Na petnaestu godišnjicu smrti prvog hrvatskog predsjednika, u emisiji Novi dan na N1 televiziji gostovao je jedan od osnivača HDZ-a i najbližih Tuđmanovih suradnika Vladimir Šeks. "Tuđman je neponovljiva povijesna ličnost koja je uspjela homogenizirati hrvatski narod", istaknuo je Šeks.
U emisiji Novi dan Vladimir Šeks se prisjetio svog prvog susreta s dr. Franjom Tuđmanom te kako su krenuli u osnivanje stranke HDZ. “Prvi put smo se susreli u veljači 1987. Tuđman, Kustić i ja smo tražili povrat putnih isprava i ja sam ga odmah uključio u Helsinšku federaciju za prava čovjeka, a nakon toga ja sam se priključio njemu u osnivanju HDZ-a. Tog početka ’87. smo shvatili da se radi o urušavanju Istočnog bloka i da će nastupiti turbulentna vremena za Jugoslaviju i da je potrebno raditi na organiziranju pokretna, odnosno stranke koja će ići ususret povijesnim događajima. Tada se urušavao poredak jugoistočne Europe”, objasnio je.
Bez obzira na njegovu ulogu u stvaranju države, mnogi su Tuđmanovo djelovanje doživljavali autoritativno. “Tuđman je jedan od najvećih državnika 20. stoljeća. On je uspio nadigrati igrača na jugoslavenskoj, europskoj i svjetskoj političkoj pozornici, i to vrlo razboritom taktikom je učinio da Hrvatska ispliva nad nesklonim i neprijateljskim naklonjenim međunarodnim čimbenicima”, rekao je Šeks. Tvrdi kako Tuđman nije zemlju vodio autoritativno, već je “znao da bez čvrstog vodstva ne može doći do hrvatske nezavisnosti”.
“Tuđman nije odgovoran za devijacije u privatizaciji”
Razgovarajući o Hrvatskoj za vrijeme Tuđmana, jedna od prvih asocijacija je i famozni proces privatizacije i pretvorbe u socijalno-tržišno gospodarstvo. “Teza o 200 hrvatskih obitelji je netočna. Tuđman je govorio o 200 hrvatskih kompanija kao motorima razvoja društva. Nije on odgovoran za devijacije o pretvorbi, bilo je tu i drugih aktera”, objasnio je Šeks.
Istaknuo je i kako je Tuđman zagovarao da se politika vodi čistih ruku i kako mu je već tada povjeravao korupcijske postupke. U tom kontekstu, Šeks koji je ujedno i predsjednik Nacionalnog vijeća za sprečavanje korupcije pri Saboru, je komentirao i aktualne postupke koji vuku repove iz 90-tih. “Pitanja poput Gavrilovića trebaju nezavisna pravosudna tijela ispitati. Prava država mora funkcionirati”, rekao je Šeks.
“Često smo ulazili u borbe mišljenja“
Šeks se prisjetio i svojih prvih uloga u Tuđmanovoj vladi, a to je bilo pisanje Ustava. Sjetio se i trenutaka u kojima su se razilazili. “Često smo ulazili u borbe mišljenja i ponekad sam i ja uspio pobijediti. Na primjer, on je smatrao da je prerano ukinuti smrtnu kaznu, a ja sam bio odlučan u tome da se ukine smrtna kazna, iako je on predviđao da će doći do krvavog rata, a u to vrijeme se države ne lišavaju tog ‘alata'”, rekao je.
“Tuđman je cijenio Josipa Broza Tita. Cijenio je njegovu antifašističku borbu, te to što se odupro Staljinu”, prisjetio se Šeks.
Također se prisjetio i odnosa Tuđmana prema Ivici Račanu. U danas objavljenom dokumentarnom filmu tvrdi se kako je Tuđmanu bilo predloženo da uhiti i zatvori Ivicu Račana poslije prvih izbora, ali je navodno Tuđman to odbio. “Nije se pričalo o uhićenju Ivice Račana. Tuđman ga je poštovao i njegov rad u CK SKH-a. Račan je odbio biti u Miloševićevoj Vladi podobnih i Tuđman je to znao”, ispričao je Šeks.
“Zadnji put smo se vidjeli kada sam ga u rujnu 1999. na Brijunima ispratio u Sarajevo na potpisivanje Pakta o stabilnosti i sigurnosti”, prisjetio se Šeks. “Tuđman je neponovljiva povijesna ličnost koja je uspjela homogenizirati hrvatski narod i prokrčiti put iz Jugoslavije”, dodao je Šeks istaknuvši kako ga ne treba uspoređivati s drugim predsjednicima jer su, jednostavno, tada bile drugačije povijesne okolnosti.
S obzirom da je počela predsjednička kampanja, Šeks je istaknuo i kakav bi HDZ danas trebao biti. “HDZ se danas treba pozivati na srž tuđmanove doktrine, a to je je zajedništvo hrvatskog naroda, ali ne kao ideologija. Danas smo u NATO savezu i EU i u toj okrutnoj političkoj igri mali narodi moraju opstati kao suvereni, a to mogu samo ako postoji snažno zajedništvo”, objasnio je Šeks. Smatra kako je danas Hrvatska duboko podjeljena, nema zajedništva, ogromne su svjetonazorske pukotine. “Sve smo više vezani za međunarodne korporacije i sustave koji brinu samo o profitu”, kazao je Šeks.