'Znati da nećemo ništa raditi na poslu, gore je od burze'

Vijesti 03. sij 201713:54 > 13:57
N1

Imunološki zavod u 2017. godinu ulazi s upola manje novca od onog očekivanog iznosa koji bi im osigurao barem privremeni nastavak proizvodnje. 'Ovo je gore nego da su nas zatvorili. Dolaziti na posao i znati da nećemo raditi ništa, gore je od burze', komentirala je jedna od zaposlenica.

Riječ je o iznosu od 33 milijuna kuna koji će omogućiti jedino isplatu plaća za oko 200 zaposlenih te pokriti režijske troškove i tekuće održavanje. Međutim, taj novac neće omogućiti dobivanje proizvodnih dozvola koje Imunološki zavod čeka već godinama, a jedini su put da nekad cijenjeni proizvođač i izvoznik cjepiva ponovo pokrene proizvodnju, prenosi Novi list.

Uprava IMZ-a tražila je da se u državnom proračunu osigura iznos od oko 60 milijuna kuna, što bi omogućilo dovršetak uređenja proizvodnih pogona prema zahtjevima Agencije za lijekove i medicinske proizvode koja je nakon inspekcije odredila koji standardi nedostaju da bi IMZ dobio zeleno svjetlo za proizvodnju. Preporuka uprave nije prošla, a IMZ će se morati pokriti s 33 milijuna kuna koliko im je država dodijelila, ako se u međuvremenu ne pronađe strateški partner koji bi uložio u proizvodnju cjepiva i krvnih pripravaka.

“Ovo je gore nego da su nas zatvorili. Dolaziti na posao i znati da nećemo raditi ništa, gore je od burze”, komentira jedna od zaposlenica IMZ-a za Novi list.

Agonija Imunološkog zavoda traje od 2013. godine, kad su ostali bez dozvole za proizvodnju bakterijskih cjepiva i krvnih pripravaka, a time i 70 posto prihoda. Za opstanak tvrtke borili su se prosvjedima i štrajkom, a nakon što su od države dobili status javne ustanove od strateškog nacionalnog interesa, uzastopne smjene vlasti ponovno su ih vratile na početak.

Prošla je godina, kaže, za njih bila optimistična jer se nešto radilo, uređivali su se prostori, radilo se na sustavu dovoda vode, ali je optimizam donošenjem proračuna nepovratno splasnuo. Danas stoji čak i proizvodnja virusnih cjepiva, posljednja preostala proizvodna linija, jer je IMZ dobio dozvolu samo za pojedine faze proizvodnje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.