U listopadu će Moldavci glasovati o tome da članstvo u EU postane ustavni cilj. Glasovanje 'za' dovelo bi prozapadno vodstvo na kurs sudara s Rusiji naklonjenom otcijepljenom regijom na istoku - Pridnjestrovljem poznatim i kao Transnistrija.
Sada i u nepriznatoj moldavskoj regiji Pridnjestrovlju žele održati vlastiti referendum “o odnosu prema EU”.
To je 11. listopada izvijestio odjel za vanjsku politiku nepriznate PMR, izvještava Europska pravda pozivajući se na Newsmaker.
Za početak –
Što je Pridnjestrovlje?
Pridnjestrovlje, koje je također poznato kao Transnistria ili Transnistrija, uzak je pojas teritorija između istočne obale rijeke Dnjestar i moldavske granice s Ukrajinom.
Od ukupne populacije od oko 470.000 ljudi, etnički Rusi i Ukrajinci zajedno brojčano nadmašuju Moldavce.
Dok ga međunarodna zajednica smatra dijelom Moldavije, proruski teritorij bio je pod kontrolom separatista od 1992. i raspada Sovjetskog Saveza, što je izazvalo sukob između novonastale Republike Moldavije i separatista koji su željeli održati veze s Moskvom.
Nijedna država, pa ni Rusija, ne priznaje ovaj teritorij kao neovisan, ali moldavske vlasti nad njim nemaju kontrolu, pa funkcionira kao zasebna država.
Mogu li u EU?
Sada, stanovnici ove odmetnute moldavske regije iskazuju želju za priključenjem Europskoj uniji.
Glavni grad Pridnjestrovlja, Tiraspol, optužio je glavni grad Moldavije, Kišinjev, da ne želi uzeti u obzir glasove stanovnika Pridnjestrovlja na ustavnom referendumu o pristupanju zemlje Europskoj uniji.
“U vezi s planovima Republike Moldavije da ignorira stav naroda Pridnjestrovlja, a da čak i ne pokuša ponuditi otvaranje biračkih mjesta, naglašavamo da, kako bismo dobili stvarno mišljenje svih Pridnjestrovljana, smatramo sasvim mogućim održavanje referenduma o stavu prema Europskoj uniji na njihovom teritoriju.”, stoji u poruci vanjskopolitičkog resora nepriznate regije.
Otvara se 30 biračkih mjesta za referendum
U priopćenju se navodi da se glasovanje može održati na temelju sporazuma između stranaka, uz sudjelovanje međunarodnih promatrača i “uz spremnost svjetske zajednice da uzme u obzir mišljenje stanovništva Pridnjestrovlja”.
Kao odgovor, Ured za reintegraciju je naveo da svi građani Moldavije, bez obzira na mjesto prebivališta, čekaju predsjedničke izbore i referendum 20. listopada.
“Za stanovnike istočnih regija zemlje otvorit će se 30 biračkih mjesta unutar Sigurnosne zone, u naseljima pod kontrolom ustavnih vlasti. Otvaranje biračkih mjesta u nekontroliranom perimetru, gdje nema jamstva sigurnosti procesa, nikakva garancija da neće biti vanjskog uplitanja, koje bi moglo utjecati na rezultat, nije u suprotnosti sa zakonom”, stoji u priopćenju.
Ured za reintegraciju smatra da je izjava takozvanog vanjskopolitičkog odjela nepriznatog Pridnjestrovlja “manipulacija, najvjerojatnije, izvedena po nalogu vanjskih sila”.
Glavni grad provjerava sva vozila
Kišinjev tvrdi da Tiraspol u posljednje vrijeme stvara dodatne prepreke za pristup predstavnicima političkih stranaka, novinarima i kulturnim djelatnicima s desne obale Dnjestra.
“Sigurnosne snage Tiraspola pažljivo provjeravaju sva vozila koja idu u Bendery i lijevu obalu Dnjestra kako bi spriječili distribuciju promidžbenog materijala ili oglašavanja u vezi s referendumom 20. listopada. Tiraspol je također odbio zahtjev Ureda za reintegraciju, koji zamolio da se predstavnicima izbornih povjerenstava na dan referenduma omogući dolazak u istočne krajeve s prijenosnim glasačkim kutijama”, navodi agencija.
Moldavija će 20. listopada održati referendum o pristupanju Europskoj uniji. Održat će se u isto vrijeme kad i predsjednički izbori, na kojima predsjednica Maia Sandu traži reizbor za drugi mandat.
Aktualna vlada spojila je glasovanje za predsjednika s referendumom kako bi mobilizirala proeuropske birače za ponovni izbor Sandu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!