U jednom od gradova koji je najteže pogođen prošlotjednim razornim potresom na jugu Turske, jedna zgrada ostala je netaknuta među ruševinama.
Radi se o Kulturnom centru Commagene, koji je izgradilo Ministarstvo industrije i tehnologije sredstvima EU.
U samom gradu stotine zgrada postale su ruševine, uključujući zgradu gradske uprave. No, Kulturni centar Commagene, prva pametna gradska zgrada, a nalazi se tik uz zgradu uprave, ostala je neoštećena. Čak ni prozori na zgradinisu razbijeni, piše portal Cumhuriye.
Gradnja je započela 2020., a centar je otvoren u rujnu 2022. Iza izgradnje stoje arhitekti Yavuz Özkaya i Sinan Erbuğ, dok je sama zgrada pod kontrolom grada Adıyaman.
🔴 Çevresi yerle bir olurken, AB mevzuatlı binanın camları dahi kırılmadı: Kahramanmaraş Pazarcık merkezli meydana gelen depremde 10 il büyük yıkım yaşadı. Adıyaman’da standartlara uygun yapılan Kommagene Kültür Merkezi ise depremin https://t.co/8dzuNHWU0b pic.twitter.com/vSkUGI51i7
— 📰 TR HABER || Tüᴍ Hᴀʙᴇʀʟᴇʀ 🇹🇷 (@tr_hbr) February 14, 2023
Podsjetimo, u Kahramanmarasu, epicentru tragedije u Turskoj, također je jedna zgrada ostala čitava usred ruševina. Radi se o zgradi predstavništva Komore inženjera građevine koji su se očigledno držali svih pravila struke o građenju na potresnom području.
One building standing in Kahramanmaras: The Chamber of Civil Engineers pic.twitter.com/tJAfA4whYb
— Ragıp Soylu (@ragipsoylu) February 10, 2023
Nove i stare zgrade, neke izgrađene tek prije šest mjeseci, raspale su se. Druge su se spljoštile poput betonskih palačinki. Stručnjaci kažu da Turska ima propise za sprječavanje takve katastrofe. Ali ih građevinske tvrtke bijedno provode, od kojih su najveće često bliske predsjedniku Recepu Tayyipu Erdoganu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!