Balkanska izbjeglička ruta sve je neprohodnija za izbjeglice. Nakon što je Austrija počela vraćati dio izbjeglica Sloveniji, ta je država one koji ne traže azil u Njemačkoj ili Austriji vratila u Hrvatsku. Makedonija pak zatvara granicu za sve koji nemaju putovnicu.
Centrom Zagreba šeću već 4 dana. Spavaju na željezničkom kolodvoru. Grupa Afganistanaca deportirana je iz Slovenije u Hrvatsku, jer zadovoljavaju jedan od dva uvjeta za prolaz dalje. Dolaze iz nesigurne zemlje, no azil žele u Belgiji, a ne u Austriji ili Njemačkoj. ‘S granice nas je do ovdje dovela policija, rekli su nam da u Hrvatskoj smijemo ostati mjesec dana’, kazao je Mohamed, jedan od izbjeglica.
Mogu zatražiti azil u Hrvatskoj ili ih čeka deportacija u Srbiju. I nisu jedini, njih prema neslužbenim brojkama pedesetak trenutno je smješteno u hotelu za strance u Zagrebu.Svi s rješenjima o napuštanju u roku od 10 do 30 dana.
Inicijativa ‘Dobrodošli’ kažu da je neslužbena politika Europe koja prolazak dopušta samo onima iz Iraka, Afganistana i Sirije sa željom za azilom u dvije izabrane zemlje – kršenje ljudskih prava. ‘Politike kojima svjedočimo kreiraju domino efekt koji vidimo, dakle, vraćanje iz Slovenije u RH, iz RH u Srbiju, iz Srbije u Makedoniju’, kazala je Tea Vidović.
A tamo su volonteri razgovarali sa stotinjak onih koji su više puta pokušavali ući u Hrvatsku, pa su, kažu, zabilježili policijsko nasilje i nebrigu za maloljeetnike bez pratnje. Tukla ih je, tvrde, policija. ‘Govorimo o ozbiljnom uzorku ljudi, i ako vam svi govore, ili barem većina, da su bili žrtva nasilja, onda nemamo što sumnjati’, kazala je Selma Banich.
Europa ide i korak dalje, na sastanku šefova policija s tzv. Balkanske rute dogovorena je nova restrikcija. ‘Danas smo odlučili da oni koji nemaju putovnicu, koji su zaboravili putovnicu ili koje ulovimo da se služe krivim identitetom, neće moći proći tzv. Balkanskom rutom’, kazao je Goranče Savovski.
Mnogo je kritičara takvog stava, jer oni koji bježe iz rata sa sobom ne nose dokumente. A uz sve veće restrikcije na Balkanskoj ruti, promjene i u zimskom kampu u Slavonskom Brodu. Nova je vlast povukla prvi potez – racionalizacija troškova. Prvi korak: rezanje toplog obroka volonterima. Jedan ručak dnevno. ‘Da žele racionalizirati troškove, ja mogu razumjeti, ali ovo je definitivno stavka, koja neće donijeti mnogo u racionalizaciji troškova, a puno će oštetiti kvalitetu rada ljudi koji su tamo’, kazala je Ileana Radojević. A takvu bi informaciju trebali unaprijed dobiti iz policije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.