Proteklih dana se puno priča o energetskom sektoru - cijeni plina, rezanju marže u plinskom biznisu, dizanju naknade u biznisu s električnom energijom, pregovorima oko modela otkupa Ine...
U N1 studiju uživo nastavilo se razgovarati o temi koja brine velike potrošače, i to s Denisom Čupićem, predstavnikom Koordinacije velikih potrošača električne energije.
Novoosnovana Koordinacija velikih potrošača električne energije pri Hrvatskoj udruzi poslodavaca od Vlade traži smanjenje tereta rasta naknade za obnovljive izvore energije jer njezino podizanje smanjuje konkurentnost članica i otežava im poslovanje.
“Mi zastupamo sve potrošače, ne samo velike. Potrošnja energenata, posebno električne energije je velika stavka u poslovnom rashodu svh kompanija, bez obzira da li se one bave prodajom, proizvodnjom ili trgovinom. Unutar našeg odbora se nalaze velike i male tvrtke jer će rast cijena energenata sve jednako opteretiti, rekao je Čupić.
“Olakšanje koje su građani osjetili će se izgubiti kroz rast naknade za obnovljive izvore energije sa 3 na 8 lipa po kilovat satu”, rekao je Čupić te dodao kao je to rast od gotovo 20 posto cijene energenta što će ugroziti gospodarstvo.
“Problem je Vlada koja u zadnjih deset godina nije pregovarala s Europskom Unijom. Poljska je primjerice vodeća u povlačenju EU sredstava. Većina starih članica štiti suverenost svog gospodarstva dok smo mi slijepo pregovarali s EU. Zbog četiri mandantne godine samo vrludamo u mraku i zato na sad to plaćaju građani i gospodarstvo”, objašnjava Čupić.
Koordinacije je osnovana kako bi bila relevantan sugovornik Vladi, kao tijelo unutar HUP-a, u okviru socijalnog partnertsva. “Postojali su distributeri, opskrbljivači i proizvođači a mi unutar HUP-a želimo sve obuhvatiti i imati jedinstven stav. Tražimo dijalog s resornim Ministarstvom kako bi kreirali održiva rješenja koja neće opteretiti gospodarstvo i građane. Postoji nekoliko stvari o kojima treba razgovarati. To je mogućnost olakšica, povlašteni kupci, nemamo pametnu upotrebu naknada..”, navodi Čupić.
Struju ne poskupljuju opskrbljivači, već je riječ o povećanju naknade za obnovljive izvore koju propisuje država. Iz tog se fonda isplaćuju poticaji proizvođačima energije iz obnovljivih izvora.
“Država bi se proaktivnim mjerama trebala uključiti u obnovljive izvore energije jer se one sada financiraju isključivo iz naknada koje plaćaju građani. Za obnovljive izvore energije Hrvatska nije uzela nijedan euro iz EU fondova. Fond za zaštitu okoliša sufinancira kupnju perilica i neke stvari koje nemaju veze s obnovljivim izvorima energije, već samo sa dobivanjem političkih bodova, rekao je Čupić.
“HERA samo distributira naknadu, a mi nemamo dovoljno proizvođača obnovljivih izvora energije koji bi taj fond i trošili. Mi recimo dobivamo bonus iz EU jer produciramo malo CO2 i pitam se zašto se iz tih novaca ne plaćaju obnovljivi izvori energije”, čudi se Čupić.
“Ne krivim proizvođače zbog stanja na tržištu, nego naše poltike posljednjih deset godina koje stihijski vode taj sektor”, jasan je Čupić koji dodaje kako se ni ulaganja u distribucijskim mrežama HEP-a ne financiraju iz EU fonfova.
“Ako idemo nepromišljeno, da se naknada prelije na krajnje potrošače čeka nas crni scenarij. To može anulirati sve ove pozitivne pomake i država treba intervenirati. Ako se digne cijena struje pasti će kupovna moć građana. Imamo potrošačku košaricu koja je najmanja u Europi, cijene će narasti ako se poveća cijena energenata”, objašnjava Denis Čupić.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.