Suosnivača i izvršnog direktora Telegrama uhitile su francuske vlasti u subotu u zračnoj luci blizu Pariza, a sigurnosni stručnjaci upozoravaju na mogućnost povezanosti ove aplikacije s Putinovim režimom.
Uhićenje suosnivača Telegrama Pavela Durova u Francuskoj u subotu moglo bi otkriti kako je Kremlj pokušao kontrolirati mrežu društvenih medija i na koji su način njih dvoje zamršeno povezani, rekala je stručnjakinja za Euronews.
“To nije samo izvor vijesti, već je vrsta ključnog glasnika koji se koristi za koordinaciju djelovanja na različitim razinama, za pohranjivanje videa, dijeljenje velikih datoteka i sličnog”, rekla je Christine Dugoin-Clément, istraživačica sa Sorbonne, a prenio je Euronews.
“Postoji puno kanala više ili manje izravno povezanih s Kremljom ili Ministarstvom obrane Rusije”.
Durovov projekt, aplikacija za razmjenu poruka Telegram, izgrađen je na principu privatnosti korisnika.
Također je uveo “kanale” koji moderatorima omogućuju brzo širenje informacija velikom broju pratitelja, kombinirajući doseg i neposrednost Twitter/X feeda s fokusom na bilten putem e-pošte – značajke koje su ga učinile ključnom platformom za organiziranje prosvjeda protiv Putinovog režima.
Primarni kanal za izražavanje neslaganje
Unatoč rastućim glasinama da je Durov možda pao pod utjecaj Kremlja, Telegram je ostao primarni kanal za izražavanje političkog neslaganja u Rusiji, posebno nakon izbijanja rata, i potpunog gušenja medija od strane Vladimira Putina koji je usto zabranio i zapadne platforme poput Mete.
Mnogi u ruskoj oporbi su brzo izrazili zabrinutost da bi Durovljeva suradnja s francuskim vlastima mogla potaknuti Moskvu da zatvori platformu u zemlji ili otvori vrata sličnim zahtjevima za dobivanje pristupa Telegramu od ruske vlade.
Za Kremlj, koji se više puta sukobljavao s Durovom i neuspješno pokušavao zabraniti Telegram, uhićenje je predstavljalo iznenađujući propagandni udar.
Propagandisti Kremlja također su iznijeli neutemeljene teorije koje sugeriraju da su zapadne obavještajne agencije orkestrirale Durovljevo uhićenje kako bi dobile pristup Telegramovim “ključevima”, uključujući privatne razgovore i podatke milijuna Rusa.
“Svi koji su navikli koristiti platformu za osjetljive razgovore trebali bi odmah izbrisati te razgovore i nikada to više ne učiniti”, upozorio je propagandist Kremlja Simonyan u objavi na Telegramu.
Analitičari vjeruju da bi uhićenje Durova moglo omesti buduće napore Telegrama u prikupljanju sredstava i potkopati njegovu financijsku stabilnost, prenosi Guardian.
Kanal ruske vojske
Također postoji rastuća zabrinutost oko sposobnosti aplikacije da održi svoju temeljnu zaštitu privatnosti, osobito nakon izvješća francuskih medija da agenti za provođenje zakona pokušavaju pristupiti Telegramovoj bazi podataka privatnih chatova.
Potencijalni kolaps Telegrama – koji je do početka 2023. obrađivao do 80% ukupnog ruskog prometa porukama – mogao bi imati dalekosežan učinak na rusko društvo.
Jedna skupina koja je posebno zabrinuta Durovljevim uhićenjem je ruska vojska, zajedno sa pratnjom sastavljenom od proratnih blogera i izvjestitelja koji su stekli određeni ugled na toj mreži izvještavajući o sukobu.
Od početka ruske invazije u veljači 2022., Telegram je služio i kao komunikacijski alat unutar ruske vojske i kao platforma za Kremlj da prenese svoju stranu priče o ratu običnim Rusima.
“Praktički su pritvorili šefa komunikacija ruske vojske”, žalio se popularni ruski vojni blogerski kanal, Povernutie na Z Voine, u objavi na Telegramu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
#related-news_2
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!