U samo nekoliko riječi ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski potvrdio je da je počela dugo najavljivana ukrajinska protuofenziva, ne ulazeći pritom u detalje. Poručio je da se "važne protuofenzivne i defanzivne operacije" vode po Ukrajini.
Dugo se pričalo o ovoj velikoj protuofenzivi. No, treba naglasiti da su ukrajinske trupe već mjesecima uključene u napore i akcije oslobođenja vlastitog teritorija.
To je ono što ističu i ukrajinski dužnosnici i sam Zelenski – napore ukrajinskih snaga treba gledati kao defanzivne akcije jer su one odgovor na brutalnu rusku agresiju.
Kako piše CNN, konflit sada ulazi u novu fazu u kojoj bi se moglo doći do konačnog raspetljavanja, a tu će nekoliko čimbenika odigrati ključnu ulogu.
Stanje na jugu
Nakon propalog ruskog pokušaja zauzimanja Kijeva i drugih većih gradova, bojišnica se učvrstila na jugu i istoku. To podrazumijeva i da ukrajinska kampanja sad ne može računati na element iznenađenja, osobito nakon jesenske ofenzive u regiji Harkiv.
Nakon vraćanja kontrole nad Harkivom i Hersonom, sljedeći glavni fokus ukrajinskih snaga bit će južna regija Zaporižje u kojoj su već počeli s aktivnostima.
Preuzimanje Zaporižja bilo bi golem udarac za Rusiju. Smatra se da je jedan od glavnih ciljeva Ukrajine razbiti taj kopneni koridor od Donbasa do Krima, izolirajući ruske trupe na poluotoku koji je ilegalno anektiran 2014.
Što se tiče krajnjih ciljeva, Kijev je opetovano isticao da žele osloboditi sav svoj teritorij koji Rusija trenutno kontrolira. Zelenski je rekao da to uključuje i Krim, a hoće li ukrajinske snage uspjeti ostvari, ostaje veliko pitanje.
Jake ruske utvrde
Budući da se velika ukrajinska protuofenziva najavljivala mjesecima, to je snagama ruskog lidera Vladimira Putina dalo dovoljno vremena da se pripreme za nju i da učvrste svoje utvrde.
Da su to doista i činili, potvrđuju i satelitske snimke. To uključuje slojeve protutenkovskih jaraka, prepreka, minskih polja i rovova. Te se obrambene utvrde protežu stotinama milja preko fronte i njihovo probijanje bit će teško i izazovno.
Ukrajina provodi operacija kojima prekida ruske opskrbne linije, uništava skladišta streljiva i cilja drugu raznu vojnu infrastrukturu, sve kako bi postavila temelje za ofenzivu.
S druge strane, nižu se izvješća o sukobu među ruskim vojnim vrhom, a u najboljim odnosima nisu ni vođa Wagnera Jevgenij Prigožin i vodstvo Kremlja, uključujući ministra obrane Sergeja Šojgua.
Mali ruski dobici – posebno uzimajući u obzir na ambiciozne Putinove ciljeve na početku rata – imali su visoku cijenu.
Bahmut je još u igri
Bahmut je mjesecima središte krvavih bitki, a osvajanje ovog grada jedan je od rijetkih ruskih uspjeha. Ipak, moguće je da Ukrajina koristi Bahmut s ciljem da oslabi ruske snage na drugim lokacijama. Sličan cilj imaju možda i napadi ruskih disidenata u domovini.
Iako točne brojke nisu nikad objavljene, sasvim je jasno da je zauzimanje Bahmuta skupo koštalo Rusiju. NATO je ranije procijecio da su za svakog ukrajinskog vojnika poginulog u obrani Bahmuta ruske snage izgubile najmanje pet.
Novo oružje za Ukrajinu
Zapadni saveznici šalju Ukrajini novo oružje koje će joj uvelike pomoći u ovoj protuofenzivi. Iz Ujedinjenog Kraljevstva već su stigli projektili “Storm Shadow”, a od SAD-a i Njemačke je dobila Patriote koji su ojačali ukrajinsku zračnu obranu.
CNN navodi da jedno od ključnih otvorenih pitanja koliko će zapadna pomoć Ukrajini trajati. SAD sljedeće godine očekuje izbore, a izjave bivšeg američkog predsjednika Donalda Trumpa američku pomoć Ukrajini stavile su pod znak pitanja.
Što dulje rat bude trajao, vjerojatnije je da će rasti podjele među saveznicima Ukrajine, a to bi išlo u korist Rusije. Ako rat završi pregovorima ili pat-pozicijom, Ukrajina će željeti prednost. Nastojat će ostvariti što je više moguće iz protuofenzive, i to brzo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!