Gdje se u svijetu nalaze najstresniji gradovi, a gdje oni s najmanjom razinom stresa?
Najstresniji gradovi na svijetu
Gradovi s najvećom razinom stresa na svijetu rangirani su na osnovi faktora kao što su razine zagađenja zraka, zelene površine i LGBTQ+ ocjena sigurnosti.
Rezultati pokazuju da geografski položaj može utjecati na razinu stresa, pri čemu se devet od 10 najboljih gradova nalazi u Aziji.
Mumbai, Indija
Ocjena: 6,85/10
Financijska prijestolnica Indije je najprometniji i najveći grad u zemlji i, na osnovi faktora koji se koriste, grad s najvećom razinom stresa na svijetu.
Mumbai je grad u kojem 83 posto stanovništva živi u siromaštvu.
Ovaj grad također ima jedan od najnižih indeksa čistoće, sa samo 24,31, što je neznatno opadajući u odnosu na prošlogodišnji rezultat od 24,38. To ga čini indijskim gradom s najslabijem ocjenom na list, iza Kalkute i glavnog grada Delhija, piše TomTom.
Bangalor, Indija
Ocjena: 6,80/10
Popevši se za sedam mjesta u odnosu na prošlu godinu, Bangalor je drugi indijski grad od tri s ove liste.
Usprkos niskim troškovima života u gradu, više od 80 posto stanovništva živi u siromaštvu, što je pad od četiri posto u odnosu na prošlu godinu, a 17,46 posto ljudi u gradu troši više od 10 posto svog prihoda domaćinstva na zdravstvene troškova, čineći život u Bangaloru financijski veoma stresnim.
Nairobi, Kenija
Ocjena: 6,77/10
Treće mjesto je novi unos na listi, glavni grad Kenije, Nairobi. U ovom gradu 91 posto stanovnika grada živi u siromaštvu. Također je jedan od najstresnijih gradova za LGBTQ+ zajednicu, sa sigurnosnom ocjenom 62 za svoju, poslije Teherana i Dubaija.
Gradovi s najmanje stresa na svijetu
Građani ovih gradova su najmanje pod stresom od svih svjetskih gradova, na osnovi razine zagađenja, LGBTQ+ sigurnosti, čistoće i troškova života.
Većina od 10 najvećih gradova na svijetu s najmanje stresa nalazi se u Europi, a Beč je najviše rangiran. Sa izuzetkom Dubaija u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, piše u svom blogu William Russell.
Beč, Austrija
Ocjena: 2,67/10
Popevši se sa drugog mjesta prošle godine, Beč je grad s najmanje stresa na svijetu. U glavnom gradu Austrije nitko od stanovništva ne živi s manje od 6,50 dolara dnevno, što je manje u odnosu na samo jedan posto prošle godine.
Pored nepostojeće stope siromaštva, troškovi života u Beču su pristupačniji od onih u većini gradova. Samac bi potrošio 977 eura mjesečno na troškove života bez stanarine. Usprkos ovoj niskoj cijeni, ovo je i dalje povećanje od 27 posto u odnosu na prošlu godinu.
Bečki LGBTQ+ sigurnosni rejting iznosi 309, veći od većine gradova na listi i veći za devet bodova u odnosu na 2022.
Također ima drugu najvišu ocjenu čistoće od bilo kojeg grada koja je 83,75.
München, Njemačka
Ocjena: 2,79/10
Zauzevši drugo mjesto ove godine, München se rangira kao jedan od gradova s najmanje stresa. Glavni grad Bavarske ima jednu od najnižih stopa siromaštva, pri čemu nitko od njenih stanovnika ne živi s manje od 6,50 dolara dnevno.
Troškovi života u Münchenu iznose 1.056 eura mjesečno za jednu osobu, s 870 eura 2022. godine.
To je drugi najbolji grad po kvaliteti zelenih površina i parkova, pao je s prvog mjesta prošle godine. Ima ocjenu kvalitete zelenih površina od 84,96, što je manje od 83,38, kolika je bila u 2022.
Ocjena čistoće Münchena pokazuje da je to četvrti najčistiji grad na listi. Grad je postigao ocjenu 80,28, što je također niže od prošlogodišnjeg rezultata od 82,42.
Edinburgh, Velika Britanija
Ocjena: 2,98/10
Edinburgh zauzima treći mjesto na listi. Ovo je grad s najmanje stresa, s ukupnom ocjenom 2,98 od 10. Visoko rangiran u cijelom svijetu, škotska prijestolnica ima više bodova od većine za svoju LGBTQ+ sigurnost, s ocjenom od 342.
Kvaliteta zelenih površina je također visoko ocijenjena i to sa 82,26 boda.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!