Nakon Bojana Glavaševića, protiv zamjenice Predstojnika Vladinog ureda Tene Mišetić stigla je još jedna prijava za sukob interesa. Premijer Plenković je brani, a i dalje ostaje pitanje gdje zapinje u gradnji mreže širokopojasnog interneta.
Brzi internet bi do 2020. godine trebao doći u svako hrvatsko selo. No, o tome hoće li tamo doći uz pomoć države ili privatnika, političari razgovaraju od Markova trga do Berlina. No, mogu li o tome razgovarati baš svi – presudit će Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa koje će odlučivati je li zamjenica predstojnika premijerovog ureda bila na krivom mjestu u krivo vrijeme. Nakon Bojana Glavaševića, protiv nje stigla je još jedna prijava.
Zamjenica Predstojnika Ureda Predsjednika Vlade Tena Mišetić bila je u društvu Angele Merkel. Ako se pita saborskog zastupnika Bojana Glavaševića, tamo nije trebala biti jer jer joj roditelji rade u HT-u.
“To su dvije vrlo visoko pozicionirane osobe u THT-u, a prilikom posjeta u Berlinu na kojem je bila i gospođa Mišetić, gdje se razgovaralo i o projektu optičke infrastrukture”, kazao je Bojan Glavašević.
No, Hrvatska vlada, Hrvatski telekom, Deutsche Telekom i njemačka vlast po pitanju infrastrukture nisu na istoj stranici. Naime, infrastrukturu bi mogla graditi država uz pomoć europskog novca ili partneri iz privatnog sektora.
“Jedini partner koji može preuzeti takav projekt je HT i vjerujem da bi se Tena Mišetić našla u sukobu interesaa zbog toga čime joj se roditelji bave”, nastavlja Glavašević.
To po sebi ne bi nužno bio problem da je Mišetić, kaže Glavašević, tražila mišljenje Povjerensta za odlučivanje o sukobu interesa. Kako nije, on je podnio prijavu koja Mišetić nije jedina.
“Ukoliko gospođa Tena Mišetić bude u dvojbi za neko konkretno postupanje, onda je ona u obvezi podnijeti zahtjev za mišljenjem. No, kako Povjerenstvo ima primljene dvije prijave na iste okolnosti – Pojersnetvo je o njima dužno razmatrati i o njima izreći svoj stav”, istaknula je predsjednica Povjerenstva za odlučivanje o sukobu interesaDalija Orešković.
Taj stav čekat će i Vlada za koju je sada sadržaj prijave ili prijava – potpuno neutemeljen.
“To što je bila na sastanku je strašno veliki problem, baš me zanima kako to može utjecati na bilo kakav proces. Mislim da su te prijave Povjerenstvu neutemeljene, ali na Povjerenstvu je da odluči”, kazao je premijer Andrej Plenković.
Već nekoliko tjedana političari o brzom interenetu i HT-u pričaju – od Markova trga do Berlina. Zašto je ovaj telekom iznenada postao politička tema, još uvijek nema jasnog odgovora. U HT-u kažu da u političkim raspravama neće sudjeovati već će poštivati svaku odluku Hrvatske vlade. Ipak napominju kako je indikativno kako ova prijava dolazi baš u vrijeme političkih rasprava o izgradnji infrastrukture za širokopojasni pristup internetu.
Međutim, na tom području stvari već dugo stoje. Čeka se europski novac kojim bi država izgradila infrsastrukturu tamo gdje nema komercijalnog interesa te je potom iznajmljivala svim operatorima na tržištu – pod jednakim uvjetima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.