Svaki deseti polaznik autoškole u prosjeku produlji polaganje vozačkog ispita na više od šest mjeseci, a zbog toga mora ponoviti, i još jednom platiti, liječnički pregled "težak" 450 kuna. Nema dvojbe da svatko nastoji doći do vozačke dozvole što brže i uz što manji trošak, ali nekad se dogodi da stvari ne idu glatko, a polaganje ispita otegne se
Plaćanje dodatnih sati vožnje, novog izlaska na ispit i ostalog što uz to ide ima svoje opravdanje, ali to nije slučaj i s liječničkim pregledom čije se ponavljanje, slažu se i liječnici, od mladih vozača traži posve nepotrebno.
Na takav se apsurdni namet požalila jedna čitateljica Novog lista, čija se kći, što zbog fakultetskih obveza, što zbog vlastitih pogrešaka, ali i dugotrajne procedure, suočila s plaćanjem dvostrukog liječničkog pregleda. Zbog jednog pada na testu iz prometnih propisa i jednog pada na ispitu vožnje, ali i čekanja na ispitni rok od čak četiri tjedna, djevojka je prekoračila zacrtani rok od šest mjeseci za valjanost liječničkog pregleda pa je, uz ostale troškove, morala još jednom platiti i spomenutih 450 kuna.
Pita se i otkud pravo MUP-u da, ako je doktor medicine na temelju liječničkog pregleda izdao liječničko uvjerenje bez ograničenja, tu stavlja dodatno ograničenje i time pravi razliku između mladih i starih vozača.
Da je odredba Pravilnika o zdravstvenim pregledima vozača potpuno stručno neutemeljena, slažu se i liječnici i predstavnici autoškola. Međutim, propisa se, napominju, moraju držati.
“Radi se o hiru političkih struktura bez pravog opravdanja. Ljudima se nepotrebno ulazi u džep, i sama cijena pregleda je previsoka, a kad smo tražili da se prilikom pregleda barem utvrdi krvna grupa, što može pomoći u spašavanju života ako dođe do nesreće, odgovorili su da je to nepotrebno”, upozorava Nikola Vidaković, predsjednik Udruge Hrvatske autoškole.
Tomislav Furlan, dopredsjednik Hrvatskog društva medicine rada, slaže se da se radi o apsurdnom propisu kojim se mlade ljude bezrazložno tjera na ponovni pregled. “To nije drugo do čista birokratska odluka koja s medicinske strane nema temelja”, kaže Furlan.
Iz MUP-a poručuju da je rok od šest mjeseci određen sukladno smjernicama Europske komisije.
“Prilikom donošenja Pravilnika o vozačkim dozvolama, koji se usklađivao s EU-ovim Direktivama o vozačkim dozvolama, jedna od primjedbi EK odnosila se na rok važenja uvjerenja o zdravstvenoj sposobnosti i morali smo propisati taj rok”, poručuju iz MUP-a za Novi list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.