Od početka sukoba, kada je Hamas napao Izrael poginulo je 1.400 Izraelca, a u svojem pravu na obranu, Izrael je zračnim napadima usmrtio 7.960 Palestinaca. Izraelske obrambene snage kažu da su tijekom jučerašnjeg dana zračnim napadima uništili preko "450 "vojnih ciljeva" koji pripadaju Hamasu. Gazom ponestaje sigurnih mjesta, a izraelski napadi sve se češći. Ljudi pod ruševinama više od 24 sata nisu mogli dozvati žurne službe, jer su sve komunikacije bile odsječene.
Više od 24 Gaza je ostala u potpunosti odsječena od ostatka svijeta. Bez telefonije i interneta, uz zvukove eksplozija najgore je bilo hitnim službama.
“Komunikacije su prekinute, udari su na raznim mjestima. Dok mi stojimo ovdje možemo vidjeti dim kako se diže iz daljine, tako da nam to može pomoći da lociramo područje udara granate i pošaljemo hitnu pomoć. Čak i onda riskiramo jer kada vozilo hitne pomoći izađe na teren mi gubimo komunikaciju s njim jer voki-tokiji također ne rade”, kaže bolničar Nassim Hassan.
Iako je ponovno uspostavljena veza, novinski materijali pristižu s zakašnjenjem, stoga su izjave reportera od velike važnost. Tvrde kako granatiranje ne prestaje, te da Izraelci pojačavaju prisutnost pješačkih trupa na sjeveru Gaze.
“Kopnene borbe u sjevernom Pojasu Gaze se nastavljaju. Napredujemo kroz faze rata prema planu. Postupno širimo kopnenu operaciju i opseg snaga u Pojasu Gaze. Kopnena operacija je složena i uključuje rizike i za naše snage . Učinit ćemo sve što je u našoj moći, zrakom, morem i kopnom kako bismo zaštitili naše snage i ostvarili ratne ciljeve”, rekao je glasnogovornik izraelske vojske Daniel Hagari.
Izraelski gradovi uz Pojas Gaze prema posljednjim su informacija prazni. Unutar sjevernog dijela Pojasa život je nemoguć. Ruševine su posvuda, a napadi ne prestaju.
“Ovo je osvetnička, kukavička, fašistička i rasistička kampanja. Pokušavaju izvršiti etničko čišćenje palestinskog naroda koji ima dostojanstvo i ponos. Mi u ovom kraju jedna obitelj, umjesto uz zvuk poziva na molitvu, budimo se uz zračni napad koji je pogodio okolne kuće”, govori Ahmed Matar, stanovnik Gaze.
Situacija nije bolja niti na jugu Gaze u blizini kampa Khan Younis. Jug Pojasa, inače je lokacija na koju su Izraelci pozvali palestinski narod da se evakuira, a sudeći po snimkama koje pristižu i on je u potpunosti sravljen sa zemljom. Kampom raste broj oboljelih te se strahuje od proširenja zaraza.
“Ovdje ima oko 25 bolesnih, od želučanih infekcija, gripa i prehlada. Imamo djece i starijih ljudi, svi su bolesni. Sinoć mi je pozlilo, pao mi je šećer, jer imam dijabetes i visok krvni tlak”, rekao je Kholood Qadeeh, stanovnik Khan Younisa.
“Puno smo patili, ne možemo podnijeti ovo što nam se događa, ne možemo više, ni planine ne bi podnijele ovo kroz što prolazimo. Došli smo do stanja u kojem želimo poginuti pod ruševinama samo da nađemo odmor. Naš život je mučenje, tri sata čekamo u redu za WC, može li ovakvo dijete čekati tri sata na red za WC? Može li dijete dočekati kruh?”, zapitao se raseljeni Palestinac Rami Al-Erqan.
A pomoć nije moglo dočekati ni tisuće ostalih Palestinaca koji su jutros upali u u skladišta i distribucijske centre na jugu i u sredini pojasa, uzimajući brašno i druge osnovne namirnice. UN se nada kako će danas u Gazu uspjeti ući novih 40 kamiona humanitarne pomoći.
Prijeko potrebna pomoć okupiranoj Gazi ulazi, ali kao na kapaljku. Nedostatak pomoći mogao bi dovesti do potpunog sloma civilnog stanovništva te načiniti još veću humanitarnu katastrofu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!