Gorke sudbine dosadašnjih šefova i jedne šefice najveće stranke u Hrvatskoj golicaju maštu promatrača, koji se u ovom momentu pitaju - a što će sad biti s čovjekom, koji je tako nedavno i ne bez uporišta u realnosti, maštao o poziciji premijera?
Naime, Tomislav Karamarko podnio je ostavku na mjesto predsjednika HDZ-a, jer mu nije uspjelo preslagivanje saborske većine. Štoviše, upropastio je i odnose sa strankama koje još uvijek gaje dozu poštovanja prema HDZ-u te ne otklanjaju mogućnost koaliranja s njim.
Neuspjeh se u ovoj stranci teško prašta, odnosno ne oprašta se uopće. A da bi baš neuspjeh mogao biti u korijenu odlaska Karamarka, govori činjenica da je prije tako malo vremena bio izabran za predsjednika stranke, bez protukandidata i disonantnih glasova. Samo jedan, onaj Andreja Plenkovića, koji nije imao hrabrosti kandidirati se protiv njega, javio se tek na Saboru HDZ-a, kada je Karamarkova uloga u aferi Konzultantica već postala jasna široj javnosti, a Vlada je “debelo” počela pucati po šavovima. I tada je Plenković kritiziran zbog svoje uvijene kritike.
Da HDZ-u nije smetalo ni Karamarkovo guranje stranke dublje prema ekstremnoj desnici, vidjelo se kako iz palete koalicijskih partnera unutar Domoljubne koalicije i njihovih pozicija u parlamentu, tako i iz nevjerojatnog uspjeha Zlatka Hasanbegovića u izborima za Predsjedništvo.
Međutim, HDZ je izgubio vlast, a iskustvo nas poučava da nakon toga predsjedniku stranke predstoji samo politička smrt. Hoće li Karamarko biti ‘pokopan’ poput Ive Sanadera i Jadranke Kosor? Ili se HDZ promijenio u zadnje četiri godine? Uoči nove “sanaderizacije” pod Andrejom Plenkovićem, “europeizacije” i vraćanja u centar, što se prigovaralo spomenutom izbačenom predsjedničkom dvojcu, možda su ocijenili da bi im ugled stranke mogao više patiti odrekne li se još jednog čelnika, pa makar ga povezivali s izdajom nacionalnih interesa u arbitraži oko INA-e?
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.