Zanimljivo da je afera oko Ribića došla taman pred pregovore

Vijesti 19. ožu 201609:35 > 09:54
N1

Gost Novog dana u subotu bio je Ozren Matijašević, predsjednik Hrvatske udruge radničkih sindikata.

Idući tjedan počinju pregovori sindikata i Vlade. Bit će to najvjerojatnije teški razgovori, zbog zatjeva sindikata za rast osnovice plaća zaposlenih u državnim i javnim službama. Poznato je da sindikati državnih i javnih službi traže povećanje plaća za šest posto. Isto tako i da to u vladinu proračunu za ovu godinu nije planirano. Što očekujete?

“Očekujem drugačije ponašanje aktualne Vlade od njihovih prethodnika, da se poštuje potpisano i da se provede, a ako se ne može provesti druga strana to mora dokazati argumentima. Ne bi bilo dobro da ova Vlada nastavi nakaradnu praksu svojih prethodnika i ne poštuje potpisano. Da zakonima derogira potpisano, kolektivne ugovore…

“Očekujem da će se u pregovorima za stolom u ovakvim okolnostima – proračun je neodrživ, gospodarstvo u rasulu, nema suvislih poteza ni ove Vlade – Vladini pregovarači racionalno ponašati.”

“Još jedna žalosna činjenica je da je u proračunu Vlada sama sebi povećala potrebne prihode. Kakva se to poruka šalje? Slabe si poziciju i u poziciji pregovora sa sindikatima.”

Na proračun je uloženo je puno amandmana. S obzirom na sve planirano, očekujete li da će se ove godine potaknuti zapošljavanje u realnom sektoru?

“Razočaranje je što se s postojećom poreznom politikom nastavlja dalje. Nastavit će se i ovaj petogodišnji negativni trend, gasit će se radna mjesta. Dok ne dođe do promjene porezne politike neće biti ni novog zapošljavanja ni nužnih investicija. Ovaj proračun je pokazao da nema nužnog zaokreta.”

Sporazumom na osnovi kojeg tražite povećanje osnovice plaće odnosi se na 180.000 zaposlenih u javnim službama. Znamo da kolektivni ugovori za državne i javne službe istječu krajem ove godine. Očekujete li da će Vlada to iskoristiti kao pregovračku prijetnju – smanjivanje prava ili otkaze?

“Ono što je krajnje upitno je zašto njihovi prethodnici nisu iskoristili mogućnost za raskidanje ugovora kada su gospodarske okolnosti do nalagale, zašto nisu išli na reviziju…”

“Ponavljam, očekujem da se realnost poštuje, da se ono što je potpisano i prihvati. Problem leži u teritorijalnom ustroju, prevelikom broju jedinica lokalnih samouprava. Imamo ih isti broj kao jedna Engleska. Većina njih ne može sama sebe financirati. Očito je i iz ovog proračunada se tim putem nažalost ne kani ići.”

Jeste li optimistični oko pregovora ili smatrate da ćete na kraju, pravdu morati potražiti na sudu?

“Treba vidjeti što će pregovarači staviti na stol. Nisu spremni na racionalizaciju svog troška nego suprotno. Treba vidjeti hoće li Vlada pregovarati ili fingirati pregovore. Možda će ići i s otkazima… Ja ne znam. Ne smiju ići na način da potpisano ne poštivaju!”

Vilim Ribić, predsjednik Matice hrvatskih sindikata i predsjednik Nezavisnog sindikata znanosti i visokog obrazovanja, našao se na meti kritika nakon što je putovao iz Zagreba za Bruxelles, znatno skupljom, bussiness klasom. Iako sindikat znanosti ne financira putne troškove već Europska unija, naišlo je to na osude većeg dijela javnosti. Treba li pridavati važnosti? Bi li i Vi odabrali put bussiness klasom, iako na račun Europske unije?

“Kolegu Vilima se u tom slučaju nije ništa pitalo. Put organizira agencija kojoj naloge daje Bruxelles. U ekonomskoj klasi nije bilo mjesta i jednostavno su mu čekirali kartu u business klasi. Ja ne znam kako bih ja pristupio. Imam drugačiji pristup sindikalnom radu, meni je važno biti tamo gdje je problem. Na koncu nisam bio ni zainteresiran kada smo kao sindikati odlučivali tko će biti naš predstavnik i zdušno sam predložio Ribića. Nije ga se ništa pitalo i ne može snositi krivice. Zanimljivo da se od toga napravila afera taman pred početak pregovora. Nije ni kolega Ribić reagirao primjereno u razgovoru s novinarima, trebao je logički objasniti i ne bi došlo do ovoga.”

U Hrvatskoj je gotovo 600 sindikata, što nacionalnih što županijskih. U medijima se otvorilo i pitanje – kako to da sindikati nisu morali proći financijsku reviziju, a sve ostale udruge jesu. Da li bi, prema Vašem mišljenju, trebalo pojačati kontrolu financija i unutar sindikata, iako većina tvrdi da je sve transparentno?

“Sindikate treba svakako odvojiti od nevladinih udruga koje se financiraju iz proračuna. Većinu sindikata financira članstvo i ono ima mogućnosti kontrole trošenja sredstava. Što se tiče javnosti našeg rada, ja mislim da javnost treba znati najvažnije okolnosti koje obilježavaju naš rad. Mi smo javne osobe, naša primanja i imovinske kartice moraju biti dostupne. U tome ne vidim ništa sporno u tome, niti da se provodi revizija sindikata u kojem sam ja.

Državnom odvjetništvu predali ste kaznenu prijavu protiv odgovornih osoba u šibenskoj Tvornici lakih metala, zbog sumnje u malverzacije. Sumnjate da je između 2009. i 2014. tadašnja uprava oštetila TLM za višemilijunske iznose. Sindikat je ukazivao na štetnje radnje u toj tvrtci u više navrata. Koje ste dokaze predali DORH-u?

“Dok su se odvijala ta moguća kaznena djela, mi smo na to javnost upozoravali. U tom razdoblju obraćali smo se i DORH-u s dopisima i sindikat unutar TLM-a je podnio prijavu. Sve smo to pokazivali dokumentacijom tako da sam ja u ovoj kraznenoj prijavi koju smo prekjučer predali naveo odgovorne osobe, odgovorna kaznena djela i da smo u posjedu dokumentacije koja sve to dokazuje. Riječ je o nabavljanju sirovine po osjetno nižim cijenama od tržišne, brojne intelektualne usluge – višemilijunske, a nisu imale utjecaj na poslovanje, izdavanje fiktivnih faktura, sklapanje štetnih ugovora…

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.