Nekolicina hrvatskih znanstvenika kazala je što misli o Plenkovićevom protjerivanju Ivana Đikića iz Hrvatske.
Nakon što je ugledni hrvatski zananstvenik Ivan Đikić zauvijek odlučio napustiti Hrvatsku zbog direktnog djelovanja rektora Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Šimuna Anđelinovića i premijera Vlade RH gospodina mr. sc. Andreja Plenkovića,Index je upitao nekoliko znanstvenika da komentiraju situaciju u kojoj je predsjednik Vlade protjerao vrhunskog znanstvenika iz zemlje kako bi zaštitio svog ministra Pavu Barišića optuženog za višestruko plagiranje.
“Odlazak Ivana Đikića iz hrvatske znanosti je gubitak za Hrvatsku, no realno predstavlja dobitak za Đikića i svjetsku znanost. Epizoda s plagijatom i satelitskim rabotama ministra Barišića je istodobno i tragedija i farsa”, rekao je za Index dr. sc. Boris Lenhard, redovni profesor i voditelj skupine za računalnu biologiju na prestižnom sveučilištu Imperial College u Londonu.
“Ponašanje premijera Plenkovića u cijelom slučaju je takvo da je jasno da mu nije stalo do europske, suvremene Hrvatske ako je taj cilj u suprotnosti s interesima njegovih plemenskih pajdaša, koliko god putra na glavi imali. A Barišić ima toliko putra na glavi da se Plenkovićeva zaštita može objasniti jedino besramnom demagogijom koja graniči s psihopatskim uvjerenjem u vlastitu nepogrešivost – ili barem u sposobnost uvjeravanja drugih u vlastitu nepogrešivost. Daljnja prisutnost osobe kao što je Ivan Đikić u Hrvatskoj kojom vlada Plenković i u hrvatskoj znanosti kojom vlada Barišić bila bi ništa drugo nego bacanje biserja pred svinje”, zaključio je Lenhard.
“Ivan Đikić je vrhunski svjetski znanstvenik koji nikad nije zaboravio svoju domovinu. Neprestano dolazi u Hrvatsku, ali ne samo na godišnji odmor ili u posjet obitelji kao mnogi naši prijatelji i sugrađani koji su sreću potražili u inozemstvu. On se uporno vraća donoseći svoja znanja i pokreće nova istraživanja s našim znanstvenicima i studentima upravo ovdje u našoj zemlji. I radi to bez naknade. Da ga nema, mi ga ne bismo mogli izmisliti – jer nam je neobjašnjivo da to itko radi. A eto, on radi. Odnosno radio je do danas. “Kao ugledni znanstvenik čija karijera ne ovisi o strukturama moći u našim znanstvenim krugovima smatrao je da ima pravo reći sve što mu smeta u našem sustavu. I to je sloboda koju bismo trebali imati svi mi koji se bavimo znanošću, ne zato što bi nama to odgovaralo, već zato što je to naša odgovornost, dužnost koju imamo prema društvu. Tko će, ako nećemo mi znanstvenici? Odgovornost je to koju Ivan, ali i mnogi od nas jako osjećaju. I on je otvoreno i javno progovarao. Govorio je i o problemima na sveučilištu na kojem je volontirao i o etičkim problemima u znanstvenom radu ministra znanosti. Jedino što mu je trebalo je da ga vodstvo njegovog fakulteta podrži. Ne u tome što je govorio, već u tome da je uopće govorio. A to je nešto što u našoj zemlji nije mogao dobiti. I odlazi. Ogroman je to gubitak za Hrvatsku. Nenadoknadiv. Jako mi je žao zbog toga.”, rekao je dr. sc. Saša Ceci, fizičar s Instituta Ruđer Bošković i popularizator znanosti, za Index.
“Mislim da je Ivanov odlazak tragedija jer: neki izvrsni projekti neće se realizirati u RH (već drugdje), te jer se šalje vrlo deprimirajuća poruka izvrsnima u Hrvatskoj (lako možete proći slično) ili izvrsnima koji razmišljaju o dolasku u RH (vidite što vas čeka). Maločas sam dobio e-mail poruku od mog bivšeg diplomanta koji je pred dvije godine objavio rad u jednom od najboljih znanstvenih časopisa Science, zbog čega je dobio poziciju u Nizozemskoj, a koji je razmišljao o povratku u RH. Naslov njegove poruke je “Tuga i žalost””. Meni se čini da pravi razmjeri štete najbolje opisuju uništavanje naše znanstvene (i druge) budućnosti”, rekao je dr. sc. Janoš Terzić, profesor na splitskom Medicinskom fakultetu.
“Razmjeri katastrofe koju je Hrvatskom sustavu obrazovanja i znanosti nanio Andrej Plenković svojim izborom ministra i tvrdoglavim branjenjem neobranjivog – sve u višestrukoj povratnoj sprezi s najgorom upravom u povijesti Sveučilišta u Zagrebu – mjerit će se desetljećima. Da postoji neki Geigerov brojač za mjerenje ove vrste štete, on bi pokazivao alarmantnije vrijednosti nego u Fukushimi”, rekao je Indexu izvanredni prof. dr. sc. Pavel Gregorić s Odsjeka za filozofiju na Hrvatskim studijima Sveučilišta u Zagrebu.
Podsjetimo, Ivan Đikić je svojim jučerašnjim priopćenjem rekao ‘zbogom, Hrvatka’.
Moja odluka nije donesena na brzinu, već promišljeno i analitički. Odluka je direktna posljedica djelovanja rektora Sveučilišta u Splitu prof. dr. sc. Šimuna Anđelinovića i premijera Vlade RH gospodina mr. sc. Andreja Plenkovića.
Razlog napuštanja Sveučilišta u Splitu je rektor Anđelinović, koji je izjavio ‘Svi smo mi u sukobu interesa’, te je javno tvrdio da sam i ja u sukobu interesa radeći na Medicinskom fakultetu Sveučilišta u Splitu. Uputio sam dopis dekanu Medicinskog fakulteta (Dokument 1) s molbom da se očituje o tim ozbiljnim optužbama. Dekan mi je u osobnom razgovoru rekao da on i Fakultetsko vijeće tvrde da ne
postoji nikakav sukob interesa i da je moj rad na Medicinskom fakultetu uistinu primjer vrhunskog profesionalizma i volonterskog rada za studente. Međutim, vjerojatno zbog straha da će se Rektor osvetiti cijelom fakultetu te da će svi djelatnici patiti, taj javni i pravovremeni odgovor dekana je nažalost izostao.
Stoga sam došao do odluke da je nemoguće raditi na Sveučilištu na kojem Rektor bez ikakvih posljedica neargumentirano napada profesora i lažno ga optužuje, a fakultet koji direktno ima koristi od rada profesora, nema hrabrosti javno stati u njegovu obranu.
Osjećaj straha guši slobodu svakog pojedinca i dokle god strah u akademskoj zajednici bude dominantan rektor Anđelinović i osobe poput njega će i dalje ušutkavati i protjerivati znanstvenike s kojima se ne slažu.
Osoba koja je dodatno uzrokovala moj znanstveni odlazak iz Hrvatske jest premijer Vlade RH, gospodin Andrej Plenković, koji me je javno i nekorektno napao u Saboru. On se javnosti predstavio kao moćni branitelj plagiranja, koji ne želi kritički pročitati činjenice i dokumente.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.