Timov tim prepun je kontroverznih ministara, no jedan ipak iskače. Ministar kulture Zlatko Hasanbegović od samog je imenovanja na noge digao sve one koji djeluju pod njegovim resorom. U pitanje su se dovodile njegove kompetencije, ali i svjetonazor.
Kada ga je Karamarko predložio za ministra, javnost je o Hasanbegoviću malo znala, no ubrzo se saznalo da je riječ o ministru za kojeg je antifašizam floskula. Hasanbegović se pak, nije dao smesti:
Dio kulturne javnosti podignuo se na noge, a
Hasanbegović se nije obazirao. Prvi potez, tek sedam dana nakon imenovanja, bio je razrješenje stručnog povjerenstva za neprofitne medije:
I sve se to dogodilo samo dan poslije otvorenog pisma udruge U ime obitelji, čiji je aktivan član bio i kontroverzni ministar, a koja je tražila objektivne kriterije u podjeli novca. No prava kontroverza je nastala kada je u tjedniku Novosti objavljena slika Hasanegovića iz mladih dana s isto tako kontroverznom kapom na glavi. Afera je bila toliko ozbiljna da je inače šutljivi ministar morao stati pred novinare:
“Nisam veličao ustaški režim…jasno sam isticao da su ustaški zločini opterećeni hipotekom poraza i predstavljaju moralno posrnuće”, rekao je dati, ali nastavio sa svojom medijskom politikom.
Vlada na njegov prijedlog nije prihvatila izvješće o radu Vijeća i Agencije za elektroničke medije. Iako se o Hasanbegoviću moglo čitati i u uglednim svjetskim medijima, ali u negativnom kontekstu, ministra kao da je sve to zabavljalo.
U svom mandatu, Hasanbegović nije doživio samo prosvjede protiv, nego i one “za”. Zapravo je relativno brzo postao ikona krajnje desnice, a u vlastitoj stranci ubrzo i prava politička zvijezda. Na stranačkom saboru je dobio najviše glasova za člana predsjedništva.
Iako ga je izmislio Karamarko, mnogi su mislili da će njegovim nestankom s političke scene, nestati i Hasanbegović. To se nije dogodilo. Štoviše, bio je u ozbiljnim kombinacijama da se kandidira za čelno mjesto stranke, ali u ime viših ciljeva je odustao. Na kraju ministarskog mandata odustao je i od tvrde retorike. Na pojavu ustašluka u Kninu, bio je jasan:
“Ustaško znakovlje 2016. godine nigdje nije dobrodošlo i zato samo uputio poruku mladim naraštajima da ne koriste znakovlje propalih režima.”
I dok čeka nove izbore, ne miruje kao tehnički ministar. Posljednji potez bio je pokušaj da uredbom produlji mandat v.d. glavnog ravnatelja HRT-a, zbog čega je i NO morao slati otvorena pisma tehničkom premijeru.
Protiv ministra prije nekoliko dana svoj glas su digli i filmaši. Nema Nacionalnog programa audovizualnog stvaralaštva, isplate poticaja, a ni Povjerenstva koje bi taj novac moglo isplatiti.
Pogledajte portret kontroverznog ministra Zlatka Hasanbegovića.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.