U ime obitelji traži izmjene Zakona o radu

Vijesti 27. ožu 201711:18 > 11:20
N1

Predstavnici udruge U ime obitelji uputili su u Sabor prijedlog izmjena i dopuna Zakona o radu. Objasnili su što žele mijenjati.

“Udruga U ime obitelji predala je Saboru prijedlog o izmjenama i dopunama Zakona o radu koji će omogućiti da se vrlo brzo unesu u Zakon o radu promjene dvije stvari, a to su da radnici zaposleni u trgovini odluče žele li raditi nedjeljom, a drugo će osigurati minimalnu naknadu koju je poslodavac dužan osigurati radniku, a to je najmanje 50 posto od redovne satnice”, kazala je Željka Markić, predsjednica udruge U ime obitelji, dodavši da u Hrvatskoj u trgovinama radi oko 180.000 radnika, čiji najveći dio čine žene.

“Ovdje je prijedlog je u fokusu izmjena Zakona o radu. Mislimo da je to najjednostavnije i uvažava stajalište Ustavnog suda u pokušaju zabrane rada nedjeljom. U ovom slučaju nema nikakvih zabrana, ali model je napravljen da se dotiče dva segmenta, da se govori o neradnoj nedjelji i proklamira se da je to dan za odmor, s tim da radnik pisanom izjavom uručenom poslodavcu može reći da želi raditi nedjeljom, a da mu je to plaćeno 50 posto od uobičajene satnice”, kazao je Krešimir Planinić.

Prijedlog udruge podložan je široj raspravi, kazali su iz U ime obitelji. “Rad nedjeljom je velika tema i ljudi su to prepoznali i osjećaju životno kao važnu stvar”, kazala je Markić.

Upitani za moguće zloporabe njihova prijedloga, Planinić je kazao da njih uvijek može biti. “Nastojali smo najmanjom satnicom demotiviriati poslodavca i motivirati radnike koji žele raditi nedjeljom da imaju najmanju zajamčenu plaću”, kazao je.

“Naša je procjena da trgovački lanci koji u inozemstvu ne rade nedjeljom, u Hrvatskoj rade nedjeljom radi toga što ne moraju plaćati radnike na odgovarajući način i ne moraju im u praksi dati slobodan dan. Za nas je ovo pitanje društvene pravednosti”, kazala je Markić, dodavši da se njihov prijedlog ne tiče samo radnika u trgovinama, nego svih djelatnosti te da misle da se to može regulirati na predloženi način.

“Kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu mogu se povećati prava, ali da ima neki zakonski minimum”, kazao je Planinić. 

“Mi smo pokazali da ne želimo godinu dana imati rasprave na ovu temu. Mi iz U ime obitelji dali smo konkretan prijedlog koji se može prihvatiti. Očekujemo da Sabor i Vlada to prihvate, a ako imaju bolji prijedlog, neka ga onda iznesu”, kazala je Markić, dodavši da se U ime obitelji zalaže za to da se nikoga ne diskriminira, posebice ne žene, te da im se omogući usklađivanje obiteljskoga i poslovnog života.

“Mi se zalažemo za to da se ukine svaki oblik diskriminacije. Osobito se zalažemo za to, kad se govori o diskriminaciji žena, da se ona ne svodi na jednostavan model, jednostrani model, već da se ženama omogući upravo ovo što i ovaj zakon predviđa. Da se gleda da je diskriminacija žena kada žene ne mogu usklađivati učinkovito svoje poslovne i obiteljske obaveze, to je ono što nas interesira. Mi idemo iz te pozicije. Mi idemo od toga da se ženama koje rade, da im se omogući da koriste svoja prava, da mogu nakon šest mjeseci raditi pola radnog vremena i koristiti porodiljni. Očekujemo da one imaju pravo koristiti vrijeme za dojenje. Očekujemo da žene koje dolaze na intervjue za posao, da im se ne postavlja pitanje koliko imaju djece i koliko planiraju još imati djece. Očekujemo da se, kad se govori o diskriminaciji, ona sagledava iz svih kutova, zauzimajući se za prava svih žena, bez obzira kakav je njihov odabir životnog stila i kako ga žele organizirati. Mi se radujemo da će se sad početi raditi na zakonu i nastavit ćemo doprinositi, a ovaj prijedlog Zakona o radu jedan je element toga”, rekla je Markić.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.