Kako birati suce Ustavnog suda?

Vijesti 13. sij 201718:47 > 18:55
Patrik Macek/PIXSELL

Most nezavisnih lista želi mijenjati način izbora ustavnih sudaca. Provjerili smo kako na njihov model reagiraju HDZ i SDP, ali i stručnjaci te sam Ustavni sud.

Samo jedan mandat i to na rok od 8 ili 12 godina, bez reizbora jedan je od Mostovih prijedloga.

“Suci ne bi trebali težiti još jednom mandatu koji na neki način njih dovodi u situaciju kako će odlučivati i kako će njihove odluke vrednovati zakonodavna i izvršna vlast”, kaže Robert Podolnjak, član Odbora za Ustav.

“Dakle mi moramo naći kriterije koji su jači od pukog navođenja 15 godina pravnog staža. Mi bismo predložili uz to da se mogu kandidirati samo suci najviših sudova”, dodaje Podolnjak.

Promjene potrebne, ali…

Mostov partner još uvijek ne razmišlja o tom modelu, no slažu se da su promjene potrebne.

“Da li jedan mandat, da li je moguće više mandata, da li taj mandat produljiti? Pitanje je tko kandidara kandidate za Ustavni sud, mogu li to biti samo suci najviših sudova u RH ili to može biti dostupno i drugima”, kaže Dražen Bošnjaković (HDZ), član Odbora za Ustav.

SDP je protiv ukidanja prava na samokandidaturu, ograničenje tijela koja kandidate mogu kandidirati i posebnih pravila za kandidaturu političara i odvjetnika. No, s Mostom se slažu oko uvođenja parnog broja sudaca – jer, kako kažu, i nedonošenje odluke je donošenje odluke.

“I u situaciji kada bi broj sudaca bio paran taj sud bi svoju odluku donio na temelju toga kako je taj zahtjev postavljen. Ako je postavljen zahjev da se neki zakon sruši, a na Sudu imamo situaciju gdje je jednak broj sudaca i s jedne i druge strane, to znači odbijanje zahtjeva”, kaže Peđa Grbin, potpredsjednik Odbora za Ustav.

Nužan je kompromis

Ustavni stručnjaci podijeljeni su oko Mostova modela. Nije im problematičan paran broj sudaca.

“Ali je tu nužan kompromiis jer se traži dvotrećinska većina. Bolje je i zbog toga što su onda dva glasa potrebna za preglasavanje. U postojećoj situaciji je samo jedan iako sam u tom dijelu relativno skeptičan da će to biti prihvatljivo većim politčkim strankama”, objašnjava ustavni stručnjak Mato Palić.

A što kažu ustavni suci? Prema parnom broju sudaca su skeptični.

“Jer se može dogoditi u slučaju parnog broja da sud dođe u blokadu. Naime, svaki sudac ima jedan glas, i ako ne bude potrebne većine, glasovi se mogu podijeliti, a kad je neparan broj ti se glasovi ne mogu podijeliti”, kaže Miroslav Šeparović, predsjednik Ustavnog suda.

Više pogledajte u prilogu.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.