Amerika i cijeli svijet prisjećaju se žrtava strašnog napada 11.9. nakon kojeg je uslijedio je globalni rat protiv terorizma. Uživo iz New Yorka za Novi dan javio se novinar i analitičar Đivo Đurović.
“11.rujna je u New Yorku uvijek tužan i sumoran dan. Obljetnica ima svoju političku dimenziju ali obilježavanje nije ispolitizirano. Sjećanje na tragičan događaj je prilično nepolitično čak i uz puno političara ne lome se politička koplja.
Sjećanje na takav događaj doživljava se kao neka vrsta zajedničke obiteljske tragedije koja nije zacijelila. Čak i nakon 20 godina rata u Afganistanu, više je ljudi poginulo u njujorškim tornjevima nego vojske u Agfanistanu. To je strašan gubitak”, objasnio je Đurović.
Amerikanci su umorni od ratova i ratovanja
Na 20.-tu godišnjicu napada koji je organizirala Al Kaida, talibanska se zastava ponovo vijori Kabulom. O tome kako reagira američka javnost i kakav je rejting američkog predsjednika nakon kontroverzne odluke o povlačenju svih trupa iz Afganistana Đurović kaže:
“Bidenov rejting se oporavio i to je dio neobične situacije. Mediji su bili puno kritičniji prema američkom predsjedniku nego što je javnost. Javnost je u većini podržala povlačenje američkih trupa. Postoji zamor ratovima i ratovanju. Čini mi se da je politički rat protiv terorizma koji je Bush najavio nakon napada na SAD, uspio utoliko što se takav politički čin niti usporedivo nije ponovio. Osama Bin Laden je ubijen i Al kaida je u tom smilu poražena. Drugi ambiciozni planovi u Afganistanu nisu uspjeli, to nije završilo dobro.”
“Očekujem da će tema Afganistana pasti u drugi plan osim ako se u Afganistanu ne proglasi kalifat ili se dogodi nešto drastično. Intres javnosti za rat u Afganistanu pao je, izbubio se cilj, Amerika se zasitila tim ratom. Prije ili kasnije povukla bi se ta kočnica”, dodao je.
11. rujan bio je i sigurnosna prekretnica
11. rujan značio je prekretnicu u američkoj politici ali i sigurnosnim izazovima.
Samo tvrtke Microsoft, Amazon, Google, Facebook i Twitter zaradile su više od 44 milijardi američkih dolara zahvaljujući ugovorima s američkom vladom u sklopu “rata protiv terorizma”.
“Činjenica je da je prije 11. rujna američka sigurnost na svim razinama, od cyber sigurnosti do nadzora aerodroma, bila je u lošem stanju. Psotojale su rasprave oko odgovornosti u Bushovoj administraciji i kako se ovakav napad mogao uopće dogoditi. Velike kompanije su zaradile na ratu protiv terorizma ali Amerika ima novca i može si to priuštiti. Da nema novih terorističkih operacija je zlatno pravilo, To je glavni moto svih američkih obavještajnih službi. Velikog terorističkog napada nakon 11.9. nije i nadamo se neće biti”, poručio je Đurović.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!