Evakuacije stranaca nastavljaju se u ponedjeljak u Sudanu gdje su u devetodnevnim borbama za vlast između vojske i paravojnih snaga poginule stotine ljudi, a kraj im se ne nazire.
Eksplozije i pucnjevi nisu prestali odjekivati Kartumom i drugim gradovima, ali strane prijestolnice su uspjele dogovoriti prolaz s dvije zaraćene strane: vojskom generala Abdela Fataha al-Burhanea, de facto vođe Sudana, i njegovog zamjenika koji mu je postao suparnik, general Mohamed Hamdane Daglo, koji zapovijeda paravojnim Snagama za brzu potporu (RSF).
Iznenadna erupcija nasilja između vojske i RSF-a 15. travnja izazvala je humanitarnu krizu i ubila 420 ljudi.
Zajedno s milijunima Sudanaca bez pristupa osnovnim uslugama i zarobljenima u svojim domovima, tisuće stranih diplomata, humanitarnih radnika, studenata i njihovih obitelji prošlog su se tjedna našli u ratnoj zoni.
Borbeni zrakoplovi bombardirali su glavni grad, glavna zračna luka bila je u središtu borbi, a topničke baraže učinile su nesigurnim kretanje u i iz jednog od najvećih afričkih gradova.
Više od 1000 državljana EU-a evakuirano je iz zemlje, objavio je u ponedjeljak europski ministar vanjskih poslova Josep Borrell.
Nekoliko arapskih prijestolnica također je evakuiralo stotine svojih državljana.
Nasilje, uglavnom u glavnom gradu i Darfuru, na zapadu, ostavilo je više od 420 mrtvih i 3700 ozlijeđenih prema Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO).
Većina evakuiranih stranaca je diplomatsko osoblje, a mnogi državljani još uvijek čekaju mjesto u dugim konvojima bijelih automobila ili autobusa s logotipima koji neprekidno polaze za Port Sudan na istočnoj obali ili za zračne baze izvan Kartuma.
“Strah za budućnost”
Stručnjaci i humanitarci pitaju se nakon odlaska velikog broja stranaca što će biti sa Sudancima.
“Bojim se za njihovu budućnost”, priznao je norveški veleposlanik Endre Stiansen na Twitteru. “Sada oružje i osobni interesi teže više od vrijednosti i riječi: svi scenariji su loši.”
Pet milijuna stanovnika Kartuma ima samo jedno na umu: napustiti grad koji sve više liči na zamku. Voda i struja u prekidu su već nekoliko dana, telefonske komunikacije su prekinute, a hrane ponestaje.
U zemlji u kojoj je inflacija već bila troznamenkasta u normalnim vremenima, kilogram riže ili litra benzina sada se prodaju po cijenama suhog zlata.
Međutim, benzin je ključ za bijeg: potrebno je mnogo da se stigne do susjednog Egipta, 1000 km sjeverno, ili doći do Port Sudana, 850 km istočno, i nadati se ukrcaju na brod.
“Utjecaj nasilja na ionako kritičnu humanitarnu situaciju u Sudanu se pogoršava”, upozorava UN.
Uhvaćene u unakrsnoj vatri, agencije UN-a i mnoge humanitarne organizacije obustavile su svoje aktivnosti. Pet humanitarnih radnika, uključujući četiri iz UN-a, ubijeno je, a prema liječničkom sindikatu, gotovo tri četvrtine bolnica ne radi.
Već su tisuće Sudanaca pobjegle u Egipat, Južni Sudan i Čad, koji graniče s Darfurom.
Borbe su se dovoljno smirile tijekom vikenda da su Sjedinjene Države izvukle osoblje veleposlanstva vojnim helikopterom, što je izazvalo navalu evakuacija u drugim zemljama.
Francuska i Njemačka u ponedjeljak su objavile da su evakuirale oko 700 ljudi, ne navodeći njihovu nacionalnost. Zrakoplov njemačkih zračnih snaga s evakuiranim osobama sletio je u Berlin rano u ponedjeljak.
Nekoliko zemalja poslalo je vojne zrakoplove iz Džibutija da odvezu ljude iz glavnog grada, dok su druge odvezle ljude konvojima u Port Sudan na Crvenom moru, koji je udaljen oko 800 km cestom od Kartouma. Odatle su se neki ukrcali na brodove za Saudijsku Arabiju.
Kina, Danska, Libanon, Nizozemska, Švicarska i Švedska također su rekle da su izvukle svoje državljane, dok je Japan rekao da se priprema poslati tim za evakuaciju iz Džibutija.
Vojska i RSF zajedno su izveli državni udar 2021., ali su se posvađali tijekom pregovora o integraciji dviju skupina i formiranju civilne vlade četiri godine nakon što je svrgnut s vlasti autokrat Omar al-Bašir.
Njihovo rivalstvo povećalo je rizik od šireg sukoba koji bi mogao uvući vanjske sile.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare