Potpredsjednica Vlade i ministrica gospodarstva Martina Dalić i ministar pravosuđa Ante Šprlje obratili su se medijima nakon sjednice Vlade na kojoj je usvojen Zakon o sistemskim tvrtkama, takozvani "lex Agrokor".
“Zakon donosi i predviđa proces izvanredne uprave koji bi trajao godinu dana, a razdoblje bi se odlukom suda moglo produljiti još tri mjeseca. Cilj je čuvati stabilnost poslovanja u poduzećima koja bi to zatražila, a s druge strane u ovom roku postići nagodbu s vjerovnicima”, rekla je Dalić.
Posebnost zakona je da omogućava institut koji ne postoji u postojećem zakonodavnom okviru – moguće je isplatiti dražbine za robne usluge koje su nastale prije pokretanja postupka.
Dalić je objasnila tko prema ovom zakonu pokreće postupak.
“Zahtjev za pokretanjem postupka može podnijeti dužnik sam ili vjerovnik u suglasnosti s dužnikom. To dokazuje da su ovaj Zakon i zakonodavni okvir sukladani i Ustavu i drugim zakonima jer se ni na koji način ne otvara prostor da bi država mogla invazivno djelovati prema bilo kojoj kompaniji”, kazala je Dalić.
Postupak obavezan
Pojasnila je da je ovaj zakon obavezan za dužnika i da se odnosi na kompanije koje zapošljavaju više od 5000 ljudi i čije obveze iznose više od 7,5 milijardi kuna, a koje imaju stečajne ili predstečajne uvjete.
Privremenog povjerenika tvrtke-dužnika na prijedlog Vlade, a uz suglasnost vjerovničkog vijeća imenovat će Trgovački sud. Povjerenik koji će privremeno tvrtku voditi godinu dana, uz mogućnost produženja za tri mjeseca, moći će podići kredit, kojim bi se namirila potraživanja dobavljača nastala prije pokretanja postupka.
“Kada se zakon donese, on neće imati nikakvu trenutnu posljedicu u smislu da uprava Agrokora po sili zakona ili državnoga zahtjeva mora nešto činiti. Kada se zakon donese, uprava Agrokora i njihovi poslovni partneri trebaju nastaviti tražiti načine za rješenje problema, ali ako ustanove da udovoljavaju uvjetima za postupanje po novom zakonu i da im je potreban, moći će ga iskoristiti”, istaknula je potpredsjednica Vlade.
Šprlje: Zakon je ustavan
Šprlje odbacuje navode da je zakon neustavan. Rekao je da se u medijima pojavila poluinformacija o zakonu te da je tekst koji se pojavio bio samo draft.
“Zakon koji je danas pred vama je zapravo propitan od strane pravnika, postignuto je suglasje da se radi o zakonu koji je u svojoj srži ustavan”, rekao je.
Vlada ne želi direktno intervenirati, postavljamo pravila igre
Na pitanje je li istina da su ruski kreditori zaprijetili dizanjem ruku od Agrokora ako Vlada donese Zakon o sistemskim tvrtkama, jer su bili skloni promjeni postojećeg stečajnog zakona, Dalić je odgovorila:
“Ragovarala sam s brojim investitorima, domaćim i stranim, sastala sam se i s predstavnicima ruskih banaka koji su kreditori Agrokora. Informirali su me o svojim potraživanjima prema Agrokoru, a ja njih o stavu Vlade da je to privatna kompanija i da smatramo da mora pronaći dogovor sa svojim kreditorima, te da svaka odgovornost leži na vlasniku i Upravi kompanije. Za Vladu, u slučaju Agrokora i drugih kompanija, privatne kompanije jesu privatne i u njih država ne može i ne želi ni na koji način direktno intervenirati. Ali, posljedice onoga što vidimo da se događa, zaključili smo da takva velika tvrtka ima sistemski rizik za hrvatsko gospodarstvo te je rezultat ovaj zakonski prijedlog, a to je uređenje pravila igre i to ne samo za jednu kompaniju već više njih.”
Upitana što ako se blokade Agrokorovh tvrtki ubrzaju, u tom slučaju ima li Vlada plan B da se zakon u Saboru usvoji i prije srijede, potpredsjednica je odgovorila da temeljni motiv donošenja zakona nije povezan s urgentnim djelovanjem u odnosu na Agrokor.
“Očekujem da će zakon na raspravi biti u srijedu, temeljni motiv nije povezan s urgentnim djelovanjem u odnosu na Agrokor. Ako se Uprava i kreditori približavaju dogovoru, Vlada to pozdravlja”, dodala je.
“Ovo nije nikakav plan B za spašavanje Agrokora, već je taj prijedlog donesen u sklopu redovite zakonodavne aktivnosti Vlade i rezultat je Vladinih analiza te spoznaja da značajne kompanije suočene s financijskim problemima mogu predstavljati rizik za gospodarstvo Republike Hrvatske”, kazala je.
Na ponovljeno pitanje hoće li se, u slučaju da se blokade Agrokorovih tvrtki ubrzaju, zakon usvojiti prije srijede kako bi se “spasilo što se spasiti da”, jer se tada ne spašava samo Agrokor već upravo gospodarska i financijska stabilnost Hrvatske, Dalić je odgovorila: “Trenutak kada će se zakon raspravljati u Saboru u nadležnosti Sabora’.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.