Reprezentativni sindikati zaposlenih na HRT-u uputili su apel Vladi i Ministarstvu kulture u kojem navode da Nadzorni odbor (NO) koji je predložio imenovanje privremenog upravitelja Marija Raguža "želi inicirati preuzimanje upravljanja nad HRT-om" i to "pogrešnom primjenom propisa".
NO je tvrdnje sindikata ocijenio kao davanje podrške vršitelju dužnosti glavnog ravnatelja HRT-a Siniši Kovačiću.
Čelnici Samostalnog sindikata radnika HRT-a i Sindikata Tehnike HRT-a Željko Lazić i Marijan Petričević u apelu ukazuju da je NO za privremenog upravitelja predložio predstavnika radnika u tom tijelu, navodeći da je Raguž u sukobu interesa jer u isto vrijeme ne može HRT-om upravljati i nadzirati njegov rad. Navode i da u slučaju da predstavnik radnika u Nadzornom odboru i podnese ostavku on i dalje formalno-pravno ostaje član tog tijela jer ga u skladu s Zakonom o radu moraju opozvati radnici koji su ga i izabrali.
Čelnici sindikata smatraju i da je “nedvojbeno da Vlada uredbama uređuje pojedina pitanja iz djelokruga Hrvatskog sabora”, ne navodeći pritom svoj eksplicitni stav o nedavno pokrenutom savjetovanju o uredbi kojom bi Vlada izmjenila Zakon o HRT-u i produljila mandat Kovačiću nakon njegova isteka početkom rujna. S druge strane, zahtjev NO-a za imenovanjem privremenog upravitelja smatraju pogrešnim tumačenjem propisa.
Tvrde da je zahtjev NO-a upućen Trgovačkom sudu u Zagrebu za imenovanjem upravitelja nakon isteka Kovačićeva šestomjesečnog mandata vršitelja dužnosti neosnovan jer HRT nije trgovačko društvo pa se ne može primjenjivati Zakon o trgovačkim društvima, već isključivo Zakon o ustanovama.
“U konačnici smo mišljenja da je i više nego razvidno je da Nadzorni odbor suprotno odredbama Zakona o HRT-u i Zakona o ustanovama želi inicirati preuzimanje upravljanja nad HRT-om, pod krivom interpretacijom da HRT djelatnost obavlja radi stjecanja dobiti, što nije točno” zaključuju sindikati.
S druge strane, na najnoviji apel sindikata reagirao je i NO HRT-a koji podsjeća da je riječ o ista dva sindikata koji su prije mjesec dana navijali za Kovačića “što je za sindikate dosta neuobičajeno”.
“Osim toga, to su isti sindikati koji su prije godinu dana izražavali podršku i Goranu Radmanu, odnosno njegovim prijedlozima pravilnika o plaćama i sistematizaciji radnih mjesta, protiv kojih je bila većina javnosti i radnika HRT-a”, ističu u NO-u HRT-a. Podsjećaju da je NO pet puta odbijao prihvatiti te Radmanove pravilnike “za vrijeme dok su ga ta dva sindikata glorificirala i davala mu podršku isto kao što sada daju Kovačiću”.
NO: Sindikati traže mjesto gdje će se bolje ugrijati
“Ali to je pravo sindikata da idu od jedne do druge strane, tražeći mjesto gdje će se bolje ugrijati. Međutim, moramo napomenuti da ta dva sindikata čine samo dio organiziranih sindikalnih organizacija na HRT-u. Koliko nam je poznato ostali sindikati nisu se o tome izjašnjavali”, ističu u NO u odbacujući tvrdnje da bi predloženi privremeni upravitelj HRT-a bio u sukobu interesa.
“O tome će odlučivati Trgovački sud u Zagrebu, a ne sindikati ili tehnička Vlada. Samo možemo reći da naš prijedlog nije suprotan Zakonu o trgovačkim društvima koji se podredno, primjenjuje i na HRT, obzirom da HRT obavlja djelatnost radi ostvarenja dobiti”, ističe NO. Ističu i da HRT obavlja javnu i komercijalnu djelatnost te da Zakon dopušta HRT-u da zadrži 10 posto dobiti od obavljanja javne djelatnosti te da je HRT dužan komercijalnu djelatnost obavljati sukladno propisima o zaštiti tržišnog natjecanja.
“Baš nas zanima kako bi netko mogao objasniti da je cilj HRT-a ostvarenje gubitaka, a ne dobiti. Osim toga, Nadzorni odbor svake godine uredno daje suglasnost na odluku glavnog ravnatelja o raspoređivanju dobiti. Doduše, ta dobit se koristi za podmirenje gubitaka iz prethodnih razdoblja, ali bi HRT, da ne podmiruje gubitke tih prethodnih razdoblja, bio dužan plaćati porez na ostvarenu dobit kao i svako drugo trgovačko društvo. Veselilo bi nas čuti što o toj ideji sindikata misli ministar financija jer ako je suditi po sindikatima, HRT ne bi trebao biti niti PDV obveznik, niti plaćati ikakve poreze, a vjerojatno se na njega ne bi trebali primjenjivati ni propisi o zaštiti tržišnog natjecanja. Nemamo ništa protiv, ali prije toga treba promijeniti Zakon o HRT-u, poručuju iz NO-a
Odbacuju i tvrdnje sindikata da žele inicirati preuzimanje upravljanja nad HRT-om.
Hina doznaje da je dopis Vladi i Ministarstvu kulture u četvrtak poslao i v.d glavnog ravnatelja Kovačić. U tom se dopisu, koristeći sličnu argumentaciju kao u apelu sindikata HRT-a, poziva Vladu i Ministarstvo kulture da u skladu sa svojim zakonskim mogućnostima poduzmu sve potrebne mjere kako bi spriječili da “NO preuzme upravljanje HRT-om jer bi navedeno bilo suprotno s postojećim zakonskim odredbama”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.