U Njemačku je došao kao politički izbjeglica prije 20-ak godina, i to nakon što su Turci zapalili selo u kojem je dotad živio. Tamo je zatražio politički azil, koji je i dobio, kao i njemačko državljanstvo, nakon čega se zaposlio, oženio i dobio djecu te se nikada više nije vratio u Tursku.
Naime, Murat Catulay uhićen je u zaleđu Omiša na temelju Interpolove tjeralice koju je za njim raspisala Turska, a sudac istrage Županijskog suda u Splitu odredio mu je jednomjesečni istražni zatvor, koji mu je zamijenjen jamčevinom od 50.000 eura i mjerama opreza. Murata Catulaya Turska traži zbog sumnje da je sudjelovao u više terorističkih napada u raznim dijelovima Turske u razdoblju od 1989. do 2001. godine.
Isto tako, sumnjiče ga da je bio pripadnik, odnosno aktivist terorističke organizacije TIKKO, koja je u svojim napadima ubijala kako civile tako i vojnike i policajce. Organizacija TIKKO nije vojno aktivna već više od 20 godina iako upravo nju turske vlasti optužuju da je u veljači ove godine zapalila zgradu Erdoğanove Stranke pravde i razvitka (AKP) u Istanbulu, kazali su turski novinari za Večernji list.
U Njemačku je došao kao politički izbjeglica prije 20-ak godina, i to nakon što su Turci zapalili selo u kojem je dotad živio. Tamo je zatražio politički azil, koji je i dobio, kao i njemačko državljanstvo, nakon čega se zaposlio, oženio i dobio djecu te se nikada više nije vratio u Tursku. Da se radi o teroristu, Njemačka mu zasigurno ne bi dala utočište, a kamoli državljanstvo, piše Večernji list.
Zanimljivo je i da je Murat nesmetano putovao diljem svijeta i nikada nije imao problema. Isto tako ostaje pitanje zašto, ako je za njim bila raspisana Interpolova tjeralica, nije uhićen na granici kao što je to uobičajeno jer se pri kontroli putovnica pojavi podatak je li netko tražena osoba, već u kući koju je unajmio za obiteljsko ljetovanje u kojoj je boravio sa ženom i djecom?
“Mog klijenta sumnjiče za nekakvu pucnjavu iz 90-ih, a on kaže da ne zna o čemu se radi. Budući da ima njemačko državljanstvo te da je u toj zemlji tražio i politički azil, pretpostavljam da su i Nijemci upoznati s tim za što ga Turci sumnjiče.
No oni nikada po tom turskom zahtjevu nisu postupali”, kazao je za Večernji list Tihomir Mišić, odvjetnik Murata Catulaya, najavivši žalbu na odluku splitskog suda o određivanju pritvora uz jamčevinu, a na tu će se odluku žaliti i tužiteljstvo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.