Ana Martinić, Hrvatski pravni centar, bila je gost Novog dana kod našeg Tihomira Ladišića. Tom prilikom komentirala je povijesni dogovor Europske unije o migracijama i azilu.
Podsjetimo Europska unija postigla je dogovor o novim pravilima za sustav migracija i azila, a Ana Martinić istaknula je kako je jučerašnji dan proglašen povijesnim danom za Europsku uniju jer je pakt o migraciji i azilu bio u dogovoru tri godine. Dodala je da je tek jučer postignut politički dogovor o pet uredbi koje čine sam pakt.
“Pet uredbi koje čine pakt pokrivaju zapravo postupak azila i postupak pružanja zaštite za osobe koje traže međunarodnu zaštitu od početka do kraja, riječ je o uredbi koja se tiče dubinskog postupka provjera državljana trećih zemalja na vanjskim granicama Europske unije. Onda slijedi uredba o Eurodacu, bazi biometrijskih podataka osoba koje dolaze na vanjske granice Europske unije, uredba o zajedničkom postupku azila koji bi trebao postati ujednačen na razini država Europske unije, uredba o upravljanju migracijama u području azila te uredba o kriznim situacijama i situacijama više sile”, rekla je Martinić.
Komentirala je i situaciju u kojoj je Mađarska već izrazila neslaganje s određenim dijelovima uredbi.
“Pravila određivanja koja je država odgovorna za procjenu zahtjeva za međunarodnom zaštitom, koju postavi ta osoba koja je došla na vanjske granice Europske unije, se većinski određuje prema kriteriju gdje je osoba prvi puta prešla regularno ili neregularno vanjske granice Europske unije. Upravo zato su Hrvatska, Španjolska, Grčka odgovorne za najveći broj odlučivanja o zahtjevima. Taj mehanizam protiv kojeg se Mađarska i Poljska bune, kaže da države članice iz unutrašnjosti Europske unije moraju prihvatiti i pomoći tim državama na vanjskim granicama da podijele njihov teret”, objasnila je Martinić.
Davor Božinović, ministar unutarnjih poslova, rekao je da se ovim paktom uspostavlja razlika između izbjeglica i migranata. Martinić je objasnila što to znači.
“To znači da je cijeli ovaj pakt nastao kao odgovor na krizu iz 2015., 2016. godine. U tom trenutku se Europska unija se suočila s velikim priljevom izbjeglica koji su bili većinski iz Sirije, ali od tada dolazi do povećanja mješovitih migracijskih tokova”, rekla je.
Dodala je da su izbjeglice osobe koje su u potrebi za međunarodnom zaštitom zbog rata ili nekog drugog razloga, a da se termin migranti koristi za osobe koje u zemlje dolaze iz različitih potreba kao što su primjerice ekonomske potrebe.
Komentirala je kako se novim uredbama rješava problem ilegalnih migracija. Istaknula je kako takve migracije ne voli zvati ilegalnim nego neregularnim iz više razloga.
“To su osobe koje na neregularan način ulaze u države članice Europske unije i za to ima razloga, zato što su načini regularnog pristupa Europskoj uniji otežani za ljude koji nemaju svoje osobne dokumente, ne mogu do njih doći ili ne ispunjavaju vizne uvjete kako bi stupili na teritoriji Europske unije”, pojasnila je Martinić.
“Novi pakt nastoji riješiti pitanje mješovitih migracijskih tokova ubrzanjem procedure”, rekla je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare