Za mnoge u Sjedinjenim Državama, Bliski istok i njegovi politički i kulturni sustavi ostaju strani koncept, unatoč dugotrajnoj intervenciji američke vlade u regiji. Trenutna situacija još jednom ukazuje da državna intervencija postaje neizbježna tema. Dok bombe padaju na Libanon i Gazu, mnogi građani SAD-a ne mogu zaboraviti da su te bombe plaćene njihovim porezima.
Okviri kroz koje većina ljudi razumije regionalnu politiku često su daleko od stvarnosti zbog načina na koji se vlade odnose jedna prema drugoj i kako se predstavljaju svojim građanima.
Ključno je razumjeti složenost odnosa između vlada i između vlada i njihovih naroda kako bi se odredile granice suradnje sa Sjedinjenim Američkim Državama. Ovo nije jedinstveno za Bliski istok; a u Europi vlade imaju različite razine suradnje sa SAD-om, što uvelike ovisi o stavu njihovih građana prema akcijama SAD-a.
Složena slika
Sjedinjene Američke Države postale su jedan od najvažnijih podupiratelja Izraela od 1960-ih, posebice nakon pogoršanja odnosa između Sovjetskog Saveza i Izraela. Iako SAD ima saveznike u regiji poput Kraljevine Saudijske Arabije i Egipta, te zemlje nisu saveznici Izraela. Tijekom Trumpove administracije saudijski čelnici radili su na Abrahamovom sporazumu, koji je bio usmjeren na normalizaciju odnosa između Izraela i njegovih susjeda, no ti su planovi propali, prenosi Nova.rs.
U prosincu je anketa proizraelskog think-tanka “The Washington Institute for Near East Policy” pokazala vrlo negativan stav saudijskih građana prema odnosu njihove zemlje s Izraelom. Čak 96 posto ispitanika složilo se da bi “arapske zemlje trebale odmah prekinuti sve kontakte s Izraelom u znak protesta protiv njegovih vojnih akcija u Gazi”.
Ovo istraživanje pokazuje široku potporu naroda oslobađanju Palestine i potrebi uspostave palestinske države u kojoj bi se poštivalo pravo izbjeglica na povratak. S obzirom da je ovo temeljno uvjerenje u mnogim arapskim zemljama, vlade riskiraju svoj legitimitet ako ne djeluju kao aktivni branitelji palestinskih prava. Slična pojava sve je češća iu Sjedinjenim Američkim Državama, gdje je javna podrška Izraelu sve manja, a potpora vojnim fondovima opada. U lipnju je anketa CBS-a pokazala da 61% glasača ne misli da bi SAD trebao slati oružje Izraelu.
Uloga Irana u ovoj situaciji
Katar i Egipat, kao američki saveznici, imaju zadatak komunicirati s Hamasom tijekom pregovora o prekidu vatre između skupine i Izraela. Iako je Katar saveznik SAD-a, on financijski podupire Hamas, vjerujući da bi slanje novca moglo pomoći u ublažavanju patnji stanovnika Gaze, koja je pod blokadom više od desetljeća. Katar održava diplomatske odnose i s Iranom i sa Sjedinjenim Državama, služeći kao posrednik između njih.
Sjedinjene Države krive Iran za trenutačnu eskalaciju nasilja zbog financiranja skupina poput Hezbollaha u Libanonu, Hamasa u Gazi i Hutija u Jemenu. Međutim, potpora tim skupinama nastavlja rasti u arapskim zemljama, čak i u onima koje su imale sukobe s Iranom.
Saudijska Arabija i Iran prekinuli su diplomatske odnose 2016., ali su ih obnovili u ožujku 2023., što su Sjedinjene Države pohvalile, dok su izraelski čelnici kritizirali taj potez, smatrajući ga opasnim za proces normalizacije odnosa sa Saudijskom Arabijom.
Hezbolah se smatra najjačom paravojnom skupinom koju sponzorira Iran. Međutim, nedavni događaji, poput hakiranja telekomunikacija skupine i napada na ključne vođe, natjerali su Hezbollah da se suoči s novim izazovima dok izraelska vojska izvodi kopnenu invaziju. Ubojstvo Hassana Nasrallaha, glavnog tajnika Hezbollaha, tijekom Opće skupštine UN-a izazvalo je zabrinutost regionalnih čelnika jer bi moglo izazvati izravan odgovor Irana protiv Izraela.
Tijekom svog govora u UN-u, premijer Benjamin Netanyahu izrazio je želju za uspostavljanjem odnosa sa Saudijskom Arabijom i susjednim zemljama, ističući potrebu zajedničkog djelovanja protiv iranskog režima.
🛑| Many countries’ representatives left the UN general assembly hall when Netanyahu gave his speech, including Saudi Arabia.
Hassan Nasrallah pic.twitter.com/p2RgQb2Gal— Md Karim Didar (@MdKarimDidar) September 27, 2024
Konstantno rastuće tenzije u regiji
Tijekom konferencije za novinare s arapskim čelnicima, ministar vanjskih poslova Saudijske Arabije opisao je Netanyahuov govor kao “zanimljiv”, kritizirajući ga jer nije spomenuo Palestince. Ministar je istaknuo kako je uspostava palestinske države nužna za postizanje istinskog mira i stabilnosti u regiji.
Jordanski ministar vanjskih poslova Ayman Safadi također je govorio na konferenciji, kritizirajući međunarodnu zajednicu zbog ignoriranja prijetnje koju predstavlja sadašnja izraelska vlada. “Prava opasnost u regiji dolazi od politike ove izraelske vlade i njihovih postupaka”, naglasio je.
Iako kritičan, Jordan je stao u obranu Izraela tijekom nedavnog raketnog napada Irana dopuštajući američkoj vojsci da obori rakete iznad jordanskog teritorija. Vlada je svjesna unutarnjih snaga koje se protive takvim akcijama. Izvješća pokazuju da Jordan gleda na opasnost od pokušaja Amerike da uvuče zemlju u punu suradnju s Izraelom.
Usred glasina o mogućem izraelskom napadu, saudijska vlada objavila je fotografiju sastanka zamjenika ministra s iranskim veleposlanikom, nejasno razgovarajući o bilateralnim odnosima i glavnim regionalnim i međunarodnim pitanjima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!