U Njemačkoj vlada nestašica lijekova, objavljen popis onih kojih nedostaje

Svijet 14. stu 202207:25 0 komentara

Ljekarne i društva za zdravstveno osiguranje u Njemačkoj i dalje se žale na uska grla u isporuci lijekova. Nedostaje i lijekova koje gotovo svatko ima kod kuće.

“Više od 250 sredstava trenutačno je prijavljeno kao neisporučivo. To je velik problem. Uvijek je bilo problema s dostavom lijekova, ali nikada kao sada”, rekao je nedavno na press konferenciji potpredsjednik udruge Hans-Peter Hubmann Njemačkoj.

S vremena na vrijeme uobičajeni lijekovi za raširene bolesti kao što su visoki krvni tlak i dijabetes nisu dostupni. Čak je i lijek protiv bolova ibuprofen je neko vrijeme bio nedostupan.

Ono što može biti opasno u nestašici lijekova je to što ponekad nemate alternativu za lijek koji nedostaje. U travnju i svibnju imali smo apsolutnu nestašicu tamoksifena protiv raka dojke. Za pogođene žene ovo je užasna vijest. Pacijenti nikad ne znaju kada će tempirana bomba eksplodirati, pa je njihovo zdravlje ugroženo, rekao je Hubmann.

Aktivni sastojci za lijekove dolaze s Dalekog istoka

Razlog problema? S jedne strane, to je smanjenje proizvodne raznolikosti u Europi. Na primjer, sirupi za groznicu gotovo se više ne proizvode u Europi. Ekonomija se više ne daje zbog fiksnih iznosa i financijskog pritiska. U Europi postoji samo jedan proizvođač i on ne može svojom proizvodnjom zadovoljiti potrebnu količinu.

Poremećeni opskrbni lanci još su jedan problem. Aktivni sastojci se sada uglavnom proizvode na Dalekom istoku, posebno u Kini i Indiji. Tvornice su zatvorene zbog korone. Teretnjaci više nisu smjeli pristajati u lukama, a rezultat su prazne police u Njemačkoj.

Za Hubmanna postoji samo jedno rješenje: Proizvodnja aktivnih tvari mora se ponovno odvijati u Europi.

“Političari sada moraju hitno stvoriti uvjete. Međutim, to se neće dogoditi preko noći. Za postavljanje takvih struktura potrebno je najmanje pet do deset godina, kaže Hubmann”, prenosi Fenix magazin.

Popis lijekova trenutačno teško nabaviti:

– razni antibiotici, na primjer fenoksimetilpenicilin, koji se koristi za liječenje bakterijskih infekcija, ili sulfametoksazol, za borbu protiv upale pluća
– razni lijekovi za astmu
– lijek za suhi kašalj

– lijek za akutni infarkt miokarda, plućnu emboliju i moždani udar
– sredstva za ublažavanje bolova, poput ibuprofena ili paracetamola
– aktivne tvari za liječenje kožnih reakcija, npr. hidrokortizon
– lijek za bolesti jetre

– lijekovi za pacijente s duševnim bolestima
– analozi inzulina, kod dijabetes melitusa

Što učiniti ako lijek više nije dostupan?

Za neke lijekove nema alternative. Ostalima je preporučljivo potražiti savjet liječnika ili ljekarnika o alternativnim pripravcima. Također treba izbjegavati nepotrebno gomilanje lijekova kako se ne bi ugrozili drugi pacijenti kojima su lijekovi hitno potrebni. Ipak, preporučljivo je imati dobro opskrbljenu kutiju s lijekovima.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!