Apsurd: Uvozimo slamu, svinjsku mast, ribu, češnjak…

Vijesti 30. stu 201419:20 > 19:24
Morgue File/Ilustracija

Iako smo velika tvornica hrane na otvorenom‚ kao i u zatvorenom, i to kvalitetne i zdrave, do razine krajnjeg apsurda vodi uvoz hrane sa svih strana svijeta.

Cijene uvezene hrane često su, na veliko negodovanje domaćih proizvođača, dampinške s čime se oni svojom proizvodnjom i cjenicima, tj. troškovima ne mogu nositi. No, novčanici domaćeg potrošača “propuhani” su krizom i besparicom, a potrošački mentalitet još uvijek mu nije (dovoljno) osvješten da, umjesto cijene, prvo pogleda deklaraciju, zemlju podrijetla, sastav, dodatke, aditive… i shvati da uvezena namirnica nije ni blizu domaćoj, piše Glas Slavonije.

Samo od siječnja do travnja 2014., prema podacima Državnog zavoda za statistiku (DZS), uvoz u RH iznosio je 42,1, dok je izvoz gotovo upola manji – 24,5 milijarde kuna pa je pokrivenost uvoza izvozom u tom vremenu bila 58,3 posto.

Uvozimo slamu, svinjsku mast, somove…

Hrvatska uvozi jabuke iz Italije, Slovenije, Poljske pa i Mađarske. Iako naši proizvođači proizvode visoko kvalitetan češnjak, uvozimo i njega, i to iz Španjolske, a koji je najsličniji aromom i mirisom našem, jedino je nešto sitniji.

Apsurdnost široke “uvozne lepeze” može se potkrijepiti već podatkom da, iako smo poljoprivredna zemlja, uvozimo slamu. Uvozimo i kore agruma, dinja i lubenica. Iako smo zemlja svinjogojske tradicije pa je svinjska mast domaći proizvod na brojnim (slavonskim) stolovima, u jednom trgovačkom centru mogla se vidjeti i uvezena svinjska mast iz – Austrije.

Pored našeg kvalitetnog slatkovodnog ribarstva, čak iz dalekog Vijetnama uvozimo filetiranog šarana i soma! Šljiva čini znatan udio u domaćoj voćarskoj proizvodnji, no uvozimo i suhe šljive iz Amerike. Kao mediteranska zemlja proizvodimo vrhunsko maslinovo ulje, no ni ono nije imuno na uvoz – uvozimo ga iz drugih, jednako tako mediteranskih zemalja. Ipak, vrhunac te uvozne “šarade” je uvoz ugljena s aromom dima za dimljenje slavonskog kulena!

Uvozom sa svih merdijana ogorčeni su i pčelari. Predsjednik Udruge pčelara Đakovštine Željko Tomić žali se da je domaća proizvodnja meda ugrožena ulazom proizvoda samo nalik medu koji stiže smjerom Turska – BiH – RH.