Petrov Marasu oduzeo riječ

Vijesti 22. ožu 201712:19 > 12:22
N1

SDP-ov zastupnik Gordan Maras zaradio je u srijedu prvo opomenu, a potom mu je predsjednik Hrvatskog sabora Božo Petrov oduzeo i riječ ocijenivši da tema njegova izlaganja nije predmet dnevnog reda.

Zanima me hoće li predložene izmjene zakona omogućiti pravdi da bude brža, hoće li spriječiti da Zsolt Hernadi i dalje šeće Europom, da se donese presuda za Fimi Mediju u kojoj suđenje traje već sedam godina, zapitao se Maras u saborskoj raspravi o izmjenama Zakona o kaznenom postupku, o USKOK-u, te o prestanku važenja Zakona o postupku oduzimanja imovinske korist ostvarene kaznenim djelom i prekršajem.

Aktualizirajući slučaj Fimi Medije, Maras je ustvrdio da je HDZ uzeo 30 milijuna kuna koje nije vratio u proračun, da je kandidat za gradonačelnika Virovitice (Ivica Kirin) priznao da je uzimao za HDZ, a da je unatoč tome kandidat.

Petrov ga je opomenuo, pozvao da se drži teme, no kako je Maras nastavio oduzeo mu je i riječ poručivši mu da to o čemu govori nije na dnevnom redu.

Kakva je biometeorološka prognoza, nismo dobro krenuli, uzvratio je Ivan Lovrinović (PM), referirajući se na činjenicu da je uvodno izlaganje ministra pravosuđa Ante Šprlje izazvalo niz replika i upita, a i sam Lovrinović zaradio je opomenu.

Ustvdrio je da hrvatsko društvo nema problem sa zakonima, ali da je pitanje zašto ih pravosuđe ne provodi.

Dovedite u red pravosuđe, to je rak-rana hrvatskog društva, rekao je Lovrinović, spominjući “incestuozne veze u pravosuđu”, jer su, tvrdi, u postupku suci i državni odvjetnici muž i žena…..

“Držite se teme”, prekinuo ga je Petrov, a Lovrinović mu uzvratio kako se ne može oteti dojmu da brani člana stranke.

“Ne branim nikoga, držite se teme”, ustrajo je Petrov i dodijelio mu opomenu.

Možemo mijenjati zakone, no ako se ne provode i ako se ne oduzima nezakonito stečena imovina, bit će po onoj ‘može mu se staviti soli na rep’, upozorava Željko Jovanović (SDP), a Miro Bulj poručuje kako je ključ svega zakon o porijeklu imovine.

Peđa Grbin (SDP) zanimao se za sudbinu Visokog kaznenog suda koji bi trebao početi s radom od 1. siječnja 2018., a nije predviđen Zakonom o sudovima, nisu stvoreni prostorni uvjeti za njega, niti su u proračunu predviđena sredstva..

Milu Horvata (SDSS) zanima jamče li predložene izmjene osuđenima za ratni zločin u odsustvu, da će se kod obnove postupka braniti sa slobode?

Josip Salapić (HDSSB) ne slaže se s izmjenama o produljenju istrage. Ne bez razloga ograničili smo te rokove na 6 mjeseci, odnosno godinu dana. Ukidanje rokova omogućava držanje predmeta u ladicama i vađenje po političkim potrebama, a time se ne štite ljudska prava, rekao je Salapić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.