Incident koji je zauvijek promijenio svijet: Što je Kina pokušala sakriti?

Svijet 02. ožu 202308:35 0 komentara
Federico Caputo / Panthermedia / Profimedia / ILUSTRACIJA

Prije više od tri godine u Wuhanu u Kini se pojavio koronavirus, jedan od najzaraznijih našeg stoljeća, koji se potom proširio na čitav svijet. Od tada se pojavio veliki broj teorija o tome kako je nastao, od kojih je najkontroverznija ona u kojoj se tvrdi da je covid zapravo napravljen u umjetnim uvjetima i da je iscurio iz laboratorija. Sad je izašlo na vidjelo da upravo ova teorija rješava trogodišnji misterij, i to od strane najznačajnije američke obavještajne agencije - zaključak je priopćio šef FBI-a Christopher Rye.

Naime, Rye je naveo da se došlo do zaključka da pandemija koronavirusa vjerojatno nastala kao posljedica incidenta u kineskom laboratoriju u Wuhanu.

On je optužio kinesku vladu da je “učinila sve da spriječi i omete” napore Sjedinjenih Država i drugih zemalja da saznaju nešto više o porijeklu pandemije. S druge strane, Peking kao i do sada, oštro negira ove tvrdnje i navodi da se radi o političkoj manipulaciji.

Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Kine Mao Ning je rekla da zahtijeva od SAD da poštuju znanost i činjenice te da prestanu s politizacijom pitanja porijekla virusa, piše Nova.rs.

Obavještajci tri godine dešifrirali podatke

Inače, istraga američkih obavještajaca započela je još 2020. godine. Tada su došli do velike količine genetskih podataka iz Wuhana uz pomoć kojih mogu razriješiti misterij nastanka koronavirusa.

Genetske podatke dobili su iz uzoraka virusa koje su proučavali u laboratoriju u Wuhanu. Iako još uvijek nije poznato kako su obavještajci do ovih podataka došli, vjeruje se da su se poslužili hakiranjem jer su sve baze podataka spojene na servere bazirane na cloud tehnologiji.

Na dešifriranju podataka je radio računalni nacionalni laboratorij Odjela za energiju, koji objedinjuje 17 elitnih američkih istraživačkih institucija.

Kako su dokumenti pisani mandarinskim jezikom, najteže je bilo pronaći ljude koji ga razumiju.

Inače, istražitelji povezani s američkim vlastima, dugo su tražili genetske podatke sadržane u 22.000 uzoraka virusa koje su Kinezi proučavali u laboratoriju u Wuhanu. Kineske vlasti su podatke o porijeklu virusa uklonili s interneta 2019. godine, pri samom izbijanju pandemije, i odbile ih predati Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji.

Od početka se sumnja na jedan laboratorij iz Wuhana kojim rukovodi čuvena profesorica Shi Zhengli koja je dobila međunarodno priznanje zbog otkrića da je bolest poznata kao SARS, koja je 2003. godine ubila više od 700 ljudi, uzrokovana virusom koji je vjerojatno potekao od vrste slijepih miševa u pećinama Yunnana.

Od tada je često zovu “žena šišmiš”, a radila je na brojnim projektima koji su pokušavali da predvide i spriječe daljnje epidemije.

Hvatajući šišmiše, uzimajući im uzorke fekalija, a zatim ih vraćajući u laboratorij u Wuhanu udaljen oko 1.600 kilometara, tim je identificirao stotine novih koronavirusa kod šišmiša.

Međutim, činjenica da je Wuhan dom vodeće svjetske ustanove za istraživanje koronavirusa, kao i prvi grad koji je bio opustošen novim virusom, nastala je sumnja da su ove dvije stvari itekako povezane.

Ipak, za sada nema službene potvrde da se radi o ovom laboratoriju.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!