Iako je po pitanju PDV-a morao popustiti Mostu kod većine najvažnijih izmjena, ministar financija Zdravko Marić u saborsku proceduru poslao je preostalih 14 zakonskih prijedloga koji čine poreznu reformu gotovo "neokrznute".
“Sitna podešavanja” u odnosu na prijedlog Ministarstva financija, dogodila su se, primjerice, u porezu na dohodak i to na traženje Ministarstva branitelja, pa će tako branitelji i dalje biti oslobođeni plaćanja poreza od 12 posto na dividendu koju ostvaruju kao članovi Fonda hrvatskih branitelja. Prvotni je prijedlog bio da se ta dividenda, kao i ona ostvarena na dionice iz ESOP-a, radničkog dioničarstva oporezuje, no nakon intervencije ministra branitelja Tome Medveda od tog se odustalo, ali porez će se plaćati na dividendu ostvarenu kroz ESOP.
Pristajući na zahtjeve Mosta, poglavito onaj o zadržavanju opće stope PDV-a na 25, umjesto spuštanja na 24 posto, Ministarstvo financija je čak i profitiralo jer će na taj način u 2018. u proračunu ostati više od 800 milijuna kuna, što će olakšati smanjenje deficita ili pokrivanje rashoda. No, čini se da u HDZ-u od ideje da PDV prvo ide na 24 pa na 23 posto nisu do kraja odustali, čak i kad je primjena od 2018. godine u pitanju, nego da sadašnji kompromis s Mostom smatraju odgodom.
“Naše je predizborno obećanje bilo da će PDV u drugoj godini mandata biti 24 , a do kraja mandata 23 posto, a naš slogan je bio ‘vjerodostojno’ i ne možemo samo tako ljudima reći da to ne vrijedi. Već smo jedno takvo obećanje 2004. godine iznevjerili. Morat ćemo opet dogodine, a nadamo se da će gospodarski rast otvoriti prostor za to, ponovno pokušati razgovarati s partnerima iz Mosta oko snižavanja opće stope PDV-a, kaže za Novi list jedan sugovornik iz HDZ-a.
Dodaje da će puno teže biti odjednom smanjiti PDV na 23 posto, jer će zadržavanje stope na sadašnjoj razini omogućiti i zadržavanje troškova proračuna na sadašnjoj razini, pa bi smanjenje za dva postotna poena stvorilo u jednoj godini puno veću rupu u proračunu.
Gordan Maras smatra da je primjereni naziv porezne reforme – tri puta 10 tisuća.
“Riječ je o kontinuitetu HDZ-a, devedesetih su govorili o 100 najbogatijih obitelji, a ovom reformom taj broj dižu na 10 tisuća najbogatijih obitelji, dok 98 posto građana ne dobiva ništa. Zato će biti 10 tisuća radnih mjesta manje i 10 tisuća ljudi više će iseliti iz Hrvatske”, naglasio je Maras.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.