Na konferenciji za medije iz Zagreb Pridea su pozvali policiju da digne razinu sigurnosti te su istaknuli kako su primili brojne poruke mržnje.
Povodom homofobnog napada u klubu Super Super, u ponedjeljak je održana konferencija za medije u Kući ljudskih prava, gdje je žrtva napada Hana Grgić podijelila svoje svjedočanstvo.
“Strah se širi kao i nasilje. Dobili smo mnogo poruka koje potiču na mržnju. Identificirali smo 11 kaznenih prijava, 6 prekršajnih za govor mržnje koje ćemo dići protiv osoba koji su nam prijetili. Riječ je o govoru mržnje preko društvenih mreža. Uzeli smo dokaze. Obično takav val mržnje bude oko Povorke, pa, evo, i sada svjedočimo masi prijetnji. Prijete nam od toga da će danas doći i baciti suzavac na nas, do ‘ubij, ‘zakolji’, i sl.”, istaknuo je ispred Zagreb Pridea Jelena Poštić.
“Jako su različito procesuirane takve prijave. Radimo i s policijom i DORH-om da se praksa ujednači. Ako se sjećate prije dvije godine smo imali ono otvoreno pismo DORH-u kada oni na sramotan način tretirali govor mržnje, davajući neprikladna obrazloženja. Pozivamo policiju da dignu i pojačaju mjere sigurnosti obzirom na okolnosti”, upozorio je.
Upitana kako je policija postupala prema žrtvama napada na licu mjesta, Grgić je odgovorila: “Nisam legitimirana. Kada sam izašla van, vidjela sam policijski auto. Hitna je bila tamo i već je pružala pomoć ljudima koji su bili rasječeni. Nitko nam nije prišao da nas pita je li nam treba pomoć. Bila nam je preporuka da se što prije maknemo s mjesta napada”.
“Nemam saznanja kako je policija postupila. Vidjela sam u medijima kako je jedna djevojka podijelila informaciju da je jedan policajac bio jako potresen i ona mu je rekla da ‘pronađite onoga tko je ovo učinio’. On je klimnuo glavom”, dodala je.
Poštić je rekao kako su i izjave u javnom prostoru pridonijele ovakvoj atmosferi mržnje i straha.
“Naravno da je povezano s političkim izjavama. Neke osude ostaju samo na riječima, svjedokinje smo i poticanja mržnje.
Vidimo mržnju i netrpeljivost koje se iskazuju i prema drugim manjinama. Javna i politička odgovornost ne smije izostati”, naglasio je Poštić.
“Očekujemo podršku, da će se sugrađani i sugrađanke pridružiti i pružiti solidarnost s osobama koje su žrtve ovog napada, i da apeliramo da krenemo s osoba na djela. Naravno, i da pošaljemo poruku da se ne bojimo, i da ćemo se zajedno potruditi promijeniti ovo društvo”, rekao je Poštić.
“Ovo nije bio prvi LGBT party. Tako ih i ne dijelim. Idem tamo gdje idu moji prijatelji, gdje mislimo da nitko nikoga neće tretirati drugačije samo zato jer nekoga voli. Ovo nikoga neće spriječiti. Zagreb je i dalje inkluzivan grad. Naši sigurni prostori će ostati sigurni. Nas ovo neće spriječiti u tome”, zaključila je Hana Grgić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.