Velika analiza Putinovog govora: “Nije direktno prijetio, ali…”

Rat u Ukrajini 28. lis 202212:49 0 komentara
Sputnik/Pavel Barykin/Pool via REUTERS

Stručnjak za međunarodne odnose Branimir Vidmarović u N1 Studiju uživo komentirao je najnovija događanja u Ukrajini, kao i jučerašnji govor Vladimira Putina.

“On je pokušao postići epohalni efekt. Ovo je trebao biti govor s velikom težinom i čini mi se da je zbog poruka i motiva govora to dizajnirano da bude dobro primljeno u zemljama istočne Azije, Indije i Afrike. Zato se govorilo o multipolarnosti i novim centrima moći. Dalo se lako iščitati da je za situaciju u Ukrajini kriv zapad, ali to nije ništa novo. Putin pokušava na kvaziteorijski način opravdati agresiju”, rekao je.

VEZANE VIJESTI

Kako navodi, svijet se već promijenio, a mijenjat će se i dalje. “Putin je u tom govoru mislio na nove centre moći poput Indije, Kine, Brazila i sličnih država. Ipak, ne razumijem frazu o ‘onima koji će nestati’. Možda je mislio na to da će centri moći poput SAD-a imati manje moći”, rekao je.

“Divno je to kako je rekao da nikada nije namjeravao iskoristiti nuklearno oružje. Kao da smo svi već zaboravili na prijetnje. Nije direktno prijetio, to su igre riječi i semantika, ali govorio je o tome i indirektno poručivao. Sudeći po reakcijama SAD-a, shvatili su ga ozbiljno. Taj indirektni stil je odlika istočnjačkog načina komunikacije”, rekao je.

Kaže da je Biden s pravom skeptičan oko Putinovih izjava. “Ne može se vjerovati tome što Putin govori. Puno je ozbiljnih znanstvenika počelo analizirati tu mogućnost. Cijeli svijet se pokrenuo i ljudi su se počeli bojati nuklearnog oružja. Možda je to on i htio postići. Da se svijet počne bojati nuklearnih velesila te da se tako smanje tenzije”, rekao je.

“I otvorenost pregovorima s Kijevom je na neki način prebacivanje odgovornosti. Dobro je za Rusiju da oni to žele, ali što ćemo sada s Ukrajinom? Imamo mali set aktera koji imaju kontakte s obje strane. Erdogan je dobar u tome jer je uvijek mogao razgovarati s Ukrajinom i Rusijom. Saudijska Arabija ne ispunjava tu ulogu, Indija se sigurno neće miješati, dok bi Kina mogla procijeniti da se u 2023. može uključiti u taj proces. Ipak, ograničen je popis zemalja koje mogu saslušati obje strane”, rekao je.

Komentirao je podršku od strane Irana Rusiji.

“Iran se opredijelio s kime će biti. Podrška Irana s jedne je strane dobra za njihovu ekonomiju. Ti se dronovi prodaju, a ne poklanjaju, a šalju se i kacige za potrebe ruske vojske. Radi se o strateškom partnerstvu, ali ne radi se o velikom prijateljstvu dviju država. Među Rusijom i ostalim zemljama uvijek postoje pragmatični interesi. Uvijek su u pitanju novac i strateški interesi. Iran je vidio priliku i iskoristio ju”, rekao je.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!