Tko je čovjek koji stoji iza najopakijeg napada na Izrael u pola stoljeća?

Svijet 09. lis 202316:21
SOUTH FIRST RESPONDERS / AFP

Zapovjednik Brigada Iz ad Din al Kasam, vojnog krila Hamasa (Pokret islamskog otpora), Mohamed Deif, objavio je početak žestokog napada na Izrael u kojem je u dva dana na obje strane živote izgubilo više od 1200 ljudi.

Tportal navodi kako Izrael nije doživio sličnu situaciju – da rakete istovremeno padaju na Tel Aviv i Jeruzalem te da neprijatelji zauzmu dijelove teritorija – od Jomkipurskog rata 1973., kada su Egipat i Sirija simultano napali tu zemlju.

Tajanstveni vođa Hamasa Mohamed Deif u snimljenoj poruci obavljenoj na internetu kazao je da je udar na Izrael odgovor na 16 godina dugu blokadu Pojasa Gaze, izraelske napade na Palestince u gradovima na Zapadnoj obali i skrnavljenje džamije Al Aksa, trećeg svetog mjesta na svijetu za muslimane, koje se nalazi na Brdu hrama, najsvetijem mjestu za Židove, što ga čini glavnom žarišnom točkom izraelsko-palestinskog sukoba.

Također je pozvao na “islamski otpor u Libanonu, Iraku i Siriji” te da “spoje svoj otpor s Palestincima” i “odmah počnu marširati prema Palestini.”

“Dosta je”, poručio je. Neuhvatljivi vođa vojnog krila Hamasa nalazi se na popisu najtraženijih osoba u Izraelu više od 25 godina zbog svoje umiješanosti u planiranje i sudjelovanje u velikom broju terorističkih akcija, uključujući mnoge bombaške napade.

Izraelska vojska smatra Deifa vještim terenskim zapovjednikom. Vodstvo nad vojnim krilom Hamasa preuzeo je 2002., nakon što je u izraelskom zračnom udaru poginuo njegov prethodnik Salah Šehadeh.

Izraelske sigurnosne službe pokušale su ubiti Deifa najmanje sedam puta tijekom godina.

Prvi takav pokušaj dogodio se 2001., a drugi 2002., kada je helikopter Apache ispalio dva projektila na njegovo vozilo, što ga je navodno stajalo oka.

U trećem pokušaju atentata godinu kasnije izraelski zrakoplov pokušao je ubiti Deifa i još neke čelnike Hamasa u kući u Gazi. Ali projektil je pogodio pogrešan kat.

Još jedan napad izveden je 2006. i u njemu je teško ozlijeđen, a navodno je izgubio obje noge i ruku, navodi The Times of Israel.

Jaafar ASHTIYEH / AFP

Izraelski dužnosnici vjeruju da Deif zbog tih ozljeda ne može hodati. No Hamas to nije potvrdio ni demantirao. Godine 2014., tijekom tadašnjeg rata u Gazi, Izrael je ponovno pokušao ubiti Deifa, ali ga je za dlaku promašio, ubivši njegovu ženu, malog sina i trogodišnju kćer.

Iako je Izrael u početku vjerovao da je i on ubijen u tom napadu, kasnije je utvrđeno da je preživio. Nakon toga je još dva puta prošao neokrznut. Tadašnji ministar obrane Benny Gantz tom prilikom izjavio je da će ga Izrael prije ili kasnije uspjeti eliminirati.

Iako se u posljednja dva dana puno raspravlja o motivima zbog kojih je Hamas baš sada pokrenuo brutalan napad na Izrael, neki analitičari su mišljenja da čovjeku koji je izgubio obitelj ne trebaju neki dodatni motivi za osvetu.

Prema web stranici Counterextremism.com, koja se poziva na službene izvore Brigada Al Kasam, navodi se da je Deifovo pravo ime Mohamed Diab.

Web stranica objašnjava da ime Deif, koje je odabrao, znači “gost”, što je prikladan naziv za čovjeka koji se neprestano kreće “od sela do sela i od mjesta do mjesta”, izbjegavajući stalan nadzor izraelskih snaga sigurnosti.

Nitko ne poznaje Deifa osim njegove obitelji i male skupine članova Hamasa. Većina njih tako ne zna gdje se nalazi čovjek kojeg Izrael desetljećima progoni kao neprijatelja broj jedan.

Trenutno postoje tri njegove slike: jedna vrlo stara, druga, na kojoj je maskiran, i slika njegove sjene.

Čak ni Izrael, koji se hvali time da ima najmoćniju obavještajnu službu na svijetu, nema noviju sliku zapovjednika Hamasa.

U siječnju 2011. umrla je Deifova majka, a svi čelnici Hamasa prisustvovali su dženazi osim njega.

Ne zna se je li i on bio prisutan, jer jedni tvrde tako, a drugi da se nije pojavio iz sigurnosnih razloga.

Neki također tvrde da je na ukopu bio prerušen u starijeg muškarca. Opisuju ga kao inteligentnog, oštroumnog čovjeka koji ne voli istupati u javnosti.

Ne koristi tehnologiju i rijetko emitira audioporuke, a čini to samo da bi najavio početak nove bitke s Izraelom.

Deif se nije pojavljivao na javnim mjestima gotovo tri desetljeća ili, kako kažu oni koje su pitali novinari Ašark al Avsata u Gazi: “I da smo ga vidjeli, ne bismo ga prepoznali.”

Deifova snažna briga za sigurnost odgovor je na pitanje zašto ga Izrael ne može pronaći. Traže čelnika Hamasa od sredine devedesetih, kada je bivši izraelski premijer Shimon Peres zatražio od palestinskog predsjednika Jasera Arafata da ga uhiti, a on je izrazio iznenađenje čuvši to ime, kao da ga ne poznaje.

Peres je kasnije priznao da je otkrio da ga je Arafat štitio, skrivao i lagao o njemu.

Deif je rođen 1965. u palestinskoj izbjegličkoj obitelji koja se nastanila u kampu Kan Junis u južnom dijelu Pojasa Gaze. Odrastao je u obitelji s vrlo niskim primanjima i bio je prisiljen privremeno napustiti školu da bi uzdržavao obitelj.

S ocem je radio u predionici i bavio se tapetarstvom, a potom je osnovao malu farmu peradi i radio kao vozač.

Pridružio se pokretu Hamas krajem 1987. Vratio se u školu i stekao obrazovanje na Islamskom sveučilištu u Gazi, a diplomirao je 1988. te stekao diplomu prvostupnika znanosti.

Izrael ga je uhitio 1989. i proveo je 16 mjeseci u zatvoru bez suđenja pod optužbom da je radio u vojnom aparatu tog pokreta. Nakon što je oslobođen, Deif je sa suradnicima osnovao Brigade al Kasam.

Palestinske vlasti uhitile su ga u svibnju 2000. na zahtjev Izraela. Imao je dobar odnos s vlastima i njegovo je uhićenje bilo dio dogovora.

Deif je poslao u javnost dvije snimke posljednjih godina, koristeći tamnu sliku siluete. Godinama kasnije pojavio se maskiran i na nogama, prenosi tportal.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.