Križ u Saboru: I Starčević bi bio zgrožen Ćorićevom idejom

Vijesti 29. lip 201608:10 > 08:14
Pixabay

Pero Ćorić otkrio je da je cilj HSP AS-a u narednom mandatu u Hrvatski sabor postaviti križ veličine tri metra. Uzor su mu Poljaci koji su u svoj parlament postavili križ.

Kosi li se Ćorićeva ideja i ima li uopće veze s idejom starčevićanstva, budući da je Ante Starčević bio žestoki pobornik odvajanja crkve od države, za Tportal odgovara Stevo Đurašković s Fakulteta političkih znanosti u Zagrebu (FPZG-u) gdje predaje Suvremenu hrvatsku političku povijest, Povijest hrvatskih političkih ideja i Politike povijesti.

‘Starčević je, prije svega, bio žestoki pobornik ideja Francuske revolucije, preciznije onih koje bismo današnjim pojmovima čak mogli označiti kao ‘radikalno lijeve’ u tom vremenu’, kaže Đurašković. Naime, nastavlja, teorijski uzor Starčevićevim političkim idejama bio je nauk Jeana-Jacquesa Rousseau koji je za crkvu ustvrdio da je ‘bestidnica’. Starčević je, objašnjava Đurašković, od njega baštinio pogled na crkvu kao na kočničara modernizacijskih nacionalno-integracijskih procesa te mišljenje kako je vjersko uvjerenje pojedinca stvar privatnosti. Uz to, objašnjava dalje, Starčević je gledao na hrvatstvo kao politički pojam, a ne kao etnički pa bi po tome, npr., crnac ako je privrženik hrvatskog državnog prava i pobornik samostalnosti bio jednako Hrvat kao i Pero Ćorić. ‘Po svemu tome možemo reći da HSP dr. Ante Starčević nema veze s izvornim starčevićanstvom’, poručuje Đurašković.

Međutim, to je statički, redukcionistički pogled na političke ideje, govori Đurašković, političke ideje nikad nisu statične, one kroz protok vremena permutiraju i mijenjaju se. ‘Stoga, naravno da HSP AS nema ništa ili jako malo sa Starčevićem, kao što, npr., CDU ima jako malo s njemačkim konzervativcima 19. stoljeća. ‘Tu je pozivanje na osnivača – u ovom slučaju Starčevića – čisto stvar političke simbolike’, mišljenja je poslijedoktorand s FPZG-a.

Što se tiče ideje o postavljanju križa u Hrvatski sabor, Đurašković kaže da je legitimno pravo bilo koje stranke da to zahtijeva, a druga je stvar kako će se država kao sekularna politička tvorevina odvojena od Crkve ponašati prema tom zahtjevu. ‘Stoga, ne bih Ćorićev zahtjev uzeo za alarmantan’, piše Tportal.