Potpredsjednik SDP-a Peđa Grbina komentirao je najavu premijera Plenkovića da se prodajom 25 posto dionica HEP-o spašava Ina.
Peđa Grbin je kazao da u njegovoj stranci ne mogu prihvatiti da se privatizacijom jedne državne tvrtke druga nacionalizira.
“Privatizacijom jednog uspješnog društva pokušava se nacionalizirati drugo koje je djelomično u vlasništvu RH, a da mi nemamo niti jednu analizu kako će funkcionirati kada je vratimo u vlasništvo države”, kazao je Grbin ističući da je to neodgovorno.
‘MOL može ući u privatizaciju HEP-a’
Kritizirao je premijera Plenkovića da krši EU zakone. Naveo je da bi on kao pravnik, koji je dugo boravio u Bruxellesu, trebao znati da se dionice HEP-a ne mogu ponuditi samo hrvatskim građanima i tvrtkama u našoj zemlji: “Moramo IPO ponuditi i stranim građanima i tvrtkama, a to znači da u MOL može ući u privatizaciju HEP-a”.
“Sada jasno mogu reći da je predloženi model SDP-u neprihvatljiv, jer nije jasno što time postižemo”, kazao je Grbin.
Kaže da u SDP-u načelno nisu protiv nacionalizacije Ine: “Ako postoje analize da je to isplativo i održivo, da neće opterećivati državni proračun i da se neće smanjivati broj zaposlenih u Ini”.
Zapitao je jesu li se u HDZ-u ikada razmišljali da prodaju svoj udio u Ini i da s tim novcem potaknu poduzetništvo i otvore dvadesetak tisuća novih radnih mjesta.
Ponovio je da je prodaja udjela u HEP-u “nerealno rješenje”, jer se uopće ne zna što će ono donijeti: “Zbog čega je ovo najpovoljnije, nismo dobili odgovor”.
“Mi tražimo odgovore, kako je izračunato da je ovo najbolji model za RH. Želimo jasne odgovore, ne znamo koliko to košta, i ne znamo što će s biti s Inom ako se nacionalizira”, kaže Grbin i upozorava da samo za modernizaciju rafinerija treba između šest i sedam milijardi kuna.
“Ovo je čista sanaderizacija hrvatskog društva”, poručio je Grbin.
Naveo je da se u ovom slučaju ne radi o interesu građana i javnom interesa. Na novinarski upit postoje li indicije da se nekom pogoduje, Grbin je odgovorio da je “povijest HDZ-a u privatizaciji Ine i više nego sumnjiva” te da je “svaki predsjednik HDZ-a bio umiješan u mutne poslove oko privatizacije”.
“Bojim se da ova politika nema niti glavu, niti rep”, zaključio je potpredsjednik SDP-a.
Podsjetimo, premijer Plenković je u petak potvrdio da će Vlada ponuditi 25 posto dionica HEP-a na prodaju.
Nećemo uopće rastrančirati HEP. Donijet ćemo novi zakonski okvir koji će nam to omogućiti i to je put kojim ćemo krenuti. Prije svega uz jedan širok politički konsenzus, ne samo aktera u aktualnoj vlasti, nego i drugih političkih stranaka”, rekao je Plenković.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.