Žrtva prvog poginuloga hrvatskog redarstvenika Josipa Jovića i svih hrvatskih branitelja obvezuju na omogućavanje dostojanstvenog života svim građanima Hrvatske, poručili su visoki državni dužnosnici u petak na obilježavanju 26. obljetnice akcije "Plitvice" tijekom koje je, na Uskrs, 31. ožujka 1991. godine poginuo mladi Jović.
Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović rekla je da ime Josipa Jovića postalo simbolom hrabrosti hrvatskih branitelja, a akcija na Plitvicama povijesni događaj čije obilježavanje svake godine okuplja i podsjeća na hrabrost i odlučnost ljudi koji su u prvim danima rata, iako malobrojniji i slabije naoružani, bili spremni žrtvovati život za ideal slobode i neovisnosti.
“Oni su časno izvršili svoju dužnost i predali nam u ruke ključeve budućnosti. Budućnost je sada u našim rukama. Uvjerena sam da ćemo odlučnom politikom u zaštiti državnih i nacionalnih interesa znati odgovoriti na sve izazove koji su pred nama i uspješno ostvarivati ciljeve koji će svim našim građanima omogućiti dostojanstven život”, poručila je.
Predsjednica kaže da je akcija na Plitvicama pokazala isto tako da su ključni čimbenici nacionalnih i državnih uspjeha zajedništvo, samopouzdanje, odlučnost, moralna snaga i jasni politički ciljevi.
“Danas, kada stojimo pred novim izazovima, zajedništvo u nalaženju rješenja za ključne probleme društvenog i državnog razvoja od najveće je važnosti”, dodala je te navela da pritom u prvom redu misli na nastavak gospodarske politike koja će poboljšati uvjete za investicije i zapošljavanje, osobito mladih, i za rast plaća.
Gospodarski razvoj i rast nužan su oslonac za demografski oporavak i o tome izravno ovisi budućnost našeg gospodarstva, mirovinskog i zdravstvenog sustava, socijalne stabilnosti te sustav obrane i nacionalne sigurnosti, istaknula je naglasivši da “u tome segmentu ne smije biti nikakvog opuštanja”.
“Svoj sigurnosni okvir i dalje vidimo u NATO-savezu. No isto tako želim naglasiti kako obrambeno partnerstvo ne može nadomjestiti odgovornost koju sami moramo ponijeti u razvoju vlastitih obrambenih sposobnosti. Stoga kao vrhovna zapovjednica Oružanih snaga svesrdno podupirem planove Vlade i Ministarstva obrane za obnovu i razvoj naših obrambenih sposobnosti”, poručila je.
Predsjednik Hrvatskoga sabora Božo Petrov kazao je da će povijest žrtvu Josipa Jovića i sve žrtve Domovinskog rata biti zabilježit kao heroje koji će živjeti u našim mislima i molitvama sve dok ova država bude postojala.
Josip Jović i mnoge žrtve poslije njega ugradili su neprocjenjivi temelj pri stvaranju Republike Hrvatske i zaslužni su što je danas ovakvu baštinimo, ističe predsjednik Sabora.
“Svjesni smo da ne postoje riječi kojima bismo mi danas ovdje mogli olakšati tugu Josipove obitelji i njegovih prijatelja i suboraca jer je žalost jednako duboka kao i tog dana kada su dobili tu vijest. Zbog svih onih koji su svoje živote dali za našu državu naša je zadaća i odgovornost učiniti je što boljim mjestom za život, njihove žrtve obvezuju”, poručio je.
Krstičević: Imamo obvezu graditi bolju Hrvatsku
I potpredsjednik Vlade i ministar obrane Damir Krstičević, kao izaslanik premijera, ističe kako su i Josip Jović i svi branitelji pokazali kako se bori za jedinu domovinu.
“I ne bi bilo naših postignuća, ne bi bilo slobodne Hrvatske, ne bi bilo ni naše sadašnjosti, ni naše budućnosti da nije bilo takvih hrvatskih ljudi, takvog domoljublja i njihove žrtve. Upravo zato što znamo kroz što smo prolazili devedesetih, odlučni smo čuvati i graditi onu bolju Hrvatsku koju su naši prijatelji sanjali”, rekao je.
