Hajdaš: Zadovoljan sam ponudama za monetizaciju autocesta

Vijesti 12. pro 201412:15 > 12:16
CROPIX/Vlado Kos

Koliko je neobvezujućih ponuda za monetizaciju autocesta stiglo u Ministarstvu prometa ne žele potvrditi, rok za predaju istekao je u petak. Ponude bit će pregledane i analizirane, a zatim slijede pregovori. Odluka o koncesionaru trebala bi biti donesena sljedeće godine.

Špekulira se da će ponude poslati tri konzorcija među kojima je i austrijski Strabag, iz kojeg su nam i potvrdili slanje ponude, no o detaljima nisu željeli govoriti.

Ministar pomorstva, prometa i infrastrukture Siniša Hajdaš Dončić više je puta izjavljivao da će Vlada od monetizacije odustati jedino ako ponude ne budu zadovoljavajuće. Također i da će, ne uspije li monetizacija, Vlada morati dići cijenu goriva  za oko 40 lipa.

“Vi znate da mi zakon o javnoj nabavi i ekonomska logika ne dopušta komentiranje. Ja sam zadovoljan ponudama. Više će se znati do ljeta. Bilo kakav komentar može dovesti do poništenja natječaja. Ukupni broj bidera ne smije se znati.”, komentirao je ministar Siniša Hajdaš Dončić.

Po ovom pitanju oglasio se i bivši ministar financija Slavko Linić: ‘Kad sam sudjelovao u razgovorima, rečeno je da nijedna ponuda ispod tri milijarde nije prihvatljiva. Sada se govori o 2,5 milijarde. Radi se o neefikasnosti Vlade, a javnost je protiv i od monetizacije treba odustati’, kazao. Najavu povećanja cijene gorive nazvao je ‘neodgovornom’ izjavom ministra.

VEZANA VIJEST

Podsjetimo, predstavnici inicijative “Ne damo naše autoceste”, koja se protivi Vladinom prijedlogu monetizacije, predali su prošlog mjeseca predsjedniku Sabora Josipu Leki više od 530 tisuća prikupljenih potpisa za raspisivanje referenduma protiv davanja autocesta u koncesiju.

Iz Inicijative smartaju da bi postupak monetizacije trebalo prekinuti dok ustavni sud ne odluči o referendumu za čije raspisivanje su prikupili potpise.

Sabor: Zahtjev za referendumom ide na Ustavni sud

Predlažu da se referendum, kojim traže izjašnjavanje građana za izmjenu Zakona o cestama kako bi se zabranilo davanje izgrađenih autocesta u koncesiju jer su nacionalni strateški interes, održi na isti dan kada i predsjednički izbori, 28. prosinca.

Hrvatski sabor u petak je jednoglasno podržao zaključak Odbora za Ustav, Poslovnik i politički sustav da se Ustavnom sudu na ocjenu ustavnosti pošalje zahtjev za raspisivanje državnog referenduma o monetizaciji autocesta, odnosno uređenju pitanja davanja hrvatskih autocesta u koncesiju.

Ministarstvo: Ne smijemo iznositi detalje

“Povjerenstvo za koncesiju danas je zapisnički evidentiralo da su u propisanom roku prema postupku javne nabave pristigle ponude kvalificiranih natjecatelja za koncesiju  upravljanja i održavanja autocesta HAC-a i ARZ-a.

Budući je riječ o pregovaračkom postupku s prethodnom objavom, Ministarstvo pomorstva, prometa i infrastrukture, sukladno članku 36. stavak 4. Zakona o javnoj nabavi, u ovoj fazi postupaka ne smije iznositi podatke o sudionicima u postupku, odnosno natjecateljima, sve do zaprimanja i javnog otvaranja konačnih ponuda.

Što se tiče hodograma budućih aktivnosti možemo izvijestiti da nakon prikupljanja neobvezujućih ponuda počinje pregovarački postupak sa natjecateljima, koji bi trebao trajati do četiri mjeseca.

Nakon pregovaračkog postupka, finalizira se koncesijski ugovor te se dostavlja natjecateljima.

U prvoj polovici travnja 2015. natjecatelji će biti pozvani na predaju konačnih, obvezujućih ponuda, čije će otvaranje biti javno.

Slijedi postupak odabira najpovoljnije obvezujuće ponude, a jedini kriterij bit će cijena, odabir najviše ponuđene vrijednosti. Ugovor o koncesiji bit će u toj fazi objavljen.

Odabrani natjecatelj će nakon potpisivanja ugovora imati rok od tri mjeseca da, ukoliko već nije, zatvori financijsku konstrukciju te uplati jednokratnu koncesijsku naknadu u državni proračun i preuzme koncesiju upravljanja i održavanja autocesta HAC-a i ARZ-a”, priopćili su iz MPPI-a.