i inače, a posebno danas, na ovom mjestu, na ovaj dan – puno više zanimaju potrebe Hrvatske vojske. To je moj posao i moja (…) dužnost", dodao je Milanović nakon obilježavanja obljetnice Počasno-zaštitne bojne i Dana vojne kapelanije Sveti Valentin.
Izjavu Zorana Milanovića pratili smo ovdje.
Hrvatska veleposlanica u Ukrajini: 24. veljače je bio dan pun zebnje
Hrvatska veleposlanica u Ukrajini Anica Djamić javila se iz Kijeva u N1 Studiju uživo i prisjetila se 24. veljače 2022.
"Taj dan je bio pun zebnje, trebalo je donijeti prave odluke. Bili su to opasni dani, čule su se eksplozije, bila je neizvjesnost što će drugi dan donijeti. Nemam najljepše uspomene na prve dane. Evo, upravo je nestalo struje", rekla je Djamić.
Opisuje kako su građani bili svjesni da je Putin planirao da za tri dana ući u Kijev: "Htio je obezglaviti narod - da se fizički eliminiraju najvažniji predstavnici ili da ih se prisili na bijeg, no to se nije dogodilo i to je dalo dozu samopouzdanja Ukrajini."
Nije ni trenutak dvojila treba li otići ili ostati, kaže.
"Nije bilo upitno da mi je mjesto ovdje. To je i prijateljska i politička potpora. Svi se sjećamo koliko je nama značilo kad su stranci, posebno diplomati, ostajali uz nas pa sam time htjela i ja poslati poruku. Bila sam jedina veleposlanica od cijelog diplomatskog zbora koja je cijelo vrijeme ostala u Ukrajini", otkrila je.
Tenk pred ruskim veleposlanstvom u Berlinu
Građani su danas dovezli uništeni ruski tenk T-72 ispred moskovskog veleposlanstva u Berlinu na prvu godišnjicu Putinove brutalne invazije.
Tenk je, kako navodi Reuters, uništen u blizini Kijeva u prvim danima rata. Ovako žele pokazati solidarnost s narodom Ukrajine.
LIVE: Destroyed tank dumped outside Russian embassy in Berlin https://t.co/d8t1H44N3W
— Reuters (@Reuters) February 24, 2023
Vodeći državni tužitelj za ratne zločine Jurij Beluosov rekao je za Independent da se procjenjuje da je više od 100.000 ukrajinskih civila ubijeno u prošloj godini.
Ne nazire se kraj sukobu koji ulazi u drugu godinu, a novim glasanjem u UN-u traži se da Rusija povuče svoje vojnike i globalne lidere, pozivajući na slanje dodatne pomoći ukrajinskim trupama i dodatne sankcije Moskvi.
For years,
russians have been writing «to Berlin» on their cars & tanks. On
this grim anniversary, a destroyed russian tank is displayed in front
of their Embassy in Berlin - a symbol of their failure.
Thanks
to the 🇩🇪 people & to my colleague Boris Pistorius for
supporting 🇺🇦! pic.twitter.com/trhLEZNtU8
Ekskluzivno: Što stručnjaci misle o pitanju zbog kojeg Plenković proziva oporbu?
Vodeći hrvatski stručnjaci za međunarodnu politiku smatraju da bi Hrvatska trebala obučavati ukrajinske vojnike, ali i da bi takva obuka bila samo simbolička podrška Ukrajini bez značajnog utjecaja na vojnom polju. Rezultati su to ekskluzivne ankete koju je među 33 vodeća hrvatska stručnjaka za međunarodnu i sigurnosnu politiku provela N1 televizija.
Više pročitajte ovdje.
Kotromanović: Igra mačke i miša pretvorila se u borbu Davida i Golijata
Bivši ministar obrane Ante Kotromanović gostovao je u N1 Studiju uživo u kojem je na dan obljetnice ruske agresije na Ukrajinu analizirao koliko bi rat mogao potrajati te kolike šanse za obranu od Rusije imaju Zapad i Ukrajina.
“To je u startu trebala biti igra mačke i miša. U Moskvi su mislili da će to brzo odraditi i riješiti problem Ukrajine, ali to se vrlo brzo pretvorilo u borbu Davida i Golijata. Tu je David uz pomoć Zapada i dobru unutrašnju organizaciju vlastitih postrojbi uspio ostati neporažen, uspjeli su sačuvati državu kao koja je u tom Blitzkriegu bila zamišljena da nestane. U ovih godinu dana nisam uspio primjetiti ništa od umijeća ruskog ratovanja. Rusi su nefleksibilni, linija zapovijedanja je kruta, zapovjednici nemaju nikakvu inicijativu. Sve suprotno od onog što Ukrajinci imaju. Podcijenili su ukrajinsku vojsku i moral za borbu, njihovu izdržljivost”, rekao je bivši ministar obrane Ante Kotromanović.
Više pročitajte ovdje.
Poruka britanskog premijera Ukrajincima
Britanski premijer Rishi Sunak poručio je Ukrajincima na Twitteru da su uz njih.
To all
Ukrainians,
we stand together with you
in remembrance,
in
solidarity,
in unity.
Slava
Ukraini. #StandWithUkraine
pic.twitter.com/7Ke8fHyo44
I EU i NATO skeptični oko kineskog mirovnog plana za Ukrajinu
Najviši dužnosnici EU-a i NATO-a u petak su sa skepsom reagirali na dugoočekivani dokument Pekinga o rusko-ukrajinskom ratu, u kojemu se poziva na prekid vatre između dvije strane.
Sukob i rat nikome ne koriste, rekla je Kina u svome dokumentu u 12 točaka, koji se podudara s prvom godišnjicom ruske invazije na susjednu Ukrajinu. "Sve strane moraju ostati racionalne i pokazati suzdržanost, izbjegavati raspirivanje vatre i pogoršavanje napetosti te spriječiti da se kriza pogorša ili izmakne kontroli", piše u dokumentu.
No diplomati i stručnjaci reagirali su sa skepsom i razočarenjem, jer dokument ne otkriva nikakve nove inicijative. Također je istaknuto da Kina nije neutralna i da do danas nije osudila rusku invaziju.
Više pročitajte OVDJE.
Kovač: Postoji mogućnost zamrzavanja fronta, u smjeru rata u Koreji
Bivši ministar vanjskih poslova Miro Kovač u N1 Studiju uživo komentirao je godišnjicu napada na Ukrajinu.
"Rusija je odlučna zadržati zauzete teritorije i ići dalje. Ukrajinci su pak spremni vratiti ta područja pa mirno rješenje nije na vidiku. Kao mogućnost se nameće zamrzavanje fronte, odnosno stanja, u smjeru rata u Koreji", rekao je i dodao:
"Pitanje je koliko je Zapad spreman daleko ići. Ne vidim da bi se Zapad potpuno angažirao. SAD pravi konflikt ima s Kinom."
Istaknuo je tri svjetske velesile - SAD, Kinu i Rusiju. "To su jedine tri zemlje koje imaju autonomnu vanjsku politiku", rekao je Kovač.
"Europa nažalost djeluje nezrelo, neambiciozno. Oni koji su pokazali veću ambicioznost su Poljaci i baltičke države jer imaju svoj interes", napomenuo je.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!