Znanstvenici strahuju da bi lambda soj koronavirusa koji hara Peruom mogao biti otporan na cjepiva.
Soj lambda, odnosno C.37, pojavio se u Peruu još u kolovozu prošle godine i smatra se lanim razlogom zašto ova južnoamerička zemlja ima najveću smrtnost od koronavirusa na svijetu, piše New York Post.
Od pojave pojave u Peruu, lambda soj se proširio na 30-ak zemalja, uglavnom onih u Latinskoj Americi, ali i u Velikoj Britaniji koja je, prema podacima tamošnje vlade, zabilježila najmanje osam slučajeva.
U Peruu je lambda prisutna u 81 posto novih zaraza, a prema podacima Sveučilišta Johns Hopkins, Peru je zemlja s najvećim postotkom smrtnosti na svijetu. Gotovo 10 posto zaraženih koronavirusom na kraju umre. Na 100.000 stanovnika, umre ih 600, što je dvostruko više nego u Mađarskoj koja je na drugom mjestu.
Prošlog mjeseca je Svjetska zdravstvena organizacija lambdu proglasila varijantom koju moraju pratiti. “Lambda nosi velik broj mutacija koji vode do moguće povećane prenosivosti ili mogućoj povećanoj otpornosti na antitijela”, poručili su iz WHO-a.
Čileanski znanstvenici, gdje se smatra da je trećina zaraženih lambdom, upozorili su da je moguće da ovaj soj bolje izbjegava cjepivo od ostalih. U radu su upozorili da je smrtnost vjerojatno zato velika, iako u Čileu provode velik program cijepljenja: “Uzimajući u obzir koliko brzo se ova varijanta širi u Peruu, Ekvadoru, Čileu i Argentini, smatramo da lambda ima potencijal da postane zabrinjavajući soj”.
Ujedinjeno Kraljevstvo je odredilo lambdu kao “varijantu pod istragom” nakon pojave zaraze tim sojem, a Svjetska zdravstvena organizacija naglašava kako su potrebna dodatna istraživanja kako bi utvrdili učinkovitost cijepljenja.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.