Za Vladimira Putina, pobjeda Donalda Trumpa nije mogla doći dovoljno brzo. Putin bi navodno mogao prihvatiti dogovor u kojem bi Moskva dobila značajan dio teritorija u Ukrajini (otprilike veličine američke savezne države Virginia), a Ukrajina bi ostala neutralna i zaboravila na sve planove za pridruživanje NATO-u ili EU-u.
Iako Ukrajina doživljava zamor od rata, isto je i s Rusijom. Ruska vojska stalno napreduje u regiji Donjeck u Ukrajini, ali Kremlj se još uvijek bori da regrutira vojnike za sukob. Nedavno otkriće da su se sjevernokorejski vojnici borili u Ukrajini to potvrđuje, piše The Conversation.
Čak i dok Rusija pojačava rat, a izvješća iz Ukrajine sugeriraju da je Moskva ispalila svoju prvu interkontinentalnu balističku raketu u ratu, postalo je jasno da bi mirovni sporazum bio u interesu Moskve, jednako kao i Kijeva.
Problemi s regrutacijom
Prema zapadnim procjenama, poginulo je između 115.000 do 160.000 ruskih vojnika, dok ih je još 500.000 ozlijeđeno. Kako bi nadoknadila te gubitke, Rusija je regrutirala 20.000 novih vojnika mjesečno. Regrutiranje vojnika u vojsku nikada nije bilo tako jednostavno u Rusiji, čak ni u mirnodopskim uvjetima.
Regruti su često izloženi maltretiranju i maltretiranju od strane iskusnijih vojnika pa mnogi mladi ruski muškarci smatraju da pristupanje vojsci treba izbjegavati. Poznato kao dedovščina, rusko maltretiranje i premlaćivanje regruta bila je poznata zabava u ruskoj vojsci od kraja 17. stoljeća.
Nakon raspada Sovjetskog Saveza, ruski mediji razotkrili su užasne uvjete u vojsci, ističući da su vojnici patili od loše medicinske skrbi i teške pothranjenosti. Mnogi Rusi se još uvijek sjećaju kako su loše pripremljeni ročnici bili tretirani kada su poslani u rat u Čečeniji sredinom 1990-ih.
Čini se da ruska vlada nije zabrinuta za sigurnost i dobrobit prosječnog ruskog vojnika. Ionako nepopularan tijekom vremena mira, ovaj očaj da se izbjegne unovačenje u aktivni rat postaje još akutniji.
Vojska se također smatra glavnom zamkom za hvatanje siromašnih i neprivilegiranih. Na ročnike u ruskoj vojsci gleda se kao na meso za mljevenje; njihovi se grobovi ignoriraju, a tijela se ponekad ne identificiraju.
Većina regruta dolazi iz republika s dalekog istoka s velikim domorodačkim stanovništvom kao što su Baškortostan, Čečenija, Republika Saha (Jakutija) i Dagestan — ili što dalje od Moskve.
Novi zakon
Čak se i mladići u Moskvi sada suočavaju sa sve agresivnijom ruskom državom. Stotine tisuća Rusa pobjeglo je iz zemlje, prisilivši vladu da uvede stroži nacrt zakona za okupljanje trupa.
S novim zakonom, koji je stupio na snagu 1. studenog ove godine, umjesto primanja nacrta obavijesti putem pošte, sada se nacrti obavijesti dostavljaju putem interneta. Nakon što obavijest uđe u digitalni poštanski sandučić Rusa, pozvanima se odmah zabranjuje izlazak iz zemlje i mogu se suočiti sa strogim kaznama ako pokušaju otići.
To znači da svaki put kada je Rus u kontaktu s vladom – radi plaćanja poreza, obnove putovnice ili vozačke dozvole ili primanja bilo koje vrste državne usluge – ruska vlada ga može kontaktirati i automatski mu dati svoju vojničku kartu. Prisutnost na internetu u Rusiji – poput bankovnog računa ili hipoteke ili kredita za automobil – također otežava izbjegavanje mobilizacije.
Od početka rata, ruski su muškarci pribjegavali svim vrstama taktika kako bi izbjegli mobilizaciju – glumili su da su ovisni o drogama, krivotvorili su medicinsku dokumentaciju pa čak u nekim slučajevima i sami sebi lomili kosti.
Promjena lokacija unutar Rusije ili kupnja imovine na tuđe ime također je bila uobičajena taktika, ali sada su te strategije postale teže.
Nestaje ljudi
Rusija je također posebno regrutirala zatvorenike, uključujući ubojice i pedofile. To je uzrokovalo pad broja zatvorenika u Rusiji.
Ali Putinu ponestaje ljudi. Kako bi privuklo više novaka, Ministarstvo obrane povećalo je plaće, čineći ih unosnijim od civilnih poslova, udvostručivši bonus za ljude koji su se prijavili u studenom prošle godine.
Oslanjanje na sjevernokorejsku vojsku nudi drugo rješenje, ali sjevernokorejske trupe nemaju borbenog iskustva, koriste različite vojne taktike i većina ne govori ruski, što otežava koordinaciju za određene borbene operacije.
Ruski vojnici su se žalili da ne znaju što bi s njima. Iako bi to bilo vrlo nepopularno u Bjelorusiji, Putin bi mogao pokušati prisiliti Bjelorusiju da ponudi potporu jer su bjeloruski vojnici upoznati s ruskom taktikom i operacijama.
Putin je izdao i prijetnju da bi moglo biti korišteno nuklearno oružje, kao odgovor na ukrajinski napad korištenjem raketa Atacms američke proizvodnje u zapadnoj regiji Brjansk u Rusiji. Obično kada konvencionalne ratne strategije funkcioniraju, nema potrebe spuštati prag za uporabu nuklearne sile, piše The Conversation.
Jasno, ni Ukrajini rat ne ide osobito dobro. Oni se bore s vlastitim problemima novačenja i teritorijalnim gubicima. Ali, pogrešno je misliti da Putin za eventualni pregovarački stol dolazi s pozicije sile. Srećom po Putina, iako mu možda ponestaje ljudi, na horizontu bi mogao biti povoljan dogovor koji to ne uzima u obzir.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!