Ističe i da je promicanje istine o Domovinskom ratu i zahvalnost hrvatskim braniteljima obveza hrvatske Vlade koja će, kazao je, učiniti sve kako bi hrvatski branitelji i njihove obitelji imali svu moguću potporu.
Izrazio je i ponos što je kao dragovoljni ročnik u redovima Hrvatske vojske nećak i imenjak poginulog Josipa Jovića. “To je primjer kako se čuvaju vrijednosti Domovinskog rata, kako se njeguje domoljublje i kako se gaji naš jedinstveni, hrvatski pobjednički duh!”, istaknuo je Krstičević.
Ministar unutarnjih poslova Vlaho Orepić u svom je obraćanju naglasio da Jovićeva žrtva i žrtva drugih branitelja u stvaranju domovine današnje generacije obvezuje “boriti se za državu koja će s gnušanjem odbaciti svaku pohlepu i koristoljublje te mržnju”.
“Danas nam je misija učiniti Hrvatsku poželjnom svim ljudima dobre volje. Danas imamo misiju razumjeti i poštivati prošlost, ali da bi stvarali Hrvatsku kao zemlju jednakih šansi za sve”, poručio je ustvrdivši kako neme sumnje u uspjeh “ako budemo vođeni vrijednostima koje su vodile Josipa Jovića”.
Sudionik akcije “Plitvica” Stjepan Cifrek poručio je kako da danas, u miru, branitelji očekuju da se sve pozitivne snage u zemlji ujedine i završe posao koji su oni započeli – izgradnju pravednog društva i da se zajednički uhvate u koštac s nepravdama i kriminalom te korupcijom.
“Mi branitelji duboko smo nesretni što su danas naša djeca prisiljena birati neke druge zemlje u kojima će se razvijati i živjeti jer u vlastitoj, za koju smo platiti tako visoku cijenu, nemaju budućnosti”, rekao je, među inim, Cifrek ustvrdivši kako mladi nemaju budućnost u Hrvatskoj jer je “opustošena i opljačkana tijekom privatizacije”, a nacionalno bogatstvo poklonjeno pojedincima u svrhu njihova bogaćenja
Obilježavanju su nazočili sudionici akcije „Plitvice“, pripadnici udruga proizašlih iz Domovinskog rata – Udruga ratnih pripadnika ATJ Lučko 90, Udruga Tigar 90/91 Rakitje, Udruga PJP Kumrovec 90 i Udruga Prvi hrvatski redarstvenik, polaznici i nastavnici “Policijske škole Josipa Jovića” te policijski službenici Policijske akademije koji su na Plitvice stigli biciklima, a krenuli su jučer ujutro te brojni drugi.
Ispod spomen-obilježja prvome poginulom redarstveniku Josipu Joviću položen je zajednički vijenac predsjednice Republike Hrvatske, predsjednika Hrvatskoga sabora i predsjednika Vlade, cvijeće i svijeće zapalila su i brojna druga izaslanstva, a molitvu je molio vojni ordinarij Jure Bogdan“.
Jović je kao prva žrtva Domovinskoga rata poginuo u akciji hrvatske policije koja je bila reakcija na zauzimanje Nacionalnog parka Plitvice i blokiranja državne ceste D1 koja je spajala sjever i jug zemlje od strane pripadnika tzv. SAO Krajine. U akciji su sudjelovali pripadnici Jedinice za posebne namjene Rakitje, čiji je Jović bio pripadnik te pripadnici Antiterorističke jedinice Lučko.
U rano jutro, na Uskrs u nedjelju 31. ožujka, po čemu je događaj zapamćen i kao “Krvavi Uskrs 1991.”, pripadnici MUP-a krenuli su prema Hotelu jezero, a iz zasjede su na njih zapucali pobunjenici te je sukob trajao nekoliko sati. Proboj hrvatske policije otežavala je gusta magla i snijeg. Poginuo je Jović, a devet policajaca je ranjeno.
Predsjednica Republike posmrtno je Jovića prije dvije godine odlikovala Redom Nikole Šubića Zrinskog za junački čin u ratu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.