I Kamala Harris i Donald Trump vodili su kampanju usmjerenu protiv rastuće kineske konkurencije. Teško da stoga iznenađuju podaci koji pokazuju da je mišljenje SAD-a o Kini palo na najnižu razinu svih vremena.
Times je razgovarao s Yawei Liuom, osnivačem urednika američko-kineskog Perception Monitora. Sa sjedištem u Atlanti, gdje je Liu viši savjetnik za Kinu u Carter Centeru. Organizacija prikuplja informacije od istraživanja javnog mnijenja.
“Kinezi su doslovno fascinirani ovim izborima”, tvrdi Liu.
“Zaintrigirani su usponom i padom predsjednika Bidena. Uzbuđeni su zbog mogućnosti da će crna žena po prvi put biti predsjednica Sjedinjenih Država i svakako pokušavaju dokučiti zašto netko poput Trumpa može imati tako dug politički život, unatoč svim skandalima, unatoč tome što ga pola zemlje mrzi, unatoč svim problemima koji bi diskvalificirali bilo kojeg drugog političara”, izražava čuđenje koje dijeli veći dio svjetske javnosti.
U Kini nema mogućnosti za bilo kakvu političku participaciju. Dakle, čitati i komentirati ove američke izbore – zadovoljava neke od tih poriva za uključivanjem.
Izuzetak u zreloj demokraciji
“Ovi izbori, zbog pokušaja atentata na Donalda Trumpa, zbog Bidenovog naglog odlaska iz utrke, zbog brzog uspona Kamale Harris, toliko je stvari koje se obično ne povezuju sa zrelim demokracijama. To je velika politička drama”, otkriva on.
Kineski mediji prikazuju kaos kandidata i ciklus kampanje kao simbol neuspjeha američke demokracije. Gledaju li Kinezi na to tako?
“Podijeljeni su u dva tabora”, pojašnjava Liu. “Jedan kaže da se američki izbori vrte oko novca i ljudi poput Elona Muska. I također da će Trump, ako izgubi, reći da su izbori pokradeni. Stoga taj tabor vjeruje da je to znak da demokracija ne funkcionira. To je znak da su SAD opale kao supersila”, govori on i dodaje:
“Ali tu je i drugi tabor koji kaže da činjenica da svega nekoliko dana prije izbora još uvijek ne znamo tko će biti pobjednik ističe snagu američke demokracije. Ovo su pravi, konkurentni, transparentni izbori.”
Dakle, ovisno o tome gdje se nalazite na ideološkom spektru, možete pronaći stvari koje će poduprijeti vaše stavove i pomoći vam u argumentaciji, prenosi LA Times.
Kineska prijetnja veća od ruske
Vjeruje li Kina da bi jedan kandidat bio bolji od drugog za njezine vlastite interese?
“Postoji dvostranački konsenzus da Kina predstavlja egzistencijalnu prijetnju SAD-u – mnogo veću od Rusije. Ako Harris pobijedi, onda će to vjerojatno biti ponavljanje trenutne politike predsjednika Bidena prema Kini.
No Kinezi bi vjerojatno trebali biti spremni na iznenađenja ako Trump postane predsjednik. Ako on kaže da SAD ne želi braniti Tajvan, to je vjerojatno nešto što bi Kina željela čuti.
Karakter predsjednika
Kako se kineska percepcija Trumpa promijenila otkad je posljednji put izabran 2016.?
“Većina dobro obaviještene kineske elite vjerojatno nije vjerovala da on može biti izabran. Veće iznenađenje bilo je što je on bio prvi kandidat koji je svoju predizbornu retoriku pretvorio u politiku“, pojašnjava Liu.
Pogledajte Clintona, 1992. koji je rekao da će srušiti diktatore od Bagdada do Pekinga. Gledajte Georgea W. Busha koji kaže da su SAD i Kina suparnici, da ćemo se natjecati. Ali kada budu izabrani, brzo zaboravljaju ono što su ranije najavljivali, posebno u slučaju Kine. Trump je bio taj koji je svoju problematičnu retoriku proveo u djelo.
Tada je pobuna na Kapitolu bila veliko iznenađenje za mnoge Kineze, jer je američka demokracija bila poznata po mirnom prijenosu vlasti.
Ali Trump je prkosio tome i pokušao poništiti ishod američkih izbora. Tada mnogi nisu vjerovali da bi doista mogao postati ovogodišnji kandidat, jer je bio osuđivan. Sada samo zadržavaju dah da vide tko će izaći kao pobjednik 5. studenog.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!