U Dnevniku u 18 gostovao je financijski analitičar Hrvoje Japunčić, koji je komentirao izjave o nepotpunom prikazivanju duga tvrtki u sklopu Agrokora u financijskim izvješćima.
Činjenica je, navodi on, da su se unatrag nekoliko mjeseci s aspekta međunarodnih kreditora i investitora postavila tri pitanja vezano za financijska izvješća na konsolidiranoj razini Agrokora, navodi on.
“Prvo je pitanje bilo, zašto reviziju konsolidacije ne rade četiri najveće revizorske tvrtke na svijetu. Moram ovdje staviti ogradu – iz povijesti znamo da je bilo i slučajeva kada su te velike revizorske kuće to činile, a najveće grupacije na kraju nisu pokazivale pravo i objektivno stanje, ali kad se ide na velika međunarodna tržišta kapitala uobičajeno je da to rade velike revizorske tvrtke.
Drugo, Moody’s je također upozorio na aspekt kod prikaza financijskih izvješća na konsolidiranoj razini da je grupacija primjenijivala međunarodne standarde financijskih izvješćivanja u sklopu regulative, ali određeni segmenti nisu bili prikazani prema standardiziranom, dozvoljenom obliku. Dakle, po općem standardu da, ali možda ne po onom što se primjenjuje u praksi na europskoj i međunarodnoj razini.
Treće, investitori su apostrofirali zadnjih mjeseci određena zaknjiženja na razini konsolidacije interkompanijskih odnosa. Ta tri aspekta su bila prisutna, a sad prema javno dostpunim informacijama u zadnjim tjedanima, znamo da su u Agrokoru prisutni predstavnici Alvarez&Marsal, velike svjetske kuće za restrukturiranja, ali i revizorske tvrtke Deloittea i moguće je da su se u tim dubinskim analizama utvrdile nekakve nepravilnosti.
Upitan je zatim što znači ocjena kreditne agencije Moody’s, koja je Agrokoru smanjila rejting na Caa1. On navodi da prema skalama postoje i niži rangovi rejtinga.
“Svjedoci smo od prvog mjeseca da Agrokoru snižavaju rejting. Vjerojatno je to polučeno ovim informacijama ili onima koje su direktno zaprimili, koje im stižu gotovo na dnevnoj bazi. Njihove ocjene prate međunarodni investitori, moguće je da su se zato odlučili na novo snižavanje rejtinga”, kaže on.
Upitan je znači li to ujedno i Agrokorov bankrot. “Ne, kao takvo ne. To je utvrđivanje teškog stanja. Ukazuju na potrebu da treba ssprovesti operativne mjere što se tiče tekuće likvidnosti, odnosno određenja za financiranje ove i sljedeće godine da bi mogli i dalje uredno poslovati”, kaže.
Hoće li ovo značiti i daljnji pad dionica, upitan je zatim.
“Na Zagrebačkoj burzi prisutne su dionice nekih članica Agrokora, a na međunardonim tržištu imamo tri obveznice. Da, prisutno je snižavanje cijena, kako dionica, tako i obveznica. To je pokazatelj nepovjerenja onih koji trenutno imaju te vrijednosti u planove i aktivnosti koje će biti poduzete menadžmenta ili odbora vjerovnika ili odbora u kojemu će biti i vjerovnici i dobavljači i predstavnici države. Kad je određena neizvjesnost, onda je uvijek prisutna i tendencija snižavanja cijene”, kazao je Japunčić.
Je li objava iz VTB-a o falsificiranju bilanci pridonijela ovom padu? Znači li to kraj Ivice Todorića i mendažmenta i budući da je VTB drugi najveći kreditor, Japunčić je upitan, te mogu li oni zatražiti odlazak kompletnog menadžmenta.
“To su ozbiljne indikacije, ali moramo prvo dobiti konkretnu potvrdu ili od revizora ili pravnih institucija ili onih koji rade na restrukturiranju, da bismo se mogli usuglasiti da se to događalo u bližoj ili daljoj povijesti. Ovisno o tome, slijede mnogobrojne mogućnosti – od tužbe investitora koji su investirali u dužničke obveznice do onih koji su investirali u PIK loan derivate, dakle, kreditora. Što je na stvari? Kad revizor analizira godišnja izvješća, utvrđuje se koliko je to u suglasju s pravima i obvezama koje su bile definirane u sklopu izdavanja vrijednosnih papira. Ako se utvrdi da to nije bilo tako – i sukladno izdavanju prospekta i pravnim legislativama, nažalost, postoje objektivne okolnosti i mogućnosti da se poduzimaju različite aktivnosti kako u kontrakciji protiv vlasnika i menadžmenta, tako i revizora, odnosno uključenih u taj proces“, kazao je Japunčić.
Komentirao je i informaciju da je jedna tvrtka među Agrokorovim dobavljačima aktivirala zadužnice, odnosno, može li to dovesti do spirale u kojoj će dobavljači blokirati tu tvrtku.
“Moguće je, da. U tom kontekstu i zakonski okviri koji se pripremaju idu u smjeru da se ne dogodi jedan takav scenarij. Ima li potrebe za time, to svatko tko je u trgovinskom odnosu, samostalno odlučuje. Znamo određene fakte vezane za rokove, ali ne bih volio da se ide u tom smjeru, jer nitko od toga neće profitirati”, navodi Japunčić.
Treba li Vlada pričekati s tzv. lex Agrokorom, budući da je Ivica Todorić, nakon gotovo postignutog dogovora s kreditorima poručio da će se radije baviti spašavanjem tvrtke uz pomoć Vlade, nego to rješavati s bankama.
“Mislim da ne bi trebalo pričekati, treba dati zakonski okvir, jer se radi o kompaniji koja je svojim brojkama i veličinom značajna i za nacionalnu i regionalnu ekonomiju. U interesu je sviju da postoji zakonski okvir. Ako toga nema i krene se u stihiju, u konačnici nitko neće doći na dobrobit. Treba vidjeti koliko je zakonsko rješenje takvo da omogućuje i kreditorima i vjerovnicima, investitorima u obveznice, i dobavljačima da budu prisutni, ali i da ostane doza operativnosti za donošenje operativnih odluka da se financijsko stanje stabilizira, restrukturira, da bi u budućem vremenu dobili odnos koji će biti u interesu za buduće vlasnike suvlasnike, ali i buduće i postojeće dobavljače i investitore”, kazao je.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.