Gost Intervjua tjedna na Prvom programu Hrvatskog radija u subotu je bio predsjednik HDZ-a i premijer Andrej Plenković koji je govorio o 100 dana Vlade, planovima, kritikama na račun Vlade, lokalnim izborima i odnosima u vladajućoj koaliciji…
Već nekoliko posljednjih dana komentira se prvih sto dana rada Vlade pri čemu iz opozicije stižu kritike, no Vlada je izrazila zadovoljstvo.
To su neargumentirani politikantski komentari oporbenih čelnika, ne pretjerano kreativni, komentirao je Plenković kritike i pobrojao korake koje su poduzeli:
“Vlada je napravila izuzetno puno u prvih 100 dana. Unijeli smo političku stabilnost, kulturu dijaloga, smanjili tenzije, a na tom tragu ulovili smo se u koštac s najbitnijim problemima kao što su standard života, porezna reforma, racionalan proračun, po prvi put je postavljen na institucionalnu razinu problem demografske obnove, upravljanje državnom imovinom putem ministarstva, dali smo ogovarajuća sredstva resoru branitelja, zaustavili trend smanjivanja sredstava za oružane snage, tu je reforma oko rasterećivanja gospodarstva – 104 mjere, transparentan zakon o javnoj nabavi. Dinamika po svim resorima je izrazito bogata i, ono najvažnije, orijentirana na gospodarski rast, društvenu odgovornost i pravnu sigurnost. To su okviri u kojima će Vlada raditi”, rekao je Plenković.
Na pitanje što očekuje od opozicije premijer je ponovio da je otvoren za dijalog podsjetivši da ne zna nijednog drugog premijera koj je u prvih sto dana bio šest puta na plenarnoj sjednici Sabora, dva aktualna sata, dva sastanka Europskog vijeća. Podsjetio je i da je stalno u medijima, da njegova Vlada ‘nije selektivna, nego otvorena za pregovore’, kao i na prihvaćanje amandmana zastupnika Jovanovića što je, kaže, tad doživljeno kao čudo.
Neizbježna tema intervjua bilo je pitanje Ine i HEP-a. Plenković smatra da treba nastaviti trend smanjenja javnog duga.
“Što se tiče otkupa MOL-ovih dionica najlakše se zadužiti, to nije problem. Niz banaka će državi dati odgovarajuća sredstva, za to ne morate biti premijer. Ono što smo ovime htjeli je potaknuti tržište kapitala, a s privaticazijom HEP-a neće se odnijeti nijedan kabel, elektrana, nijedna imovina bilo gdje drugdje… Dionice i fizička imovina nisu jedno te isto, a zakon regulira imovinu”, rekao je.
Potvrdio je da su u kontaktu s Mađarima već dulje vrijeme te da do tog kontakta ne bi ni došlo da nije jasno da mađarska strana namjerava prodati svoj udjel. Dodao je da HDZ oko te teme nije podijeljen, a boljih ponuda modela Plenković, kaže, nije čuo.
Aktualna je tema i prisjećanje na žrtve holokausta kao i sporno uklanjanje dijela izložbe o Anni Frank u Šibeniku. Premijer je oko ove teme vrlo odlučan.
“Ja sam kao predsjednik Vlade na poziv izraelskog premijera otputovao u Izrael, no ondje me nitko ništa nije pitao o tome. Tamo smo jačali odnose u gospodarskom i trgovinskom smislu. Ja kao predsjednik Vlade oko te teme nemam dilema i oštro osuđujem genocid. Na sjednici Vlade sam ponovio naš stav, a potpredsjednik Vlade ministar Stier bio je u izaslanstvu i položio vijence na Mirogoju. Što se tiče ploča, ja ovoj temi pristupam na zakonit način, kao pravnik i zato je želim riještii nakon stručne rasprave uz široki konsezus rješenja o svim totalitarnim režimima u 20. stoljeću”, izjavio je, prenosi Jutarnji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.