Šalice su bile jedna od mnogih spornih točaka na dnevnom redu na nedavnom sastanku osoblja kada su se radnici i uprava suočili sa sindikatom IG Metall.
Kad je upravitelj tvornice Tesla Andre Thierig izašao za govornicu pred kraj burnog sastanka osoblja, nije spomenuo sukob između radničkog vijeća i sindikata IG Metall koji je do tada dominirao raspravom.
“Samo ću vam dati brojku”, rekao je Thierig u tvornici Tesla, koja zapošljava oko 12.000 ljudi u velikom kompleksu jugoistočno od Berlina. “Kupili smo 65.000 šalica za kavu otkako smo ovdje počeli proizvoditi. 65.000! Statistički gledano, svatko od vas već ima pet Ikea šalica za kavu kod kuće.
“Stvarno sam umoran od odobravanja narudžbi za kupnju još šalica za kavu”, rekao je uz smijeh i pljesak, obećavši da u sobama za odmor neće biti pribora za jelo ako krađe ne prestanu, prenosi Deutsche Welle.
Gigafactory središte kontroverzi
Čak i prije desetaka tisuća ukradenih šalica i posljednjih izbora za radnička vijeća, Teslin Gigafactory u Grünheideu, u pokrajini Brandenburg, bila je središte kontroverzi.
Gotovo odmah nakon što je Njemačka pobijedila u konkurenciji s najmanje osam drugih zemalja EU-a za “ugošćivanje” prve Tesline europske tvornice 2019., počele su se gomilati kritike o štetama za okoliš zbog izgradnje tvornice.
Njeno otvaranje uključivalo je naime krčenje stotina hektara šuma i zabrinutost zbog kontaminacije podzemnih voda.
Ubrzo nakon početka proizvodnje 2022. godine, njemački časopis Stern objavio je ekspoze u kojem navodi ozbiljna kršenja propisa o sigurnosti i zdravlju radnika, kao i zakona o zaštiti okoliša.
Izvješće je pokazalo da je tvornica Tesla zabilježila tri puta više hitnih slučajeva od slične Audijeve tvornice u gradu Ingolstadtu.
2024. tvornica je bila mjesto ekoloških prosvjeda protiv planiranog proširenja tvornice, koji je konačno dobio zeleno svjetlo nakon dugotrajne političke borbe.
Otkazi izazivaju pobune u tvornicama
U posljednje vrijeme, poticaj izvršnog direktora Tesle Elona Muska da tvornice diljem svijeta smanje svoju radnu snagu za 10% rezultirao je otpuštanjem mnogih privremenih i honorarnih zaposlenika i doveo u pitanje koliko će tvornica dugoročno potaknuti njemačko gospodarstvo, kao što je prehodno obećano.
Iako je tvornica u Grünheideu smanjila broj zaposlenih samo za oko 2%, član radničkog vijeća Uwe Fischer rekao je za Handelsblatt da je postojao “očit pritisak” na zaposlenike da prihvate ono što je predstavljeno kao “atraktivna” ponuda za dobrovoljni otkaz.
Prema tajniku sindikata IG Metall Jannesu Bojertu, radnici Tesle suočeni su s ekstremnim pritiskom, maltretiranjima i frustracijom zbog broja nesreća na radu u tvornici.
Tome se na sastanku osoblja suprotstavila Michaela Schmitz, nedavno ponovno izabrana čelnica Radničkog vijeća, koja vjeruje da sindikat vrši nedopušteni utjecaj na svoje članove da agitiraju među radnicima.
“Nitko nikoga ne kontrolira”, odgovorili su iz sindikata. Bojert je pak optužio Muska, upravu i ostale zaposlenike za raspirivanje antisindikalnog raspoloženja koje je opisao kao “neustavno”.
Opisao je štrajk kao “posljednju mjeru”, ali ne dolazi u obzir s obzirom na trenutnu atmosferu u tvornici.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare