Panika na aerodromu u Bejrutu: Obustavljeni brojni letovi

Svijet 07. kol 202414:40 0 komentara
AFP

Nakon što su razne međunarodne vlade pozvale svoje građane da što prije napuste Libanom, redovi su se počeli stvarati na aerodromu u Bejrutu. Nekoliko velikih zrakoplovnih kompanija obustavilo je letove.

Nakon što je nekoliko zemalja pozvalo svoje građane da odmah napuste Libanon – koristeći “svu raspoloživu rutu” – povećao se promet i gužva u međunarodnoj zračnoj luci Rafik Hariri, jedinoj operativnoj komercijalnoj zračnoj luci u zemlji. Nalazi se u južnom predgrađu glavnog grada Bejruta.

Švedska, Velika Britanija, Njemačka, Francuska, Jordan i Saudijska Arabija objavile su slične izjave savjetujući svojim građanima da napuste Libanon zbog straha da bi rastuće napetosti između Izraela i Irana mogle rezultirati širim ratom koji bi se prelio u Libanon.

Zbunjenost i panika među putnicima eskalirala je zbog obustave letova za i iz Bejruta nekoliko zračnih prijevoznika, uključujući njemačku Lufthansu, Air France i niskotarifnu Transaviu. Kuwait Airlines također je obustavio letove, a Qatar Airways noćne letove za Beirut.

Unatoč sukobima, iseljenici su se nastavili vraćati kući

Iako je u južnom Libanonu, na granici s Izraelom, postojalo stalno međusobno raketiranje, njegov utjecaj na tradicionalni ljetni priljev posjetitelja u Bejrut u početku se činio relativno minimalnim – deseci tisuća Libanonaca koji rade ili studiraju u inozemstvu i dalje su se vraćali, čak i na kratke posjete.

Libanon ima veliku dijasporu. U zemlji živi oko 5 milijuna ljudi, a čak 14 milijuna Libanonaca živi u inozemstvu. Mnogi od njih redovito se vraćaju u Libanon, pa je tako bilo i ove godine.

Libanonska uprava za civilno zrakoplovstvo kaže da je u lipnju ove godine zabilježeno 400.000 dolazaka, s 80 do 90 zrakoplova koji slijeću u Bejrut svaki dan. U istom mjesecu prošle godine stiglo je oko 426.000 ljudi.

Normalan rad zračne luke

Unatoč kaosu i panici u bejrutskoj zračnoj luci ovog tjedna, ona i dalje radi normalno, potvrdio je za DW Mazen Sammak, čelnik Udruge privatnih pilota u Libanonu. Zračna luka je bila prepuna, rekao je, ali to je vjerojatno zbog toga što su mnoga veleposlanstva istodobno savjetovala svojim građanima da napuste Libanon.

“Ova su veleposlanstva jasno naglasila potrebu napuštanja Bejruta prvim mogućim letom, što je izazvalo paniku jer su strani državljani požurili otići što je prije moguće”, objasnio je Sammak. “Kriza se pogoršala kada su neki zračni prijevoznici prestali letjeti za Bejrut. To je dovelo do povećanja potražnje za kartama za letove koji su još uvijek u prometu, što je potom uzrokovalo rast cijena karata”, rekao je.

Za sada gužve i otkazani letovi u Bejrutu nisu imali nikakvog utjecaja na zračni promet u okolnim zemljama. Ali to bi se moglo promijeniti.

Sadašnja eskalacija sukoba mogla bi predstavljati katastrofu za zračni promet u regiji, upozorio je Zuhair Khashman, izvršni direktor Jordan Aviationa, privatne zračne tvrtke. “Zatvaranje zračnog prostora i preusmjeravanje letova i putnih ruta moglo bi dovesti do ekonomske katastrofe za zračne prijevoznike, pogotovo jer se mnogi još uvijek oporavljaju od pandemije COVID-19”, ustvrdio je.

Otvaranje nije opcija (za sada)

Mnogi putnici koji su zapeli u Bejrutu vjerojatno strahuju od ponavljanja događaja iz 2006. Tada su, u znak odmazde za zarobljavanje dvojice izraelskih vojnika od strane libanonske skupine Hezbollah, izraelski zrakoplovi bombardirali bejrutsku zračnu luku. U to je vrijeme Izrael rekao da je to zato što bi se zračna luka mogla koristiti za dopremanje oružja Hezbollahu ili prijevoz zarobljenih vojnika iz zemlje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!