Do sada su kazne stizale i nekoliko mjeseci nakon što je kamera zabilježila prometni prekršaj, no uskoro će se to odvijati automatski. U MUP-u kažu da automatizacija predstavlja funkcionalno tehničko rješenje zahvaljujući korištenju najsuvremenijih tehnologija.
U godinu i pol dana policijske su kamere zabilježile 11.240 prekoračenja brzine u Osječko-baranjskoj županiji. Kako kažu u Policijskoj upravi osječko-baranjske, i dalje se vozači najmanje pridržavaju ograničenja brzine u Čemincu, gdje je u navedenom razdoblju zbog jurcanja cestom kazne dobilo 5268 vozača. Najveće su prekoračenje brzine kamere zabilježile na osječkoj zapadnoj obilaznici, a iznosila je 179 kilometara na sat.
Podsjetimo, 23. srpnja 2015. godine u Osječko-baranjsku županiju stiglo je pet kamera koje se premještaju u deset kućica postavljenih na isto toliko lokacija. Gdje i kada se kamere točno nalaze, zna jako mali broj policajaca, pa prekršitelji često i zaborave na njih. No, ubrzo ih se sjete kada im na adresu stigne “čestitka” s kaznom.
Prepoznavanje registracije
Do sada su kazne stizale i nekoliko mjeseci od kada je kamera zabilježila prekršaj, no uskoro će se to odvijati automatski. Naime, MUP je upravo u fazi izrade dokumenata potrebnih za natječajnu dokumentaciju i provedbu javnog natječaja za uvođenje automatskog procesuiranja prometnih prekršaja. Uvođenje automatizacije u funkciju planira se odmah nakon što se izrade potrebne aplikacije.
“Automatizacija predstavlja funkcionalno tehničko rješenje koje korištenjem najsuvremenijih tehnologija, na temelju snimanja i praćenja prometa na cestama, otkriva i detektira počinjenje određenih prekršaja propisanih Zakonom o sigurnosti prometa na cestama. Na temelju tako nastale fotografije ili videozapisa, vozilo se prepoznaje prema registracijskoj tablici, nakon čega se na temelju dostupnih baza podataka registriranih vozila u Hrvatskoj, ali i drugim dostupnim bazama registriranih vozila (Europska unija), automatski izrađuju i na adresu vlasnika dostavljaju potrebne obavijesti o prekršaju ili drugi dokumenti u skladu s odredbama Prekršajnog zakona”, kažu za Glas Slavonije iz Službe za odnose s javnošću Ministarstva unutarnjih poslova.
Iako su kamere postavljene s namjerom da se kazne prebrzi vozači, putem njih mogu se sankcionirati i drugi prekršaji poput korištenja mobitela u vožnji, nekorištenja sigurnosnog pojasa i slično. Osim za potrebe prometne policije, ANPR sustav (automatsko očitavanje registarskih pločica), služi i za druge policijske poslove poput pronalaženja ukradenih vozila, prepoznavanja vozila koja su bila korištena prilikom izvršenja pojedinih kaznenih djela i drugo.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.