Gost Dnevnika u 18 bio je Paul Stubbs, znanstveni savjetnik na Ekonomskom institutu u Zagrebu, koji je komentirao rezultate referenduma u Velikoj Britaniji na kojem su se građani odlučili za izlazak iz Europske unije.
Britanac ste sa zagrebačkom adresom, kako to?
“Priča je duga. Došao sam ovdje 1993., oženio se, ostao, radim i zadovoljan sam, ali nemam hrvatsko državljanstvo tako da uskoro neću biti građanin EU.
Niste glasali na referendumu. Zašto? I da jeste, što biste zaokružili?
“Građani Velike Britanije koji u inozemstvu žive više od pet godina morali su proći jednu dugu proceduru registracije, a ja to nisam stigao. Da jesam, bih za ostanak. Možda ne s entuzijazmom koji EU, ali zbog osjećaja da sam europski državljanin i da sam zbog toga dobio puno prednosti”
Što će se dalje događati? Je li moguće da će Brexit izazvati domino efekt?
“Moguće je. Trenutne dominantne sile unutar EU-a su desničarske, nacionalističke i europskeptične. Bit će zanimljivo kako će reagirati jezgra EU. No, moramo biti svjesni da je Britanija oduvijek imala jednu nogu unutra, a jednu izvan EU-a.”
Škotska je već najavila referendum za njezin ostanak u EU i izlazak iz Ujedinjenog Kraljevstva.
“To će biti apsolutno veliki problem. Po rezultatima je jasno da su Škoti glasali za ostanak. Pred dvije godine, kada su imali referendum o izlasku iz Ujedinjenog Kraljevstva David Cameron im je prijetio da će ako izađu izaći i iz EU-a, a sada su protiv svoje volje izašli.”
Čovjek koji se najviše zalagao za izlazak, šef Stranke nezavisnosti Ujedinjenog Kraljevstva Nigel Farage gostujući u emisiji ‘Good morning Britain’ priznao je da se jedno od obećanja na kojima se temeljila kampanja neće ostvariti. Točnije, njegov tabor je u kampanji obećavao da će 350 milijuna funti koje se svakog tjedna šalju u EU biti uloženo u britanski zdravstveni sustav. Danas je rekao da nije siguran da će to biti tako. Jesu li građani obmanuti?
“I jedna i druga strana u kampanji nisu bile bazirane na činjenicama. Pokušali su izazvati raste straha među građanima i čini mi se da će ovo biti kao u jednoj pjesmi: ‘Nije jasno što ću izgubiti dok to ne izgubim’.”
Funta je pala na rekordnu razinu, kakve će biti ekonomske posljedice?
“Kratkoročno će sigurno biti velike. Tržište ne voli nesigurnost, a sada imamo baš tu sigurnost. No Velika Britanije je uvijek imala svoju valutu, London je jedan od glavnih financijskih centara na svijetu i čini mi se da će se ipak sve ustabiliti, ali turbulencija će sigurno biti.”
Kakve mogu bizi posljedice za Hrvatsku?
“Direktno ih neće biti. Nema velikog broj građana koji imaju štednju u funtama, ali u roku dvije godine EU će izgubiti 60 milijuna ljudi iz dinamične ekonomije i EU će biti osiromašena, a samim time promijenit će se i mjesto Hrvatske unutar EU.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.