Muslimani danas obilježavaju stoljeće službenog priznanja u Hrvatskoj, pa premda čine svega 1,5 posto stanovništva u zemlji, baštinici su najuspješnije integracije muslimanske manjine u Europi, ističu islamski prvaci u Hrvatskoj i stručnjaci.
U Hrvatskom saboru 27. travnja 1916. donesen je zakon o priznavanju islama kao ravnopravne vjere na području Hrvatske, četiri godine nakon što je to učinila Austrija i godinu nakon Ugarske. Od drugih europskih zemalja Belgija je to napravila 1974. a Španjolska 1992. godine.
Tim povodom priređeno je niz svečanih manifestacija, a danas se održala svečana sjednica Hrvatskog sabora.
10:20 Predsjednica Kolinda Grabar Kitarović rekla je da je odluka o priznanju islama imala svoj povijesni kontekst, ali “što je još važnije, ima važnu ulogu u hrvatskom društvu”.
“Ta je odluka pokazala demokratsku zrelost i slobodarsku svijest onoga doba. Izrazila je i činjenicu da su muslimani važna sastavnica hrvatskog društvenog života. To je dioništvo dobivalo na širini i važnosti, iz naraštaja u naraštaj muslimani u RH iskazivali su se radom i djelovanjem, nerijetko cijenjeni zbog svojih moralnih vrlina i marljivosti. S posebnim poštovanjem želim istaknuti doprinos naših sugrađana u Domovinskom ratu.
Danas se možemo složiti da vjerski, kulturni i prosvjetni život muslimana predstavlja doprinos dinamičnosti i pluralnosti našeg društva. Zaslužuju priznanje kao ljudi dobre volje, odgovorni promicatelji dijaloga i suradnje, humanosti i općega dobra. Različiti po mnogočemu, svima nam je isti cilj – učiniti društvo i svijet boljim.
Među brojnim muslimanima u Hrvatskoj od početka mandata pronalazim sugovornike u promicanju dobra”, rekla je predsjednica.
Naglasila je važnost priznavanja svake osobe i svačijeg identiteta. Čestitala je obljetnicu i poručila muslimanima u Hrvatskoj da žive u svojoj vjeri, na svoje osobno dobro i dobro Republike Hrvatske.
10:10 Premijer Tihomir Orešković rekao je da je RH druga zemlja koja je priznala islam kao službenu religiju, i to samo 4 godine nakon Austrije.
“Možemo biti ponosni na onome što je izgrađeno zajedničkim radom. Danas imamo uređen odnos s islamskom zajednicom, koji može biti model za mnoge zemlje u Europi i šire”, rekao je premijer.
“Govorimo o aktivnoj zajednici koja daje važan doprinos u svim sferama života. Hrvatski muslimani su dio modernog hrvatskog društva.” Čestitao je islamskoj zajednici 100. obljetnicu.
10:05: Aziz ef. Hasanović pozdravio je sve koji su došli na svečanost, među kojima su brojni politički predstavnici iz zemlje i regije. Zahvalio se predsjednicu Hrvatskog sabora Željku Reineru što je sazvao svečanost, te podsjetio na priznanje Muslimana prije sto godina na ovim područjima. Podsjetio je na opstanak islamske zajednice, koja je godinama gradila dobre odnose s drugim zajednicama i društvom u cjelini.
“Postigli smo vrhunac u dobroj suradnji s drugim vjerskim zajednicama u Hrvatskoj i primjer smo za to drugim zemljama u kojima postoje problemi tijekom integracije u društvo”, rekao je.
“Islamska je zajednica zadnjih sto godina imala dobru ulogu u društvu, a svi smo obvezani graditi društvo svih građana, bez obzira na vjeru”, pozvao je.
“Hvala vam svima što ste u ovoj prigodi s nama.”
Nezaobilazan dio hrvatskog identiteta
Prema zadnjem popisu u Hrvatskoj se 62.977 građana izjasnilo kao muslimani. Etnički među njima je najviše Bošnjaka, 27.959, Hrvata 9.647, Albanaca 9.594, „nacionalnih muslimana“ 6704, Roma 5039 i niz drugih etničkih skupina.
Muslimani su u Hrvatskoj organizirani u 15 medžlisa, teritorijalnih jedinica stavljenih od džemata. Najviše vjersko i administrativno tijelo Islamske zajednice (IZ) u Hrvatskoj je Mešihat na čijem je čelu muftija Aziz Hasanović. On je 2012. naslijedio muftiju Ševku Omerbašića, koji je islamsku zajednicu vodio od kraja osamdesetih godina, najprije Hrvatske i Slovenije, a potom Hrvatske do svog umirovljenja.
U važne muslimanske institucije vodstvo IZ ubraja još Islamsku gimnaziju u Zagrebu i Halal Centar, tijelo koji certificira proizvode u skladu s vjerskim načelima.
Inače, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan još danas boravi u Hrvatskoj u službenom posjetu. Evo kako je prošao jučerašnji dan:
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook.