'HDZ je ušao u anale političke gluposti'

Vijesti 21. lip 201608:45 > 08:48
N1

Gost Novog dana bio je Drago Prgomet, predsjednik Hridi.

Kako komentirate događaje koji su se dogodili prošloga tjedna?

Nije to ništa neočekivano. U HDZ-u se vjerovalo da se može presložiti vlada, ali je postalo jasno da je HDZ ušao u politički suicidalnu vladu. Ovo će ući u anale političke gluposti. Jedini mogući ishod bio je onaj koji je završio samoraspuštanjem Sabora.

Što je bio trenutak u kojem su zastupnici u Saboru odlučili raspustiti ga, iako je dobar broj onih za koje su male šanse da će se u Sabor i vratiti?

S jedne strane ste morali završiti političku priču zvanu najneuspješnija vlada u hrvatskoj povijesti. Jasno je bilo da iz postojeće Domoljubne koalicije nije bilo moguće napraviti novu vladu, a ne treba zanemariti pritisak javnosti i medija. Jedini mogući rezultat je da najveći broj zastupnika potpiše odluku o samoraspuštanju. Svaka druga odluka HDZ-a bila bi politički poražavajuća, tako da je donesena jedina realna odluka.

Na čemu se temeljila odluka ili vjera o preslagivanju nove vladajuće većine?

To bi bilo dobro pitanje za one koji su planirali stvoriti novu parlamentarnu većinu i vladu, na kojim uporištima, jer nije bilo realno. Mi smo ponavljali cijelo vrijeme da je Vlada neuspješna i da ćemo glasati za opoziv, kao i za samoraspuštanje i opoziv Tomislava Karamarka. Nismo vidjeli šansu da pregovori uspiju. Rekli smo da su izbori najpošteniji način da građani na kraju odluče. Ja sam obavio jedan razgovor s Karamarkom, mi smo stranka dijaloga pa smo otvoreni za razgovore, iz želje da se stabiliizira politička situacija, naš je stav bio ili novi izbori ili ozbiljna promjena politike.

Kad je bio održan taj sastanak?

Prije nekih mjesec dana. Nije bilo govora o pozicijama. Cijelo vrijeme smo inzistirali na novim izborima i da vlada podnese ostavku.

Je li bilo posrednih ili neposrednih pritisaka na vas?

Na mene nije. Dobro znate mene, moj politički put, pritisci nisu dobar način za raditi sa mnom. Nisam nikad bio spreman politički trgovati.

27. 2. 2015. ste dali ostavku u HDZ-u. Što se tada događalo, je li tada bio jasan put kojim ide HDZ i kako je na tu ostavku reagiralo vodstvo?

Nije meni bilo jasno taj dan, meni je bilo jasno dvije godine prije toga. Očekivao sam da će Karamarko promijeniti retoriku koju je koristio u unutarstranačkim izborima, međutim, ona je nastavljena. Ja sam u nekoliko navrata upozoravao da takvo ponašanje može dovesti do nemogućeg – da HDZ izgubi izbore. Nažalost, to se dogodilo. Na mojim su prijedlozima mnogi gradili političku karijeru. Sve ono na što sam upozoravao, a to je bila retorika pokušaja uvođenja tzv. neliberalne demokracije. S odlaskom Karamarka odlazi i jedan vid takve politike, što je za Hrvatsku svakako dobro.

Nema li HDZ puno veći problem? Jedino je Andrej Plenković imao istup koji nije dobro prihvaćen, a prema rezultatima anketa ministar Zlatko Hasanbegović ima najveći broj glasova. Kako će se HDZ nositi s tim?

Nemojte zanemariti da je dobrim dijelom mijenjan sastav tijela stranke, pa u konačnici delegata, na Saboru stranke. Sve je to rađeno pod palicom još uvijek aktualnog predsjednika, na programu i retorici koju je on koristio. Ja i dalje vjerujem da to nije taj HDZ. Bilo bi zanimljivo vidjeti kako bi se Hasanbegović snašao u političkim vodama da se pojavio prije nego što je postao ministar. Ono što je svakako potrebno, i mislim da je Plenković to sinoć suvislo prezentirao, da je HDZ-u potreban otklon od ovakve politike i kadrova koji su je provodili, HDZ mora postati ono što je vrlo važno za Hrvatsku. U HDZ i SDP su kao stabilne stranke važne za održavanje stabilnosti u Republici Hrvatskoj.

Očekujete li tu bitnu promjenu i zaokret HDZ-a, može li HDZ dobiti dovoljan broj glasova na novim izborima i opet biti ti koji će formirati buduću vladajuću većinu?

To nije isključeno, ukoliko se ovaj proces završi izborom novog čovjeka na čelo stranke, očigledno je to u ovom trenu Plenković, ne vidim da bi netko mogao ozbiljnije konkurirati, ako je netko mislio da će dobiti izbore u devetom mjesecu, dobro će se morati oznojiti da bi to i postigao. Tri su stvari, izbor čelnog čovjeka, izbor suradnika i promjena retorike, promjena načina ponašanja HDZ-a kako prema koalicijskim partnerima tako i prema izazovima u društvu. Ideologija je bitna, ali ne može biti najbitnija.

Koliko će Plenković imati problema u stranci?

Kao i svi predsjednici. Otpora će biti, to je realno za očekivati, ali HDZ nema izbora. HDZ može birati ili će doista nestati s političke scene ili se u relativno kratkom vremenu vratiti. Ima sve preduvjete da opet bude jedna od dvije glavne političke stranke.

Što je po vama bio uzrok niza pogrešnh procjena u HDZ-u, koji su doveli do ovakvog stanja?

To je kad nemate jasnu politiku. Nemaju točno određenu politiku ni prema manjinama, medijima, sve je svedeno na kadrovsku politiku, koja je na kraju konglomerat neznanja i u konačnici rezultira pogrešnim odlukama. Gotovo je nevjerojatno da je HDZ napravio ovo što je napravio sa svojom vladom.

Što očekujete od izborne kampanje koja je pred nama?

Teško je reći hoće li velike stranke uspjeti pobjeći od političkih tema. I ekonomski i socijalni programi proizlaze iz ideologije stranke, neće se bježati od ideologije, ali bi bilo dobro, obzirom na stanje u kojem se nalazi Republika Hrvatska, da sve stranke pokažu zrelost. Mislim da će građani biti nezadovoljni, biti puno kritičniji i puno senzibilniji prema temama koje budu tijekom kampanje, nezaposlenost, odlazak mladih, reforma obrazovanja, pravosuđa, toliko je problema koje ova država treba riješiti i građani će honorirati one stranke koje budu govorile o tim temama.

Koliko su dvije velike stranke spremne voditi kampanju bez niskih udaraca, koji su bili glavne poluge u privlačenju biračkog tijela dosad?

Kod HDZ-a se takva retorika pokazala neuspješnom, jer bi u suprotnom dobili apsolutnu većinu Jasno je svima da se retorike moraju mijenjati, a to će pokazati koliko su naši političari zreli. Potreban nam je minimum političkog konsenzusa, svi smo svjesni da nas je vlada ostavila s najnižim kreditnim rejtingom, da politička situacija u RH ima implikacije na odnos stranih investitora, ako toga velike stranke svjesne, onda nisu niti za vođenje države.

Hoćemo li ovaj put imati doista prave političke debate?

Ja se radujem tome i to očekujem i to su građani zaslužili. Ne smije se ponoviti ovaj eksperiment da biramo premijera kojega nitko u životu nije vidio. Uobičajeno u demokratskoj praksi je da se glavni kandidati javno sučeljavaju, to je potrebno, dobro za društvo i demokraciju, dobro je znati koga se bira i što tko misli, a to se najbolje vidi u debatama.

Kakva je situacija s malim strankama?

Kad sam se kandidirao za zamjenika predsjednika HDZ-a, malo je tko vjerovao da ću uspjeti. Ja sam pobijedio u prvom krugu. Nakon što sam izašao iz HDZ-a, uspio sam sa svojom udrugom dobiti 3 mandata u prvoj izbornoj jedinici na platformi Most. Vjerujem da će Hrvatska inicijativa za dijalog na platformi onoga što smo predizborno obećavali, uspjeti. Hoćemo li sami ili u koaliciji, odlučit ćemo u sljedećih 10 dana. Nismo zatvorili vrata nikome, osim onima koji zastupaju radikalne, esktremne ideje.

Vjerujete li u mogućnost političkog udruživanja oko centra?

Ja bih to nazvao udruživanje oko vrijednosti. Hrvatskoj trebaju politike koje će čuvati demokratske vrijednosti, prava manjima, slobodu medija. Sve što mislimo da treba razvijati i što je problem u društvu. Za takve stranke prostora ima. Važno je da postoje stranke koje zagovaraju takve vrijednosti, a postoji dobra šansa da takve stranke zajedno izađu na izbore. Vidjet ćemo. Naše vrijednosti su jasne, ono za što ćemo se zalagati vrlo je jasno i od toga nema odstupanja.

Je li moguća koalicija sa Zoranom Milanovićem?

Najvažnija nam je stabilnost velikih stranaka. Mi smo svjesni da smo mala stranka. Mi ćemo razgovarati sa svima, ali od naših vrijednosti nećemo odstupati. Mi smo stranka centra, desnog centra.

Predsjednica je jučer bila na sastanku s Vučićem. Smatrate li da je to bio dobar potez?

Naravno da je to bio dobar potez. Ne očekujem u značajnoj mjeri velike promjene, ali sigurno je bitan taj susret zbog relaksacije odnosa Republike Hrvatske i Srbije. Moramo graditi dobrosusjedske odnose, bez obzira na loša iskustva tijekom rata. Imamo pravo i moramo tražiti rješavanja niza otvorenih pitanja, ali susjede ne možete birati, oni su tu i interes i Hrvatske i Srbije su dobri odnosi.

Što očekujete od tehničke Vlade?

Od tehničke vlade očekujem da što manje radi. Što manje radi, to bolje za Hrvatsku. Jedan od promašaja ove vlade je zaustavljanje reformi obrazovanja. Ova vlada je to zaustavila i mislim da će ovaj ministar obrazovanja, osim po promjeni frizure, biti poznat po smjeni Borisa Jokića i ekspertne radne skupine. On je defakto zaustavio reformu, ona očigledno neće ići ove godine. Nadam se da će biti u fokusu sljedeće vlade, tko god da je sastavio. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.