Istaknuti znanstvenici i političari pozivaju Ujedinjene narode da ne dopuste održavanje konferencije UN-a o klimi (COP) u zemljama koje ne podržavaju postupno ukidanje fosilnih goriva.
Kritike na Azerbajdžan
Apel je objavljen u petak tijekom konferencije COP29 u Bakuu, nakon što su klimatske grupe objavile analizu koja pokazuje da je najmanje 1773 lobista iz industrije nafte, plina i ugljena službeno akreditirano za sudjelovanje na sastanku UN-a u Azerbajdžanu.
Koalicija Kick Big Polluters Out, koju podržavaju organizacije poput Transparency Internationala, Global Witnessa, Greenpeacea i Climate Action Networka, provela je svoju analizu koristeći se javno dostupnim podacima Tajništva UN-a za klimu, rečeno je.
Apel da se onima koji namjeravaju proizvoditi energiju iz fosilnih goriva ne dopusti da budu domaćini konferencije uslijedio je nakon kritika odabira Azerbajdžana za domaćina ovogodišnjeg sastanka, jer ta zemlja, bivša sovjetska republika, 90 posto svog izvoznog gospodarstva temelji na nafti i plinu.
U otvorenom pismu šefu UN-a za klimu Simonu Stiellu, potpisnici su rekli da UN mora primijeniti stroge kriterije za prijem kako bi isključio zemlje kao domaćine koje ne podržavaju odustajanje od ugljena, nafte i plina.
Azerbajdžanski predsjednik Ilham Alijev je na ovogodišnjoj konferenciji COP29 rekao da su nafta i plin “božji dar“.
Između ostalih, potpisnici apela su Sandrine Dixson-Declève, globalna ambasadorica Rimskog kluba, Johan Rockström, direktor Potsdamskog instituta za istraživanje utjecaja klime, kao i bivši glavni tajnik UN-a Ban Ki-moon.
Upozorili su da globalno zatopljenje nije zaustavljeno ni nakon 28 godišnjih klimatskih konferencija COP. Umjesto toga, rekli su da se više ne može isključiti zagrijavanje na više od 2,9 stupnjeva Celzijevih do 2100. godine.
Oni žele mehanizme koji će države držati odgovornima kada ignoriraju klimatske ciljeve i obveze. Dodatno, naglasili su potrebu za “manjim, češćim sastancima usmjerenim na rješenja” i pozvali na ograničavanje pristupa konferencijama.
Lobisti za fosilna goriva
Apel dolazi nakon što je koalicija Kick Big Polluters Out u Bakuu primijetila da je tijekom prošlogodišnjeg COP28 u Dubaiju, glavnom gradu države koja proizvodi naftu u Zaljevu, sudjelovalo rekordnih 2450 lobista za fosilna goriva, prema prethodnoj analizi – bilo je puno više akreditiranih naftnih i plinskih lobista nego predstavnika autohtonih zajednica ili naroda kojima prijeti klimatska kriza.
Analiza COP29 pokazala je da su lobisti dobili više pristupnih propusnica od svih delegacija 10 zemalja najosjetljivijih na globalno zatopljenje. Nnimmo Bassey iz organizacije Kick Big Polluters Out osudio je utjecaj lobija za fosilna goriva na klimatske pregovore, rekavši da je potrebna odlučna akcija kako bi se eliminirali takvi utjecaji.
Ali zahtjevi su dvosmjerni. U srijedu je vlada argentinskog predsjednika Javiera Mileija, koji negira klimatske promjene, opozvala svoje predstavnike na COP29, navodi se u izvješću specijaliziranog časopisa Climática. Milei odbacuje općeprihvaćeno znanstveno stajalište da ljudsko ponašanje uzrokuju klimatske promjene. Argentina je poslala više od 80 predstavnika u Baku na dvotjedni summit.
Izgaranjem nafte, plina i ugljena oslobađa se staklenički plin ugljični dioksid koji je štetan za klimu, a koji opasno zagrijava planet. Na prošlogodišnjoj klimatskoj konferenciji u Dubaiju svih 200 zemalja složilo se da će se odmaknuti od ovih fosilnih goriva.
Konferencija o klimi rotira se među svjetskim regijama. Osim tog kriterija, UN ne nameće gotovo nikakve zahtjeve zemljama domaćinima koje žele održati sastanak. Prije Dubaija, domaćin sastanka COP27 bio je Egipat, još jedna država uvelike ovisna o nafti i plinu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare